• Start
  • Wiadomości
  • Gdańskie Hevelianum zwycięzcą konkursu Popularyzator Nauki 2020

Gdańskie Hevelianum zwycięzcą konkursu Popularyzator Nauki 2020

Serwis Nauka w Polsce PAP ogłosił wyniki ogólnopolskiego konkursu Popularyzator Nauki 2020. Gdańskie Hevelianum zwyciężyło w kategorii Instytucja. Doceniono także dr. Beatę Czechowską-Derkacz, byłą rzecznik prasową Uniwersytetu Gdańskiego, za najlepszą politykę informacyjną
21.01.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Noc Naukowców w plenerze Hevelianum
Noc Naukowców w plenerze Hevelianum
Fot. Hevelianum

Popularyzator Nauki to najstarszy w Polsce konkurs nagradzający uczonych, ludzi mediów, instytucje oraz społeczników, których pasją jest dzielenie się wiedzą w sposób przystępny dla każdego. Organizowany jest od 16 lat przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (obecnie - Edukacji i Nauki). Hevelianum, w kategorii „Instytucja”, jednej z sześciu w tym konkursie) rywalizowało w tym roku z wrocławskim Hydropolis i Stowarzyszeniem Demagog z Katowic.

- Jestem niezwykle dumny, że Hevelianum może dziś dołączyć do zacnego grona laureatów tego konkursu. Jesteśmy wszyscy edukatorami, ale też pasjonatami, tego co robimy w pracy. Nagroda „Popularyzator Nauki” dodaje nam skrzydeł do odkrywania kolejnych naukowych zagadek i opowiadania o nich naszym odbiorcom – mówi Paweł Golak, dyrektor Hevelianum. - Najważniejsze, że jury właśnie w tym 2020 roku, zdominowanym przez pandemię i pełnym dezorientacji, dostrzegło naszą działalność popularyzatorską online. To znaczy, że było nas widać i słychać, że ludzie chętnie z nauki w tej wersji korzystali, w myśl naszego hasła “Cała przyjemność w odkrywaniu”. Zależy nam, by także i w trakcie pandemii wyrabiać u naszych odbiorców w każdym wieku nawyk uczenia się przez całe życie. 

Paweł Golak przypomina, że wszystkie zrealizowane dotychczas wykłady, warsztaty i spotkania online wciąż można odtworzyć w archiwum dostępnym na stronie Hevelianum. W zasobach tych można także odsłuchać książkę “Górę Gradowa – krótka historia” autorstwa Jana Daniluka (pierwsze własne wydawnictwo na koncie Hevelianum). 

Paweł Golak dyrektor Hevelianum podczas inauguracji jednej z nowszych atrakcji - repliki armaty, zwanej Elżbietą
Paweł Golak dyrektor Hevelianum podczas inauguracji jednej z nowszych atrakcji - repliki armaty, zwanej Elżbietą
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Obecnie zespół nagrodzonych właśnie popularyzatorów nauki szykuje ofertę zajęć prowadzonych na żywo dla szkół.

Aktualne propozycje wydarzeń online w Hevelianum można śledzić na jego stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych.

- Bardzo nas cieszy, że informacja o tak ważnej nagrodzie przychodzi do nas w przededniu obchodów 410. rocznicy urodzin naszego patrona Jana Heweliusza, słynnego astronoma, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli świata nauki XVII wieku, którego osiągnięcia na pewno będziemy chcieli popularyzować jeszcze bardziej niż dotąd, podobnie jak postać jego żony Elżbiety Koopman Heweliusz, która współpracowała z nim jako badaczka ramię w ramię.

Siłą Hevelinaum zdaniem Pawła Golaka jest jego różnorodność. Tu, w jednym miejscu spotykają się historia, współczesność, przyroda i ekologia (choćby w postaci wzorcowej miejskiej pasieki), nauki ścisłe z niezbędnym dodatkiem humanistyki. A do tego jeszcze 30 ha zieleni wokół zabytkowych zabudowań (w dobie pandemii covid wartość nie do przecenienia).

Pokaz Magia Nauki Hevelianum
Pokaz Magia Nauki Hevelianum
Fot. Hevelianum

 

Oferta Hevelianum to m.in. interaktywne wystawy matematyczno-przyrodnicze, rozmowy online z naukowcami, ekspertami i popularyzatorami nauki, wykłady młodych naukowców, serie filmów prezentujących spektakularne doświadczenia naukowe oraz zajęcia w niestandardowy sposób uwzględniające szkolne podstawy programowe. Ważnym punktem są również konkursy astronomiczne, w tym międzynarodowy AstroCamera dla amatorów astrofotografii, czy wydarzenia plenerowe z nauką na pierwszym planie.

Redakcja serwisu Nauka w Polsce przyznaje co roku pozaregulaminowe wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego za najlepszą politykę informacyjną. W tym roku wyróżnienie to otrzymała wieloletnia rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Gdańskiego dr Beata Czechowska-Derkacz.

- Ta nagroda przyszła do mnie w szczególnym momencie. W grudniu ubiegłego roku po 17 latach złożyłam rezygnację z funkcji rzecznika prasowego Uniwersytetu Gdańskiego. Stało się zatem najwspanialszym podsumowaniem pewnego etapu mojego zawodowego życia, jakie mogłam sobie wymarzyć - mówi laureatka.

Dr Beata Czechowska-Derkacz jest adiunktem w Instytucie Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej  na Wydziale Nauk Społecznych UG, obecnie pełni funkcję specjalistki PR ds. promocji badań naukowych. 

Dr Beata Czechowska-Derkacz
Dr Beata Czechowska-Derkacz
Fot. A. Smykowski/UG

Do tegorocznej 16. edycji konkursu Popularyzator Nauki nadeszło ok. 100 zgłoszeń. Wnioski oceniała 14-osobowa Kapituła Konkursu, złożona m.in. doświadczonych popularyzatorów, laureatów i osób wyróżnionych we wcześniejszych edycjach konkursu Popularyzator Nauki.

O wszystkich laureatach przeczytać można TUTAJ.

 

Przypomnijmy jeszcze, że dr Wojciech Glac z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego został zwycięzcą konkursu Popularyzator Nauki w 2019 roku w kategorii „Naukowiec”. Laureat stale współpracuje z Hevelianum.

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury