Iluminacje świąteczne zgasną już w czwartek. To ostatnia okazja, by zrobić pamiątkowe zdjęcie

Lubimy iluminacje. Oświetlają ulice i inne miejskie przestrzenie w czasie, kiedy szybko zapada zmrok. Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku dużym zainteresowaniem fotografujących cieszyła się świetlna ściana rozwieszona w Parku Oliwskim, a także świetlny paw stojący w pobliżu palmiarni. W Śródmieściu jednym z najbardziej obleganych świetlnych obiektów był tramwaj, który stoi na Moście Zielonym.
01.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu iluminacja przedstawiająca pawia, wokół niego pozują dzieci, widać też kilka osób stojących przed ptakiem
Podobnie, jak w latach poprzednich, mieszkańcy chętnie odwiedzali w grudniu i w styczniu Park Oliwski, aby podziwiać miejskie iluminacje. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się okazały świetlny paw
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Iluminacje miejskie świecą do 2 lutego

Zgodnie z zapowiedziami, pierwszy czwartek lutego jest ostatnim dniem, kiedy to po zapadnięciu zmroku zaświecą świąteczne iluminacje. Te cieszyły oczy mieszkańców i gości naszego miasta blisko dwa miesiące. Zapalono je 5 grudnia 2022 r. 2 lutego chrześcijanie obchodzą Święto Matki Boskiej Gromnicznej, które wypada 40 dni po Bożym Narodzeniu. Święto to wyznacza koniec liturgicznego okresu Bożego Narodzenia. Zgodnie z tradycją, 2 lutego jest też ostatnim dniem na rozebranie świątecznych choinek w domach.

Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy jednym z najpiękniejszych w Europie

- W Gdańsku świąteczny klimat dobiega końca. W związku z tym wszystkie dekoracje świetlne zostaną zdjęte. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i odwiedzającym Gdańsk w tym świątecznym czasie za stworzenie wspaniałego klimatu - podkreśla Marek Krzemiński, rzecznik Międzynarodowych Targów Gdańskich, które przygotowały iluminacje w różnych zakątkach Gdańska.

Jakie iluminacje przygotowały Międzynarodowe Targi Gdańskie?

Dekoracje pojawiły się w dziewięciu lokalizacjach. W Parku Kuźniczki, we Wrzeszczu, świeci m.in. świetlna altana, dobosz, dekoracje latarniowe i napis "Wesołych Świąt". Na Moście Zielonym, podobnie jak w poprzednich latach, pojawił się świetlny tramwaj, a na Moście Stągiewnym - iluminacja autobusu. W Parku Oliwskim zamontowano magiczną kurtynę świetlną, a także żaglówki 3D i królewskiego pawia - także w formacie 3D. W Parku im. Jana Pawła II na Zaspie pojawił się samolot, a także mniejsze dekoracje związane z motywem samolotów. W Parku Oruńskim oświetlono tamtejszą altanę, jest też łabędź 3D i iluminacja ogromnego prezentu. Przy Skwerze Heweliusza na Starym Mieście ustawiono lunetę i siedzisko Heweliusza, a także bursztynowe bombki na latarniach w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Bursztynu. Natomiast na Skwerze Kobzdeja, na Głównym Mieście, stanęły iluminacje nawiązujące do dawnych mieszczan - Damę, Chłopca Gdańskiego, Dworską Parę i Gdańską Parę. Iluminacje pojawiły się też na promenadzie prowadzącej do mola w Brzeźnie. Są to trzy dźwigi, w tym jeden z prezentem, oraz kotwica.

Sprawdź, jaką pulę środków BO 2024 ma Twoja dzielnica

- Jarmark Bożonarodzeniowy (który odbywał się przez kilka tygodni listopada i grudnia 2022 r.) również został ozdobiony świątecznymi lampkami, takimi jak śnieżynkowe bramy i świetlne niebo na ul. Bogusławskiego. Na Targu Węglowym stanęła Leśna Altana, a na ul. Tkackiej znajdowały się fotopunkty ze skrzydłami anioła - przypomina Marek Krzemiński.

Na zdjęciu dwie iluminacje przedstawiające lunetę i siedzisko Heweliusza, w tle widać zabytkowy budynek wielkiego młyna
W sąsiedztwie Wielkiego Młyna, w którym mieści się Muzeum Bursztynu, ustawiono lunetę i siedzisko Heweliusza
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Jakie iluminacje przygotował Gdański Zarząd Dróg i Zieleni?

Tegoroczną nowością był zimowa dekoracja napisu GDAŃSK, znajdującego się na Ołowiance. Napis, przy którym mieszkańcy i turyści chętnie robią sobie pamiątkowe zdjęcia, obsypano ledowymi śnieżynkami.

Tradycyjnie już udekorowano Główne i Stare Miasto. Na Trakcie Królewskim - na ul. Długiej i Długim Targu - zamontowano trójwymiarowe dekoracje latarniowe, a między kamienicami rozwieszono świetlne przewieszki. Iluminowaną „szatę” otrzymał również Termometr Fahrenheita. Świąteczne dekoracje pojawiły się na ul. Grobla - tutaj lampki rozświetliły Fontannę Czterech Kwartałów, jak również na Targu Węglowym, gdzie mieszkańców i turystów witały iluminowane gdańskie lwy.

Iluminacji nie zabrakło także w innych dzielnicach Gdańska. Dekoracje pojawią się m.in. w Oliwie na ul. Opata Rybińskiego, we Wrzeszczu na ul. Klonowej i w Parku Chirona w Osowej.

na zdjęciu iluminacja przedstawiająca dawny samolot, wokół niego stoi grupa kilkudziesięciu osób w zimowych ubraniach
W 2023 roku minie 50 lat, kiedy to podjęto decyzję o przeniesieniu lotniska z Zaspy do Rębiechowa
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Świetlny samolot na jubileusz lotniska

Jedną z tegorocznych nowości iluminacyjnych był świetlny samolot, który pojawił się w Parku im. Jana Pawła II w dzielnicy Zaspa-Rozstaje, od strony al. Rzeczpospolitej.

Sponsorem nietypowego samolotu jest gdański port lotniczy im. Lecha Wałęsy. Nieprzypadkowo pojawił się w tym czasie, w tym miejscu. W bieżącym roku minie bowiem 50 lat, kiedy to podjęto decyzję o przeniesieniu lotniska z Zaspy do Rębiechowa. Port lotniczy w Rębiechowie został otwarty w maju 1974 r.

Wszystkie dzielnicowe choinki w Gdańsku gotowe na święta

Oszczędniej w tym roku

Ze względu na oszczędności, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zrezygnował w tym roku ze świetlnych ozdób na ul. Piwnej oraz na ul. Wajdeloty. Mniej było też iluminacji na słupach trakcji tramwajowej. Ich liczbę ograniczono z 92 do 27 kompletów iluminacji.

Przedstawiciele MTG podkreślają z kolei, że część kosztów za oświetlenie pokryli sponsorzy.

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku