• Start
  • Wiadomości
  • Gdańskie Debaty Obywatelskie. Spotkanie podsumowujące i promocja publikacji. Transmisja na żywo dziś o godz. 18.00

Gdańskie Debaty Obywatelskie. Spotkanie podsumowujące i promocja publikacji. Transmisja na żywo dziś o godz. 18.00

We wtorek, 22 stycznia, w Dworze Artusa odbędzie się ostatnia z cyklu Gdańskich Debat Obywatelskich. Prof. Rafał Wnuk oraz Bartłomiej Sienkiewicz będą rozmawiać o problemie znaczenia historii w życiu i świadomości społecznej. Debatę transmitowaną online przez portal gdansk.pl poprowadzi Jerzy Sosnowski. Podczas wydarzenia odbędzie się promocja publikacji powstałej w ramach cyklu. 200 uczestników debaty otrzyma bezpłatne egzemplarze.
20.01.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Bartłomiej Wnuk
Prof. Rafał Wnuk
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Gdańskie Debaty Obywatelskie to jeden z kluczowych elementów programu pomorskich obchodów obchodzonego w zeszłym roku stulecia Niepodległości. Ich pomysłodawcą był tragicznie zmarły prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Cykl składał się z 11 otwartych spotkań gdańszczanek i gdańszczan z historią Polski, podczas których uczestnicy mogli dyskutować z autorytetami: naukowcami, humanistami, działaczami społecznymi, czy też dziennikarzami. Wszystkie spotkania były prowadzone przez redaktora Jerzego Sosnowskiego.

Ostatnie spotkanie, 22 stycznia, we wtorek, będzie także promocją publikacji esejów o stuleciu Niepodległej, które są pokłosiem omawianych na Debatach zagadnień.


Do czego służy nam historia?

Jeden z najwybitniejszych polskich historyków, Karol Modzelewski pisał, że każdy sposób myślenia o przeszłości wiąże się z jakimś sposobem wartościowania i rozumienia współczesnego świata. Między innymi te i inne zagadnienia, omówione na podstawie historii stulecia Niepodległej, zostaną poruszone podczas spotkania podsumowującego cały cykl Gdańsk Debat Obywatelskich.

Podczas debaty prof. Rafał Wnuk i Bartłomiej Sienkiewicz (ich sylwetki poniżej) zaprezentują swoje przemyślenia w formie prelekcji, następnie rozpoczną debatę z udziałem Jerzego Sosnowskiego. Głos w dyskusji będą mogli zabrać również uczestnicy spotkania. Po jej zakończeniu odbędzie się promocja wydanej publikacji podsumowującej cykl Gdańskich Debat Obywatelskich.


Polska! Polska! Ale jaka? – 11 esejów

Po zakończeniu spotkania zostaną rozdane bezpłatne egzemplarze publikacji “Polska! Polska! Ale jaka?”, która powstała w ramach cyklu Gdańskich Debat Obywatelskich. Licząca 213 stron i wydana w nakładzie 1200 egzemplarzy publikacja zawiera 11 esejów autorstwa Adama Michnika, Andrzej Friszke, Aleksandra Smolara i Aleksandra Halla, Andrzeja Ledera, Marcina Napiórkowskiego, Wiesława Władyki, Krzysztofa Czyżewskiego i Krzysztofa Pomiana, Adama Szostkiewicza oraz Stefana Chwina. Książka opatrzona jest przedmowami śp. Pawła Adamowicza oraz Jerzego Sosnowskiego.

Muzeum Gdańska przygotowało dla uczestników 200 bezpłatnych egzemplarzy. Pozostałe 200 będzie można zakupić po spotkaniu w cenie 42 zł.


Spotkanie, transmitowane na żywo przez portal gdansk.pl, rozpocznie się minutą ciszy.

Bartłomiej Henryk Sienkiewicz (ur. 29 lipca 1961 r.) – polski historyk, publicysta i polityk, w latach 1990–2002 funkcjonariusz Urzędu Ochrony Państwa; współtwórca Ośrodka Studiów Wschodnich (1990), w latach 2013–2014 minister spraw wewnętrznych i koordynator służb specjalnych. W 2018 r. wydał książkę „Państwo teoretyczne”.

Rafał Wnuk (ur. 22 maja 1967 r.) – polski historyk, politolog i muzealnik, profesor nauk humanistycznych. W 2008 r. otrzymał Nagrodę „Przeglądu Wschodniego” oraz Nagrodę od Jury i Czytelników w konkursie "Książka Historyczna Roku im. Oskara Haleckiego". W 2009 r. otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi, zaś w 2014 r. Nagrodę im. Jerzego Giedroycia.

Debata odbędzie się 22 stycznia 2019 r., w godz. 18-20.30, w Dworze Artusa (wejście przez przedproże od strony ul. Długiej)

Wstęp: bezpłatny



TV

W maju kwalifikacje do Mistrzostw Świata w Ergo Arenie!