Gdańskie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Wspólne świętowanie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyło się pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego w Gdańsku na Targu Drzewnym. - Konstytucja jest silna, kiedy jest przestrzegana - mówił podczas uroczystości Piotr Kowlaczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. społecznych. W południe w Bazylice Mariackiej odbyła się msza św. w intencji ojczyzny.
03.05.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Gdańsku odbyły się przy pomniku króla Jana III Sobieskiego

O godz. 11.00 pod pomnikiem Króla Jana III Sobieskiego w Gdańsku, miejscu w którym jeszcze przed 1989 rokiem organizowano manifestacje związane z obchodami rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, zebrali się przedstawiciele Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej, samorządów Gdańska i województwa pomorskiego, gdańszczanie i turyści. Do Gdańska przyjechali też młodzi ludzie polskiego pochodzenia z Rosji i Białorusi.

- Konstytucja wtedy jest silna, kiedy przestrzegana - mówił Piotr Kowalczuk. - Trójpodział władzy, niezawisłość sądów, niezależność aparatu władzy to wszystko przed nami, to wszystko do obrony.

Prezydent Kowalczuk zaprosił też gdańsczan na 7 maja na obchody 13. rocznicy obecności Polski w Europie. I dodał, że Gdańsk - miasto wolności i solidarności - jest otwarte na każdą ze stron, na każde poglady, każdego człowieka. 


Gdańsk świętuje swoją obecność w Europie. Wielki piknik 7 maja!

Andrzej Kowalczys, zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, odczytał list Mieczysława Struka, marszałka woj. pomorskiego:

"Musimy sami pielęgnować dobro, przekazywać naszym dzieciom właściwe wzorce moralne. W 1791 roku Polacy uchwalili pierwszą w Europie Konstytucję. Dzieło Sejmu Czteroletniego stało się wielkim zwycięstwem tych, którzy chcieli państwa silnego i nowoczesnego, było triumfem polskiego konstytucjonalizmu. Akt ten gruntownie zmieniał ustrój Rzeczypospolitej. Należy bez wątpienia do najjaśniejszych i najlepiej znanych kart naszej historii. Miał stać się podstawą naprawy Rzeczypospolitej w wymiarze ustrojowym i społecznym, miał umocnić państwo i przez to uchronić przed utratą niepodległości. (...) Dlatego niezależnie od politycznych podziałów i sporów, dzielących nas różnic, w imię hołdu dla dziedzictwa Konstytucji 3 maja, starajmy się szukać drogi do zrozumienia wzajemnych racji i przezwyciężania uprzedzeń. Konstytucja to umowa, której trzeba przestrzegać. Niedawno świętowaliśmy XX-lecie uchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej. Jakakolwiek próba manipulowania, majstrowania przy tym akcie jest niebezpieczna i niedopuszczalna".


Po uroczystościach na Targu Drzewnym w Bazylice Mariackiej w Gdańsku odprawiono mszę świętą w intencji ojczyzny w ramach obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 

- Polska potrzebuje przede wszystkim wewnętrznego pokoju, harmonii społecznej - mówił metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź podczas mszy. - Zbyt dużo żeśmy maszerowali w czasie bolesnych, tragicznych dni, dni wojen, dni łagrów i Sybiru i stanu wojennego, w czarnych marszach. Nie twórzmy na siłę nowych, bo prowokujemy szatańskiego ducha.

Metropolita dodał też, że nie wolno powiększać podziałów między społeczeństwem. - Totalna opozycja wypacza demokrację, staje się karykaturą i wcześniej czy później skazana jest na niepowodzenie z prostej przyczyny, dlatego, że negacja rodzi negację, ona nic nowego nie tworzy – mówił abp Głódź.


Z okazji majowych świąt narodowych w Gdańsku umieszczono 1,3 tys. flag wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych, przygotowano też specjalne iluminacje. W nocy z 2 na 3 maja po raz pierwszy na biało-czerwono podświetlono Złotą Bramę, która będzie świeciła się w barwach narodowych również w takich godzinach, jak oświetlenie uliczne. Ponadto na biało-czerwono oświetlone są pomnik Trzech Krzyży oraz dwa wiadukty: na ul. Uczniowskiej (przy Stadionie Energa Gdańsk) oraz ul. Kościuszki.

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim