PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Gdańskie carillony na liście UNESCO? - pomóż je chronić, wypełnij ankietę

Gdańskie carillony na liście UNESCO? - pomóż je chronić, wypełnij ankietę
Do środy 16 września Muzeum Gdańska prowadzi badanie na temat gdańskiej kultury carillonowej. Wypełnienie ankiety to pomoc w uzyskaniu wpisu gdańskich carillonów na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Warto poświęcić kilka minut.
Carillon na wieży kościoła św. Katarzyny
Carillon na wieży kościoła św. Katarzyny
Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

“Gdańskie Carillony” Danuty Popinigis - przewodnik po gdańskiej muzyce w kasach Muzeum Gdańska  

Carillon (czyt. – karylion) to zespół co najmniej 23 zestrojonych ze sobą dzwonów, na których można grać za pomocą specjalnej klawiatury oraz w trybie automatycznym. Na świecie obecnie funkcjonuje około 600 carillonów. Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce, które może poszczycić się trzema działającymi carillonami. Największym z nich jest pięćdziesięcio dzwonowy carillon umieszczony na wieży kościoła świętej Katarzyny. Drugi znajduje się w Ratuszu Głównego Miasta. Trzeci carillon jest mobilny, czyli można na nim koncertować w dowolnym miejscu. 

Miasto Gdańsk od 2019 roku stara się o wpisanie gdańskiej kultury carillonowej na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Aby było to możliwe, gdańskie carillony muszą najpierw znaleźć się na Kra­jowej Liście Nie­ma­te­rial­nego Dzie­dzic­twa Kul­tu­ro­wego. 

Każdy, kto czuje się gdańszczaninem, może pomóc. Wystarczy poświęcić kilka minut na wypełnienie ankiety. Pytania nie są trudne, a analiza udzielonych odpowiedzi pozwoli na sformułowanie wniosków, które będą pomocne w planowaniu dalszych działań związanych z promocją kultury carillonowej w Gdańsku. 

Wszystkie dane zebrane w ankiecie są poufne. Udzielone odpowiedzi będą wykorzystywane wyłącznie do celów statystycznych i przedstawiane tylko w postaci zbiorczych zestawień.

Monika Kaźmierczak: "Samotność na wieży ma swój urok". Wywiad z miejską carillonistką

 
Ankieta dostępna jest online:
https://forms.gle/d1nuN3pZdGDDPKob6
 
Caril­lon „Gdańsk” jest instrumentem mobilnym. Może podróżować i koncertować w dowolnych miastach
Caril­lon „Gdańsk” jest instrumentem mobilnym. Może podróżować i koncertować w dowolnych miastach
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Gdańskie carillony na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO?

oprac. NGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl