Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gdański Tydzień Demokracji. Przyjdź, posłuchaj, porozmawiaj. [PROGRAM]

Polska demokracja jest gdańszczanką, bowiem poczęta została w Gdańsku, w czasie solidarnościowych strajków Sierpnia. Władze miasta chcą przypomnieć o tym całemu krajowi - dlatego w dniach 12-18 września odbędzie się Gdański Tydzień Demokracji: mnóstwo ciekawych spotkań, dyskusji, warsztatów. Warto przyjść, posłuchać, podyskutować.

Gdański Tydzień Demokracji. Przyjdź, posłuchaj, porozmawiaj. [PROGRAM]
A
A
data publikacji: 10 września 2016 r.

Materiały prasowe

Gdański Tydzień Demokracji zbiegnie się w czasie z Międzynarodowym Dniem Demokracji, który ma stałą datę w kalendarzu: 15 września.

- Powinniśmy pamiętać, że demokracji by nie było bez udziału obywateli - ostrzega przewodniczący PE Martin Schulz. - Najgorsza dla niej jest apatia, lęk i nietolerancja. Te nastroje mogą być równie szkodliwe, jak kryzys gospodarczy. Dlatego powinniśmy demokrację chronić.

Jakie wyzwania stoją przed polską demokracją? Jak mówić o demokracji, aby jej wartości były zrozumiałe dla wszystkich? Co zmieniło się w postrzeganiu demokracji przez Polaków na przestrzeni ostatnich 27 lat? – na te pytania postarają się odpowiedzieć w Gdańsku liderzy opinii, eksperci i komentatorzy.

Materiały prasowe

Gdański Tydzień Demokracji (12-18 września) to szereg wyjątkowych wydarzeń: otwarte debaty z udziałem m.in. Nate Schenkkana (autora raportu Freedom House o kondycji demokracji w krajach, w których po roku 1989 dokonała się transformacja ustrojowa), czy Mateusza Kijowskiego, lidera KOD. Ponadto w planie przewidziana jest konferencja z udziałem ekspertów i naukowców, warsztaty edukacyjne, a także pokazy filmowe oraz specjalny koncert międzynarodowego zespołu Baltic Sea Philharmonic z udziałem słynnego skrzypka Gidona Kremera..

Jednym z kluczowych punktów programu będzie debata Niezależni, samorządni. O demokracji w polskich miastach: wyzwania, zagrożenia, oczekiwania z udziałem prezydentów polskich miast. Samorządowcy podzielą się swoimi doświadczeniami w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego i angażowaniu mieszkańców miast w sprawy lokalne.

Program Tygodnia Demokracji 2016 (108.86 KB)

-
oprac. RD (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. RD (0)
www.gdansk.pl