• Start
  • Wiadomości
  • Gdański Teatr Szekspirowski. Teatr, film, kulinaria - tydzień poświęcony kulturze Japonii do środy

Gdański Teatr Szekspirowski. Teatr, film, kulinaria - tydzień poświęcony kulturze Japonii do środy

Spektakle wybitnych reżyserów, pokazy filmowe, spotkania z artystami, wystawy i warsztaty kulinarne - to wszystko czeka nas podczas Tygodnia Japońskiego. Wydarzenie odbędzie się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, w dniach 4-9 października 2019 r.
01.10.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 Klasa szaleńców
„Klasa szaleńców” (jap. „Kyōjin Kyōiku”) to jeden z najbardziej kameralnych, a zarazem oryginalnych spektakli Terayamy Shūjiego
mat. prasowe

 

Tydzień Japoński jest kolejną odsłoną cyklu „Teatry Europy (i świata)”, organizowanego od 2014 roku przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense. Rozpocznie się w piątek, 4 października, i potrwa do środy, 9 października.

- Cykl „Teatry Europy” przestał już mieścić się w tych tytułowych granicach - w ostatnim czasie gościliśmy m.in. Izrael czy Chiny, a teraz Japonię. Mamy też kolejne pomysły, więc ten projekt staje się zdecydowanie cyklem „Teatry Europy i Świata” - mówi prof. Jerzy Limon, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. - Naszą ambicją na pewno jest pokazanie wszystkich krajów europejskich. To z naszej strony namiastka wdzięczności, bowiem GTS powstał w dużej mierze dzięki funduszom pochodzącym z pieniędzy podatników europejskich - tłumaczy.

 

Dramat „Wskazówki dla poddanych” (jap. „Nuhikun”) przez niektórych krytyków japońskich bywa określany mianem najbardziej dojrzałego w całym dorobku artystycznym Terayamy Shûjiego
Dramat „Wskazówki dla poddanych” (jap. „Nuhikun”) jest z kolei przez niektórych krytyków japońskich określany mianem najbardziej dojrzałego w dorobku artystycznym Terayamy Shūjiego 
mat. prasowe

 

Październikowa odsłona, poświęcona teatrowi i kulturze japońskiej, będzie jednak szczególna, odbywa się bowiem w ramach festiwalu Inlandimensions (pełna nazwa: International Interdisciplinary Arts Festival - Międzynarodowy Interdyscyplinarny Festiwal Sztuki. Gdańsk - Wrocław - Poznań 2019). Festiwal realizowany jest w trzech polskich miastach, ale to Gdański Teatr Szekspirowski stanowi główną oś programu - i to tu najwięcej będzie się działo.

- Wszystko zaczęło się 8 lat temu, kiedy pojechałem na stypendium jako japonista i zobaczyłem spektakl „Nuhikun” teatru Ban’yū Inryoku - mówi Nikodem Karolak, dyrektor festiwalu Inlandimensions. - Obiecałem wtedy artystom, że kiedyś zaproszę ich do Polski. Próbowałem przekonywać różne instytucje, że to właśnie tę sztukę warto pokazać, że czegoś takiego jeszcze w Polsce nie było. Udało się. A do tego teraz jest wspaniała okazja - mamy 100-lecie nawiązania polsko-japońskich stosunków dyplomatycznych.

 

Jest jednym z najbardziej reprezentatywnych spektakli Terayamy, który Teatr Laboratorium Tenjō Sajiki zagrał więcej niż sto razy w ponad 30. miastach na całym na świecie
"Nuhikun” jest jednym z najbardziej reprezentatywnych spektakli Terayamy, który Teatr Laboratorium Tenjō Sajiki zagrał więcej niż sto razy w ponad 30. miastach na całym na świecie
mat. prasowe

 

Bogaty repertuar, przygotowany przez Nikodema Karolaka, budują przede wszystkim spektakle wybitnych twórców z Japonii, m.in. ze wspomnianego słynnego Teatru Laboratorium Ban’yū Inryoku. Wszystkie wpisują się w motyw przewodni festiwalu, który odbywa się pod hasłem „Misemono no fukken”, czyli „Restauracja (w znaczeniu „odnowienie”) widowisk (dosłownie „tego, co pokazywane”).

- To hasło przyświecało temu, żeby podczas tego wydarzenia wrócić do korzeni japońskiego teatru. Oznacza to, że nawet, jeśli będziemy oglądać awangardowe spektakle, nie zabraknie tam charakterystycznych elementów tradycyjnego teatru japońskiego. To fuzja, w której powojenna rzeczywistość japońska zderzona zostaje z klasyką - tłumaczy Karolak.

 

W spektaklu znajdziemy nawiązania do utworu Jonathana Swifta o podróżach Guliwera
"Nuhikun”. W spektaklu znajdziemy nawiązania do utworu Jonathana Swifta o podróżach Guliwera
mat. prasowe

 

Głównym wydarzeniem będzie prezentacja dwóch najważniejszych spektakli teatralnych Terayamy Shūjiego (1935-1983) - czołowego przedstawiciela XX-wiecznego awangardowego teatru japońskiego, założyciela alternatywnego zespołu Teatr Laboratorium Tenjō Sajiki, odwołującego się do teatru śmierci i okrucieństwa (Artaud’a i Kantora). Przegląd dzieł teatralnych Terayamy stanowi poszerzenie retrospektywy japońskiego twórcy, którego dzieła filmowe zostały zaprezentowane podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty.

