Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Wszystko o Sylwestrowym Konkursie Butelkowym [ZOBACZ WIDEOCZAT]

W tym roku odbędzie się już 11. edycja Sylwestrowego Konkursu Butelkowego - inicjatywy Rady Miasta Gdańska. Skąd pomysł na tę akcję, czy cieszy się ona dużą popularnością - nie tylko w Gdańsku - a także dlaczego warto wziąć w niej udział - o tym wszystkim w naszym cotygodniowym programie „Wszystkie strony miasta” opowiadali goście: Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska i Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.

Wszystko o Sylwestrowym Konkursie Butelkowym [ZOBACZ WIDEOCZAT]
A
A
data publikacji: 28 grudnia 2017 r.

W poprzedniej edycji Sylwestrowego Konkursu Butelkowego zebrano prawie 1300 kg szkła. Dzięki temu Pomorskie Hospicjum dla Dzieci otrzymało od Zakładu Utylizacyjnego 5164 zł
W poprzedniej edycji Sylwestrowego Konkursu Butelkowego zebrano prawie 1300 kg szkła. Dzięki temu Pomorskie Hospicjum dla Dzieci otrzymało od Zakładu Utylizacyjnego 5164 zł
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Sylwestrowy Konkurs Butelkowy towarzyszący corocznemu Koncertowi Sylwestrowemu cieszy się dziś dużą popularnością - kilka tysięcy osób co roku uczestniczy w gdańskim pomyśle. O tym, jakie były jego początki, przypomniał Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska.

- 12 lat temu słychać było głosy, że na Targu Węglowym była masa rozbitych butelek, że zakład sprzątający miał bardzo dużo pracy, i powtarza się to co roku. Wymyśliliśmy więc Sylwestrowy Konkurs Butelkowy - głównie dlatego, żeby było mniej szkła. Był taki moment, że część gdańszczan bała się chodzić na sylwestry pod chmurką, ponieważ rzucano butelkami, one się rozbijały... Były nawet takie wypadki, że ktoś dostał w głowę.

Tak narodził się pomysł, żeby na Targu Węglowym w okolicach Sylwestra ustawić specjalne kosze i zachęcić wszystkich uczestniczących w zabawie do wrzucania tam butelek.

CZYTAJ TEŻ: Sylwestrowy Konkurs Butelkowy. Baw się, dbaj o środowisko i pomagaj innym

Pomysł powstał w Gdańsku, ale wiedzą o nim już w całej Polsce. - Dużo osób do nas dzwoni z zapytaniem o ten konkurs. Zainteresowanie jest w innych dużych polskich miastach, które mają podobne imprezy jak nasz Koncert Sylwestrowy - pytają jak taka akcja wygląda, ile pojemników jest potrzebnych, czy ludzie chętnie wrzucają, i co im za to dajemy. Złapało to bakcyla i poszło w Polskę - dodaje Oleszek.

Cztery kosze, a właściwie duże zielone kontenery, staną na Targu Węglowym, gdzie odbywać się będzie miejska impreza sylwestrowa, i pod Zieloną Bramą. w sobotę, 30 grudnia, 2017 r.. Akcja potrwa do wtorku, 2 stycznia, 2018 r., do północy.

- Wystarczy podejść i wrzucić butelkę. Wcześniej należy umieścić w środku karteczkę z imieniem i nazwiskiem oraz numerem telefonu. 4 stycznia, po zwiezieniu wszystkich kontenerów do naszego zakładu w Szadółkach, nastąpi otwarcie butelek i wylosowanie szczęśliwców, na których czekają nagrody - zachęca Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.

Nagrody, o których wspomina, to rower, soundbar, odtwarzacz blu-rady, głośnik bezprzewodowy, miniwieża i smartfon. A jeśli kogoś perspektywa zdobycia tych nagród nie przekonuje, to przypominamy, że choć ważnym elementem akcji jest zwiększenie bezpieczeństwa podczas imprezy gromadzącej tak dużą liczbę mieszkańców, to ma ona także wydźwięk charytatywny. Za każe zebrane 5 kg szkła Zakład Utylizacyjny przeznaczy 2018 groszy na działalność charytatywną Fundacji „Obudź nadzieję”.

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora