PORTAL MIASTA GDAŃSKA
';
PL | EN | DE

Gdański Tydzień Zawodowca - od wtorku do czwartku dni otwarte online dla uczniów VIII klas

Gdański Tydzień Zawodowca - od wtorku do czwartku dni otwarte online dla uczniów VIII klas
Gdański Tydzień Zawodowca w tym roku odbywa się w formule online. Od poniedziałku do piątku (8-12 marca) trwać będzie specjalna kampania promująca gdańskie technika i szkoły branżowe. Za pośrednictwem Internetu odbędą się także wirtualne spacery po szkołach (od wtorku do czwartku, 9-11 marca) oraz VII Gala „Pracodawca Przyjazny Gdańskiej Szkole Zawodowej”.

 

gdanski_tydzien_zawodowca

 

Wirtualne spacery po gdańskich szkołach zawodowych

W tym roku uczniowie nie będą mieli możliwości osobistego zwiedzania szkół, którymi są zainteresowani. Wychodząc im naprzeciw, poszczególne placówki edukacyjne przygotowały dni otwarte online, które odbędą się na platformie MS Teams. Linki do poszczególnych spotkań, wraz ze szczegółowym terminarzem dostępne są na dedykowanej stronie internetowej Gdańskiego Tygodnia Zawodowca. Tutaj znaleźć można także opisy oferty poszczególnych szkół i krótkie materiały filmowe na ich temat.

Pierwsze wirtualne spacery już we wtorek, 9 marca.

Podczas dnia otwartego nauczyciele i uczniowie będą na żywo oprowadzać po wnętrzu szkoły, pokażą najciekawsze miejsca, pracownie i wyposażenie. Równocześnie na czacie, będzie można zadawać pytania odnośnie funkcjonowania placówki, na które na bieżąco będą odpowiadać jej przedstawiciele.

 

VII Gala „Pracodawca Przyjazny Gdańskiej Szkole Zawodowej”

W piątek, 12 marca, odbędzie się VII Gala „Pracodawca Przyjazny Gdańskiej Szkole Zawodowej”. Konkurs jest formą promocji kształcenia zawodowego i wzmocnienia współpracy pomiędzy pracodawcami i szkołami zawodowymi. Nagradzając pracodawców, Miasto zwraca również uwagę na innowacyjne rozwiązania techniczne i technologiczne wykorzystywane w kształceniu zawodowym.

Nowości w roku szkolnym 2021/22

W przyszłym roku szkolnym, uczniowie klas pierwszych szkół zawodowych będą mogli uczęszczać do nowo otwartych klas:

  • Technik robotyk - w Technikum nr 4 Zespołu Szkół Łączności
  • Technik dekarstwa - w Technikum nr 5 Państwowej Szkoły Budownictwa

W obecnym roku szkolnym 2020/21 w gdańskich szkołach ponadpodstawowych uczy się łącznie 18 077 uczniów, z czego 8 567 to uczniowie techników i szkół branżowych. W nowym roku szkolnym 2021/22, gdańskie szkoły zawodowe będą mogły przyjąć łącznie 2430 uczniów klas pierwszych. W tym samym roku w gdańskich liceach ogólnokształcących naukę będzie mogło rozpocząć kolejnych 2700 pierwszoklasistów.

Przewodnik na rok szkolny 2020/21

Wszystkich uczniów zachęcamy także do odwiedzenia Gdańskiej Platformy Edukacyjnej gdzie można znaleźć Przewodnik po gdańskich szkołach średnich na rok szkolny 2021/22. W nim zawarty jest spis szkół branżowych i techników wraz z dostępnymi zawodami oraz liceów ogólnokształcących wraz z dostępnymi profilami. Zainteresowani znajdą w nim także informacje o: Polskiej Ramie Kwalifikacji, gdańskim Centrum Rozwoju Talentów, zasadach rekrutacji do szkół ponadpodstawowych oraz harmonogram działań kandydatów.

Webinary dla uczniów klas VIII

W ramach Gdańskiego Tygodnia Zawodowca 2021 Centrum Rozwoju Talentów przygotowało webinarium dla ósmoklasistek/-ów pt. "8 klasa i co dalej?"

Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną trzy możliwe ścieżki kształcenia, tak aby uczniowie byli w stanie jasno zidentyfikować różnice pomiędzy szkołą branżową, technikum i liceum. Udział w spotkaniu pozwolić ma młodym ludziom dokonać bardziej świadomych wyborów w odniesieniu do możliwości, jakie daje system edukacji. Wydarzenie zaplanowano na wtorek (9 marca) w godz. 12:30-13:30. Wydarzenie będzie transmitowane na Fb Centrum Rozwoju Talentów.

Gośćmi będą:

    • Anna Nowocińska – doradca zawodowy, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku
    • Magdalena Pytka-Leśniak – nauczyciel przedmiotów zawodowych, Państwowe Szkoły Budownictwa w Gdańsku
    • Halina Weiss – doradca zawodowy, pedagog, IV Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku
    • Barbara Darmorost – doradca zawodowy, pedagog, Gdańskie Liceum Autonomiczne, PPP Osiek

 

Rekrutacja do podstawówek bez dni otwartych - jak radzą sobie z promocją oferty wśród kandydatów?

 

Wakacyjny Staż 2021. Nabór fundatorów staży - mogą być w trybie zdalnym lub hybrydowym

 

Patryk RosińskiUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowy
Patryk Rosiński - najnowsze
Patryk RosińskiUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowy
Patryk Rosiński - najnowsze