Pierwszy spektakl, otwierający Tydzień Japoński, to „Nuhikun - wskazówki dla poddanych” w reżyserii J. A. Seazera - duchowego spadkobiercy Terayamy Shūjiego. - To wielkie widowisko i nawet jak na skalę europejską bardzo znaczące. Scenografia waży 11 ton, jest największą, jaka pojawiła się na scenie GTS - dodaje Karolak.

Tydzień Japoński to także bardzo bogaty program filmowy - zobaczymy aż 16 filmów. Po raz pierwszy w ramach „Tygodnia Europy” Gdański Teatr Szekspirowski nawiązał współpracę z Kinem Kameralnym Cafe. Tam będą prezentowane japońskie filmy z nurtu... dla dorosłych, pod hasłem „Ero-nites 18+”.

 

Wystawa plakatów Teatru Laboratorium Tenjo Saijki
Wystawa plakatów Teatru Laboratorium Tenjo Saijki
mat. prasowe

 

Jak zawsze w programie znajdziemy liczne wydarzenia towarzyszące, m.in. wystawę japońskiego plakatu awangardowego i malarstwa abstrakcyjnego, spotkania literackie oraz dyskusje z twórcami i badaczami japońskiej kultury.

Podczas wydarzeń Gdański Teatr Szekspirowski będzie gościć kilkudziesięciu gości honorowych z Japonii i innych zakątków świata - twórców kina i teatru, kuratorów największych festiwali międzynarodowych, badaczy i krytyków z całego świata. Jednym z głównych gości będą reż. Shiota Akihiko (w ramach Festiwalu odbędzie się pierwsza na świecie retrospektywa jego dzieł), prof. Andō Kōhei (Tokyo International Film Festival), Jasper Sharp (Midnight Eye), Stephan Holl (Rapid Eye Movies) i wiele innych wybitnych postaci.

Nie zabraknie ponadto atrakcji dla miłośników kulinariów. W programie m.in. spotkanie poświęcone zielonej herbacie, nazywanej „zielonym skarbem” oraz „eliksirem zdrowia i urody”. Będzie to jednocześnie okazja do zakupienia oryginalnych produktów japońskich od jedynego importera w Polsce.

 


PROGRAM TYGODNIA JAPOŃSKIEGO w GDAŃSKU

 

SPEKTAKLE:

4 i 5 października, 19:00, WSKAZÓWKI DLA PODDANYCH (Nuhikun), Teatr Laboratorium Ban’yū Inryoku

7 października, 18:00 i 21:00, KLASA SZALEŃCÓW (Kyōjin Kyōiku), Zespół Teatralny Ikenoshita

 

SPOTKANIA:

5 października 2019, 14:00, JAPOŃSKIE ZIELONE HERBATY – DLACZEGO WARTO? | wykład i degustacja, Gdański Teatr Szekspirowski

6 października 2019, 14:00, PIGMALION i GALATEA | spotkanie literackie, Gdański Teatr Szekspirowski

 

FILMY:

5 października 2019, 15:30, SZKODNIK (2001), reż. Shiota Akihiko, Instytut Kultury Miejskiej

5 października 2019, 18:00, CYKL FILMOWY ERO-NITES, Kino Kameralne Cafe

6 października 2019, 15:30, PUSTOTA (2018), reż. Nomura Nao, Instytut Kultury Miejskiej

6 października 2019, 16:45, SZEPTY KSIĘŻYCA (1999), Instytut Kultury Miejskiej

6 października 2019, 19:30, OBIETNICA (2011), RANKI I WIECZORY (2016), reż. Shiota Akihiko, Kino Kameralne Cafe

6 października 2019, 21:30, PIEŚŃ NA POŻEGNANIE (2019), reż. Shiota Akihiko, Kino Kameralne Cafe

7 października 2019, 19:00, ORPHANS’ BLUES (2018), reż. Kudō Riho, Kino Kameralne Cafe

7 października 2019, 21:00, GDZIE NOGI PONIOSĄ (1999), reż. Shiota Akihiko, Kino Kameralne Cafe

7 października 2019, 23:00, SIERPIEŃ WŚRÓD WODY (1995), reż. Sōgo Ishii, Kino Kameralne Cafe

8 października 2019, 18:00, HANAGATAMI (2017), reż. Ōbayashi Nobuhiko, Gdański Teatr Szekspirowski

8 października 2019, 22:00, MORZE (2018), reż. Takahashi Kensei, Kino Kameralne Cafe

9 października 2019, 16:00, ASAKO. DZIEŃ I NOC (2018), reż. Hamaguchi Ryūsuke, Kino Kameralne Cafe

9 października 2019, 19:00, BRACIA Z GWIEZDNEGO PYŁU | The Legend of the Stardust Brothers (1985), reż. Tezuka Makoto, Gdański Teatr Szekspirowski

 

 

Wydarzenie jest biletowane. Bilety: bilety.teatrszekspirowski.pl.

 

Kolejne odsłony pierwszej edycji Inladimensions odbędą się we Wrocławiu (9-13.10.2019, Instytut im. Jerzego Grotowskiego) oraz w Poznaniu (10-11.10.2019, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza / Kino Muza). Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Ambasady Japonii.

 

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska