• Start
  • Wiadomości
  • Gdański Szlak Wodociągowy. Będzie remont dwóch zbiorników!

Gdański Szlak Wodociągowy. Będzie remont dwóch zbiorników!

Dwa zabytkowe zbiorniki wodne: Stara Orunia i Stary Sobieski będą wyremontowane i udostępnione do zwiedzania w ramach Gdańskiego Szlaku Wodociągowego. Projekt właśnie otrzymał dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego - 29 marca 2016 r. podpisano umowę.
29.03.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Tajemnicze wnętrze zbiornika Stara Orunia.

W zbiorniku Stara Orunia (powstał w 1869 r.) znajduje się jedno z największych i najwartościowszych przyrodniczo siedlisk nietoperzy w Polsce północnej. Spotkać tu można pełen przekrój tych niezwykłych ssaków, w tym nocka dużego - największego polskiego nietoperza. Oczywiście - zwiedzanie wnętrza zbiornika będzie możliwe poza okresem hibernacji zwierząt.

W młodszym o 40 lat zbiorniku Stary Sobieski otwarta zostanie całoroczna wystawa przybliżająca historię gdańskich wodociągów. Te dwa obiekty, oraz dostępny już dla zwiedzających Zbiornik Wody Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej (w ramach projektu również zyska dwie wystawy: hydrotechniczną i przyrodniczą) tworzą Gdański Szlak Wodociągowy.

Zbiornik Kazimierz.

Wokół zbiorników powstaną również ścieżki spacerowe i punkty widokowe.

- Szlak Wodociągowy to projekt, który łączy ze sobą różne elementy związane z ochroną dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Gdańska: jednocześnie chronimy siedlisko nietoperzy oraz piękne obiekty wodociągowe, będące dowodem innowacyjności gdańskiej myśli technicznej i przykładem znakomitej architektury przemysłowej - mówi Paweł Adamowicz, prezydent Miasta Gdańska.

- Projekt ten jest efektem prac związanych z porządkowaniem zapomnianej historii i ratowaniem unikalnej dokumentacji oraz zabytkowych elementów wodociągowych, którego pojęliśmy się kilka lat temu - podkreśla Jacek Skarbek, prezes zarządu spółka miejska Gdańska Infrastruktura Wodociągowo - Kanalizacyjna, która jest inicjatorem i inwestorem przedsięwzięcia. Jego partnerem jest Miasto Gdańsk (sfinansuje ścieżki i punkty widokowe).

Remont zbiorników rozpocznie się już wiosną 2016 r. Kolejnym etapem będą prace nad ekspozycjami w obiektach, które powinny zakończyć się w 2017 roku. Gdański Szlak Wodociągowy będzie w całości dostępny do zwiedzania w 2018 roku.

Całkowite koszty projektu to 8 mln 738 tys. zł, koszty kwalifikowalne to 4 mln 700 tys. (z czego 70 proc. uzyskało dofinansowanie z RPO Województwa Pomorskiego 2014-2020).

Na podst. mat. pras. oprac. IB

Przeczytaj też i zobacz: Sobieszewo. Tysiąc gości u Kazimierza

TV

Lekcja Obywatelska z prezydent Gdańska w Zespole Szkół Specjalnych nr 1