Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gdański Żuraw i Sołdek zyskają nowy, artystyczny wygląd. Na trzy dni

„206% normy” to projekt artysty i pracownika gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych Roberta Sochackiego: dwie wielkoformatowe projekcje, które będą wyświetlane na Żurawiu i Sołdku. - Chciałem ukazać najlepsze lata Gdańska, a także ożywić, obudzić przestrzeń, o której często mieszkańcy naszego miasta zapominają poza sezonem - mówi artysta. Efekt jego prac będzie można podziwiać od 3 do 5 lutego.

Gdański Żuraw i Sołdek zyskają nowy, artystyczny wygląd. Na trzy dni
A
A
data publikacji: 30 stycznia 2017 r.

Jedna z dotychczasowych prac Roberta Sochackiego
Jedna z dotychczasowych prac Roberta Sochackiego
IKM

Robert Sochacki malarstwem zajmuje się odkąd podjął studia na tym kierunku w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Malował m.in. w przestrzeni jako scenograf teatralny oraz performer wideo, zaistniał także jako twórca instalacji interaktywnych. Jego artystyczne działania zostały zauważone - Sochacki został stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie pracuje jako asystent na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Swoje prace, wielokrotnie nagradzane, prezentował dotychczas w niezależnych autorskich galeriach, podczas wydarzeń artystycznych w Polsce i na świecie oraz na festiwalach muzycznych i street-artowych. Tworzy głównie wielkoformatowe projekcje. Jego obrazy (również w formie wydruków cyfrowych) są kompletną, wielowymiarową opowieścią o tym, co dzieje się wokół nas.

Jedną z takich opowieści będzie projekt „206% normy”, na który złożą się dwie wielkoformatowe projekcje w przestrzeni publicznej Gdańska: na Żurawiu i Sołdku.

- Zamysłem wydarzenia jest w artystyczny sposób ukazać najlepsze lata Gdańska, a także ożywić, obudzić przestrzeń, o której często mieszkańcy naszego miasta zapominają „poza sezonem” i przyciągnąć ich nad Motławę. Projekcje podkreślają ciągłość fascynującej, wieloletniej historii portowego miasta, która w tych symbolicznych obiektach trwa do dziś - mówi Robert Sochacki.

Stworzonym przez niego obrazom będzie towarzyszyć muzyka autorstwa Stefana Wesołowskiego - pochodzącego z Trójmiasta, cenionego w Europie i na świecie skrzypka, kompozytora i producenta.

Projekcji towarzyszyć będzie wykład wraz z dyskusją „Życie w porcie. O Sztuce budzącej Przestrzeń Publiczną”, który odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej (ul. Długi Targ 39/40). Robert Sochacki opowie o pojęciach dotyczących sztuki w przestrzeni publicznej i specyfice pracy w mieście. Po wykładzie artysta zaprasza na spacer z komentarzem autorskim nad Motławę - do miejsca projekcji „206% normy”.

Projekcje będą działać od 3 do 5 lutego w godz. 18.00-22.00. Wykład odbędzie się 3 lutego, o godz. 20.00, a ok. godz. 21.00 odbędzie się spacer autorski do miejsca projekcji.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

 

TAK WYGLĄDAŁY WCZEŚNIEJSZE ILUMINACJE ROBERTA SOCHACKIEGO

fot. Robert Sochacki

fot. Robert Sochacki

fot. Robert Sochacki

fot. Robert Sochacki

fot. Robert Sochacki-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora