PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Gdańskie Fasady odNowa - zapraszamy na spacer śladami odnowionych kamienic

Gdańskie Fasady odNowa - zapraszamy na spacer śladami odnowionych kamienic
Już po raz siódmy w Gdańsku był realizowany projekt nadania dekoracji artystycznych zespołowi elewacji kamienic Głównego Miasta "Gdańskie Fasady od Nowa". Z tej okazji, jak co roku, zapraszamy wszystkich chętnych w sobotę, 24 listopada, na spacer kuratorski szlakiem odnowionych w tym roku kamienic.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W edycji projektu Gdańskie Fasady od Nowa  w 2018 roku odnowionych zostało 25 elewacji na 14 kamienicach
W edycji projektu "Gdańskie Fasady od Nowa" w 2018 roku odnowionych zostało 25 elewacji na 14 kamienicach
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Spotykamy się o godz. 12:00 przy ul. Straganiarskiej 53/54. Spacer kuratorski poprowadzi Pani Barbara Brzuskiewicz, koordynator konserwatorski i artystyczny projektu „Gdańskie Fasady od Nowa”, która opowie o wykonanych w roku 2018 dekoracjach, źródłach ich inspiracji oraz w jakich zostały wykonane technikach.

W tej edycji projektu gruntowny remont fasad zakończony nadaniem artystycznych dekoracji przechodzą kamienice z ulicy Szerokiej 29, Świętojańskiej 67 i 68/69 oraz Ogarnej 42/43, 60/61, 62/63, 66/67, 68, 111/112 i 113. Na jednej z elewacji, po raz pierwszy w historii projektu, pojawiła się mozaika.

Jest to kolejna edycja, współfinansowana ze środków Miasta Gdańska, której realizatorem jest tak jak w Fundacja Urban Forms. W edycji projektu 2018 odnowionych zostało 25 elewacji na 14 kamienicach. 9 fasad uzyskało artystyczne dekoracje, a autorami projektów są gdańscy artyści: Jacek Wielebski, Przemysław Garczyński, Alicja Buławka Fankidejska i Dmitrij Buławka Fankidejski, Michał Wirtel, Paweł Mrozek i Wilga Badowska. W sumie zasoby powiększyły się o 3100 m2 odnowionych i udekorowanych kamienic.

Prowadzone były konsultacje i zorganizowana została konferencja „Gdańskie Fasady OdNowa - nowa jakość w historycznej przestrzeni miasta"


O projekcie

Projekt „Gdańskie fasady OdNowa” trwający od 2013 r. polega na nadaniu dekoracji artystycznych zespołowi elewacji kamienic na terenie Głównego Miasta w Gdańsku i realizowany w oparciu o konkurs grantowy dla NGO, w ramach programu Operacyjnego Przestrzeń Publiczna.

Projekt zrodził się z potrzeby poprawy jakości i estetyzacji przestrzeni publicznej na Głównym Mieście w Gdańsku i dlatego Prezydent Miasta Gdańska postanowił wdrożyć projekt właśnie o charakterze artystycznym.

Dzięki projektowi możemy poprawić estetykę wielu kamienic na Głównym Mieście poprzez wzbogacenie ich o dekoracje, które pominięto odbudowując po wojnie kamienice w bardzo uproszczonej formie.

Efekty estetyczne projektu widać gołym okiem. Wystarczy się wybrać się na spacer po Głównym Mieście ulicami Ogarną, Szeroką, Ławniczą czy Warzywniczą oraz Długim Pobrzeżem. Jednak na uwagę zasługuje nie tylko wpływ projektu na jakość przestrzeni Głównego Miasta w Gdańsku – istotnym aspektem projektu jest zaangażowanie mieszkańców wspólnot mieszkaniowych w jego realizację.


Więcej o projekcie i wydarzeniu:

Spacer kuratorski szlakiem odnowionych w tym roku kamienic

Finał projektu “Gdańskie Fasady OdNowa” 2018 coraz bliżej

Kolejne elewacje kamienic w Głównym Mieście ozdobione. Podsumowanie projektu "Gdańskie Fasady odNowa"Alicja BittnerUrząd Miejski w GdańskuBiuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki MiastaReferat Prasowyalicja.bittner@gdansk.gda.pl
Alicja Bittner - najnowsze
Alicja BittnerUrząd Miejski w GdańskuBiuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki MiastaReferat Prasowyalicja.bittner@gdansk.gda.pl
Alicja Bittner - najnowsze