PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Gdańskie Noce Jazsowe mają już 20 lat. Trzydniowy festiwal

Gdańskie Noce Jazsowe mają już 20 lat. Trzydniowy festiwal
W Teatrze Leśnym jubileuszowe 20. Gdańskie Noce Jazsowe odbędą się jak zwykle w trzech odsłonach. Od 23 do 25 sierpnia 2019 r., usłyszymy po kolei - dźwięki wibrafonu w wykonaniu wirtuozów instrumentu; artystów świętujących muzyczny benefis wykładowcy Akademii Muzycznej w Gdańsku - Macieja Grzywacza, a w niedzielę - filmowe kompozycje Krzysztofa Komedy. Start każdego dnia o godz. 19.
Wibrafonista Dominik Bukowski wraz z zespołem wystąpi w pierwszym dniu festiwalu Gdańskie Noce Jazsowe, 23 sierpnia 2019 r.
Wibrafonista Dominik Bukowski wraz z zespołem wystąpi w pierwszym dniu festiwalu Gdańskie Noce Jazsowe, 23 sierpnia 2019 r.
Grzegorz Mehring/gdansk.pl


To już ostatnie koncerty, które odbędą się w tym sezonie w Teatrze Leśnym (ul. Jaśkowa Dolina 45). Trzydniowy festiwal muzyki jazzowej rozpocznie jak zwykle koncert z udziałem artystów zagranicznych. W piątek 23 sierpnia usłyszymy Dobre Wibracje, czyli dźwięki wibrafonu w jazzie. Wystąpią wybitni instrumentaliści wraz z zespołami: Dominik Bukowski - w 2018 uznany za najlepszego wibrafonistę w ankiecie JAZZ TOP według magazynu Jazz Forum; Izabella Effenberg - wibrafonistka, improwizująca od niedawna też na array mbirze i organizatorka festiwalu Vibraphonissimo w Norymberdze, gdzie mieszka oraz prof. Bernard Maseli, który był ich mistrzem i nauczycielem, zanim każde z nich nie odnalazło własnej, niezależnej drogi twórczej.

 


W sobotę, 24 sierpnia, czeka nas tradycyjnie benefis - tym razem Macieja Grzywacza, gitarzysty i wykładowcy Akademii Muzycznej w Gdańsku. Na scenie pojawią się zaproszeni przez artystę goście, m.in.: Piotr Lemańczyk, Maciej Sikała, Olo Walicki, Krystyna Stańko, Cezary Paciorek, Maciej Obara, Łukasz Żyta i Michał Barański.

Na koniec, w niedzielę, 25 sierpnia, usłyszymy dwa koncerty z muzyką Krzysztofa Komedy. Podczas Komeda Day zagrają Andrzej Jagodziński Trio wraz z Agnieszką Wilczyńska i Grażyną Auguścik, którzy przeniosą nas w świat muzyki filmowej polskiego kompozytora. Jan Ptaszyn Wróblewski zaś ze swoim sekstetem przedstawi muzyczną wizję zjednoczonej Europy w dziele “Moja słodka europejska ojczyzna”.

 

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM FESTIWALU:

23-25 SIERPNIA

GDAŃSKIE NOCE JAZSOWE

Zawsze o godz. 19

 

23 sierpnia PIĄTEK

DOBRE WIBRACJE

 

Effenberg - Schriefl - Janke

Izabella Effenberg – wibrafon

Bodek Janke – instrumenty perkusyjne

Matthias Schriefl – trąbka

 

Dominik Bukowski Quartet

Dominik Bukowski – wibrafon

Emil Miszk – trąbka

Adam Żuchowski – kontrabas

Patryk Dobosz – perkusja

 

Bernard Maseli Trio

Bernard Maseli – wibrafon

Michał Barański – kontrabas

Paweł Dobrowolski – perkusja

wstęp: 10 zł

 

24 sierpnia SOBOTA

BENEFIS MACIEJA GRZYWACZA

Goście: Michał Barański, Jakob Dinesen, Krzysztof Gradziuk, Marcin Jahr, Piotr Lemańczyk, Maciej Obara, Cezary Paciorek, Maciej Sikała, Krystyna Stańko, Olo Walicki, Łukasz Żyta

wstęp: 10 zł

 

25 sierpnia NIEDZIELA

KOMEDA DAY

Jan Ptaszyn Wróblewski Sekstet Moja słodka europejska ojczyzna

Jan Ptaszyn Wróblewski – saksofon tenorowy

Henryk Miśkiewicz – saksofon altowy

Robert Majewski – trąbka 

Wojciech Niedziela – fortepian 

Sławomir Kurkiewicz – kontrabas

Marcin Jahr – perkusja

 

Andrzej Jagodziński Trio Tribute to Komeda

Andrzej Jagodziński – fortepiano

Adam Cegielski – kontrabas

Czesław Bartkowski – perkusja

gościnnie: Henryk Miśkiewicz – saksofon altowy

Robert Majewski – trąbka

Grażyna Auguścik – śpiew 

Agnieszka Wilczyńska – śpiew

wstęp 10 zł.

 

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl