PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Gdański żaglowiec "Generał Zaruski" zakończył sezon pełen sukcesów

Gdański żaglowiec "Generał Zaruski" zakończył sezon pełen sukcesów
Październikowym rejsem "Tylko dla orłów", gdański żaglowiec "Generał Zaruski" zakończył swoją morską działalność w rekordowym sezonie 2017 r. Najważniejszym wydarzeniem był udział w całym, kompletnym cyklu światowej sławy regat spod znaku "The Tall Ships Races".

Podczas rejsu Tylko dla Orłów było iście sztormowo

Październikowym rejsem "Tylko dla orłów", gdański żaglowiec "Generał Zaruski" zakończył swoją morską działalność w rekordowym sezonie 2017 r., w "Roku Mariusza Zaruskiego". Gdański Ośrodek Sportu - armator jednostki - zorganizował łącznie 44 rejsy. Część z nich realizowana była przy wsparciu partnerów. Ponadto, żaglowiec odwiedziło wiele szkolnych klas i niezliczone rzesze turystów, podczas żeglarskich imprez w kraju i za granicą.

Wydarzeniem sezonu był niewątpliwie udział w całym, kompletnym cyklu światowej sławy regat spod znaku "The Tall Ships Races". Zaruski uczestniczył w trzech wyścigach w ciągu czterech etapów, odwiedził osiem portów, pokonał dystans prawie 2,5 tys. mil morskich w czasie niemal 500 godzin, zajmując znakomite trzecie miejsce w finałowym wyścigu z Kłajpedy do Szczecina. Ta impreza pokazała, że nie ma lepszej okazji do promocji Gdańska i jego żeglarskich ambicji. W gronie kilkudziesięciu jednostek, Zaruski w każdym z portów był zauważany, a jego urok i kondycja szeroko komentowane i doceniane.

Obowiązkowe zdjęcie dla każdej załogi - na pokładzie Generała Zaruskiego w porcie

Jednym z punktów kalendarza pływania na 2017 r. były testowe rejsy w ramach unijnego projektu "Baltic Pass - Maritime Heritage Tours" oraz udział w kolejnej edycji Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku wraz z flotyllą innych gdańskich oldtimerów.

Ważnym działaniem na rzecz promocji żeglarskiej tradycji Gdańska były trzy ogólnodostępne, jednodniowe rejsy i jeden ośmiodniowy, zorganizowane pod hasłem "Poznaj Generała". Podczas każdego z nich, załoga poznawała żaglowiec oraz dziedzictwo morskie Bałtyku w rejonie Zatoki Gdańskiej. Uczestnicy każdego z nich mieli również okazję zwiedzić Narodowe Muzeum Morskie.

Generał Zaruski w pełnej krasie na morzu

Wyjątkową wyprawą był także tygodniowy rejs na Północ, z załogą z wolnego naboru. Żaglowiec zawitał wówczas do hanzeatyckiego Visby, a następnie w szwedzkie szkiery. W drodze powrotnej udało się jeszcze odwiedzić Hel, w trakcie trwającego tam zlotu Kaphornowców.

Malownicze widoki podczas rejsu na Północ

Na zakończenie sezonu odbył się dwudniowy rejs zorganizowany przy współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim w ramach obchodów "Roku Mariusza Zaruskiego". Wzięli w nim udział uczestnicy ogólnopolskich konkursów artystycznych poświęconych patronowi gdańskiego żaglowca. Dzieci i młodzież z całej Polski zjechały do Gdańska, gdzie uczestniczyły w żeglarskiej kolacji, koncercie szantowym i wspólnym rejsie, które stanowiły końcowy akcent obchodów jubileuszu generała. Dla wielu osób z najdalszych zakątków Polski było to niezwykle wzruszające przeżycie.

Jak informuje Gdański Ośrodek Sportu, w przyszłym sezonie żeglarskim Generał Zaruski przede wszystkim pływać będzie na pełnomorskich rejsach, trwających tydzień lub dłużej.

Wszystko na temat rejsów, które już się odbyły i tych, które już są planowane oraz informacje o innych wydarzeniach związanych z żaglowcem Gdańska znaleźć można na poświęconej tej jednostce stronie internetowej.

Pisaliśmy o Generale w zakończonym sezonie:

“Chcemy żyć, nie trwać” - walczące z rakiem popłynęły w rejs [ROZMOWA]

Popłynęli na “Generale Zaruskim”: oldschoolowe żeglowanie szkołą charakteru

"Generał Zaruski" na czele. Sezon żeglarski w Gdańsku rozpoczęty [FILM i FOTO]

oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl