• Start
  • Wiadomości
  • Gdański Teatr Szekspirowski online. To okazja, by zobaczyć go z innej perspektywy

Zwiedzanie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego online. To okazja, by zobaczyć go z innej perspektywy

Gdański Teatr Szekspirowski od nowego tygodnia zaprasza do zwiedzania online. Podczas nietypowego, wirtualnego oprowadzania, nie tylko będzie można dowiedzieć się o charakterystycznej bryle, ale i usłyszeć, co łączy ten wyjątkowy teatr z królową Elżbietą II. To odpowiedź na obostrzenia w walce z epidemią koronawirusa, które siłą rzeczy utrudniają kontakt publiczności z instytucjami kultury.
29.03.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdański Teatr Szekspirowski
Gdański Teatr Szekspirowski jest jedynym teatrem w Polsce, dedykowanym temu genialnemu dramaturgowi. Zachwyca wnętrzem oraz nietypową bryłą, wielokrotnie nagradzaną w konkursach architektonicznych
fot. Mateusz Ochocki / KFP

 

Międzynarodowy Dzień Teatru. Zapraszamy na zwiedzanie instytucji i oglądania spektakli online

 

- Od wtorku, 31 marca 2020 r., zapraszamy na zwiedzanie jednego z najbardziej niezwykłych teatrów na świecie, Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Dzięki zwiedzaniu online zobaczycie go trochę inaczej - mówi Magdalena Hajdysz, rzecznik GTS. - Zaprosimy Was do różnych zakamarków, ale też opowiemy o genezie teatru, jego historii, i o tym, że do tego teatru przyjeżdżali najwybitniejsi aktorzy angielscy, nawet tacy, którzy występowali przed samą królową Elżbietą. Zapraszam Państwa do bycia online i wytrwania w tej niełatwej sytuacji.

Wirtualne zwiedzanie jest odpowiedzią na zamknięcie placówek kulturalnych, takich jak teatry, kina, muzea, galerie sztuki, opery i filharmonie, z powodu epidemii koronawirusa. Aby zachęcić do pozostania w domach, w ramach akcji #zostańwdomu wiele instytucji oferuje atrakcje bez wychodzenia, a do tego za darmo.

Są to zarówno instytucje w Gdańsku i na Pomorzu, jak i w całej Polsce czy na świecie. Swoje nietuzinkowe wnętrza i imponujące zbiory udostępniają m.in. nowojorskie Metropolitan Museum of Arts, Musem of Modern Art i Solomon R. Guggenheim Museum, paryskie Musée d’Orsay czy The National Gallery w Londynie.

Zwiedzać GTS będziemy mogli dwa razy w tygodniu - we wtorki i piątki po południu, ok. godz. 16 (dokładna godzina jest jeszcze ustalana). Pierwsze spotkanie odbędzie się 31 marca 2020 r. Przygotowano już siedem pięcio- do siedmio- minutowych odcinków. Zaś w czwartek, 2 kwietnia, około południa, pracownicy GTS zapraszają dzieci i młodzież (od 9 do 14 lat) na krótkie spotkanie z Szekspirem i jego dziełami. Dział edukacji teatru zaplanował oprócz ciekawych opowieści zadanie do wykonania dla młodych widzów.
Filmiki będzie można po premierach odtwarzać na FB i kanale youtube placówki oraz na stronie teatru w Aktualnościach.
 

700 tys. zł na stypendia dla artystów. Miasto Gdańsk wdraża plan ratunkowy dla kultury

 

Na słynnej scenie elżbietańskiej grany był m.in. jeden z największych hitów Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego - powstała we współpracy z Teatrem Wybrzeże komedia „Wesołe kumoszki z Windsoru” w reżyserii Pawła Aignera
Na słynnej scenie elżbietańskiej grany był m.in. jeden z największych hitów Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego - powstała we współpracy z Teatrem Wybrzeże komedia „Wesołe kumoszki z Windsoru” w reżyserii Pawła Aignera
fot. Dawid Linkowski / GTS

 

 

Poznaj tajemnice Teatru Szekspirowskiego w takcie zwiedzania

 

Tutaj, gdzie dziś stoi Gdańsk Teatr Szekspirowski, przy dzisiejszej ulicy Bogusławskiego 1, wystawiane były sztuki Mistrza ze Stratfordu - Williama Szekspira, jeszcze za jego życia. Jak to możliwe? Otóż GTS powstał w miejscu, gdzie od początku XVII wieku funkcjonował budynek Szkoły Fechtunku - pierwszy publiczny teatr ówczesnej Rzeczypospolitej. Obecnie stoi tu jeden z najbardziej niezwykłych teatrów świata, inspirowany dawnym teatrem elżbietańskim.

To jedyny na świecie teatr z otwieranym dachem. Jego otwarcie zajmuje zaledwie 3 minuty. Sam budynek, uznawany za jedno z największych dzieł architektury ostatnich lat, także robi wrażenie. Pokryty jest 1 200 000 antracytowych cegieł i ceglanej kostki brukowej, a jego drewniane wnętrze przenosi widzów do czasów Szekspira.

Jako jedyny teatr w Polsce wystawia spektakle na scenie elżbietańskiej. Może pomieścić do 1150 gości, w zależności od ustawienia sali i rodzaju wydarzenia.

 

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim