PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Kolejna Gdańska Otwarta Pracownia na kulturalnej mapie miasta

Kolejna Gdańska Otwarta Pracownia na kulturalnej mapie miasta
To już 13. pracownia, w której artyści podzielą się swoją twórczością z mieszkańcami i stworzą miejsce, w którym sztuka dostępna jest dla każdego. W lokalu przy ul. Do Studzienki 9 prowadzonym przez Marzenę Wojciechowską-Orszulak i Jana Orszulaka będzie królował film i teatr.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
grafika_wyniki

 

Dzięki konkursowi w Gdańsku działa już dwanaście pracowni, a właśnie dołącza do nich kolejne miejsce. Marzena Wojciechowska-Orszulak i Jan Orszulak to praktycy o szerokim dorobku naukowym i artystycznym, na co dzień zajmujący się sztuką teatralną i filmem.

W pracowni przy ul. Do Studzienki 9 planowane są pokazy teatralne i filmowe oraz warsztaty twórcze dla mieszkańców. Miejsce ma być także przestrzenią do prezentacji prac, a także przestrzenią do konsultacji pomysłów.

Marzena Wojciechowska-Orszulak – warsztatowiec-praktyk teatru, reżyser teatru alternatywnego, nauczyciel akademicki, teatroterapeuta. Magister sztuki Akademii Teatralnej w Warszawie oraz filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego, a także absolwentka course dramawork – Certificate The Institute of the Arts Arnheim, Holandia. Uczestniczka zajęć Akademii Praktyk Teatralnych w Gardzienicach. Ukończyła studia podyplomowe z pedagogiki leczniczej z arteterapią. Doktor nauk humanistycznych w specjalności wiedzy o teatrze. Naukowo zajmuje się transgresją w działaniach teatralnych o charakterze terapeutycznym.

Jan Orszulak - reżyser teatralny i filmowy. Absolwent Wiedzy o teatrze oraz Wiedzy o filmie i kulturze audiowizualnej Uniwersytetu Gdańskiego. Obecnie student reżyserii Warszawskiej Szkoły Filmowej. Jego filmy krótkometrażowe były wyświetlane na festiwalach krajowych oraz zagranicznych (m.in. Cypr, RPA, Brazylia, Kanada, USA, czy ostatnio International Festival Entr’2 Marches w Cannes). Spektakl „Hamlet. Miłość” w jego reżyserii reprezentował Gdańsk na 21. Festiwalu Szekspirowskim w nurcie konkursowym SzekspirOFF, spektakl „Piaskownica” zapewnił mu I miejsce na 55 Konkursie Teatrów Szkolnych o Nagrodę „Bursztynowej Maski” oraz Nagrodę Główną na XIV Ogólnopolskim Przeglądzie Małych Form Teatralnych im. Adama Luterka, a spektaklem "Ene due rike fake" zadebiutował w tym roku na zawodowej scenie Teatru Druga Strefa w Warszawie. Uczestnik kursu reżyserskiego Declana Donnellana (twórcy m.in. filmu „Uwodziciel”). Laureat wielu nagród aktorskich m.in. Grand Prix na Herbertiadzie – nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Założyciel teatru i studia filmowego Standby Studio. 

Program Gdańskie Otwarte Pracownie

Gdańskie Otwarte Pracownie to miejsca pracy twórczej przeznaczone dla gdańskich artystów. Założeniem programu jest prowadzenie pracowni otwartej, miejsca spotkania twórców i odbiorców kultury.

Każdego roku Gdańskie Nieruchomości ogłaszają dostępne lokale, o najem których twórcy mogą ubiegać się w otwartym naborze. Do konkursu mogą przystąpić zarówno dyplomowani artyści jak i amatorzy. O wyborze nowych najemców decyduje dorobek artystyczny jak i zaproponowany program, który realizowany będzie w pracowni.

Szczegółowe informacje odnośnie programu Gdańskie Otwarte Pracownie znajdują się na stronie Gdańskich Nieruchomości.

autorki:
Aleksandra Strug, Gdańskie Nieruchomości
Marta Formella, Urząd Miejski w Gdańsku