Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gdański sylwester z Wilsonem. Potem zbieramy butelki

Gdańsk będzie świętował zakończenie roku melodyjnie i z hukiem. Koncertowa i taneczna zabawa sylwestrowa na Targu Węglowym zacznie się o godz. 22, a zakończy po północy kilkunastominutowym pokazem fajerwerków. Gwiazdą miejskiego sylwestra będzie wokalista legendarnego zespołu Genesis, Ray Wilson.

Gdański sylwester z Wilsonem. Potem zbieramy butelki
A
A
data publikacji: 29 grudnia 2015 r.

Noworoczny pokaz sztucznych ogni nad Gdańskiem co roku przyciąga jak magnes.
Noworoczny pokaz sztucznych ogni nad Gdańskiem co roku przyciąga jak magnes.
Tomasz Maciuk/Gdański Archipelag Kultury

Plenerowy Koncert Sylwestrowy na Targu Węglowym w Gdańsku to alternatywa dla imprez klubowych czy domowych posiadówek, świetna dla tych, którzy z mijającym rokiem lubią się żegnać hucznie.

Na dobry początek publiczność rozgrzeje trójmiejski zespół Funkloopy. Można się spodziewać, że będzie energetycznie i bardzo funkowo. Na scenie zobaczymy Łukasza Łapińskiego (perkusja), Piotra Gierszewskiego (gitara basowa), Michała Zienkowskiego (gitara), Arka Krawiela i Michała Ciesielskiego (instrumenty klawiszowe), Michała Sasinowskiego (saksofon), Dawida Lipkę (trąbka) i trójmiejskiego rapera Tomasina (wokal). Koncert rozpocznie się o godz. 22.

Prawdziwą gwiazdą będzie pochodzący ze Szkocji Ray Wilson. Na scenie na Targu Węglowym pojawi się tuż przed godziną 23. Urodzony w 1968 roku Wilson jest uznawany za jednego z najlepszych wokalistów w Wielkiej Brytanii. W Gdańsku artysta zaprezentuje się z projektem Genesis Classic. Publiczność usłyszy największe przeboje legendarnego zespołu Genesis, którego Wilson był ostatnim wokalistą - zastępując Phila Collinsa.

W swoim projekcie muzyk nadał nowe brzmienie kultowym przebojom Genesis, takim jak „Another Day In Paradise”, „No Son Of Mine”, „Follow You Follow Me”, „Congo”, „Jesus He Knows Me”, „Mama” czy „Land of Confusion”. Wilson wykona także utwory, od których rozpoczęła się jego kariera solowa: „Inside” i „American Beauty”, które nagrał w 1994 roku z popowo-rockową formacją Stiltskin.

Po koncercie życzenia noworoczne złożą uczestnikom zabawy przedstawiciele władz miasta, a o północy rok 2016 przywita, jak co roku i jak każe tradycja, kanonada i eksplozja świateł. Tegoroczny fajerwerkowy show był jest przygotowywany już od dwóch miesięcy, montaż ładunków zajmie 48 godzin! Można się więc spodziewać, że 15-minutowy pokaz będzie dopracowany w najdrobniejszych szczegółach.

 

Zmiany w ruchu drogowym i komunikacji miejskiej

Po imprezie zabawowiczów rozwiozą do domów dodatkowe tramwaje i autobusy, a wcześniej trzeba liczyć się z pewnymi utrudnieniami w ruchu drogowym. Na szczęście będą krótkotrwałe.

Od 29 grudnia do 1 stycznia Targ Węglowy jest całkowicie zamknięty dla ruchu kołowego.

W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia w godz. 23.55-0.15 przez 20 minut Wały Jagiellońskie (od ul. Bogusławskiego do ronda Hucisko w obie strony) oraz Targ Rakowy będą całkowicie wyłączone z ruchu kołowego i zamknięte dla pieszych. Dodatkowo podczas pokazu pirotechniki na 20 minut zamknięte będą przystanki tramwajowe i autobusowe przy ul. Wały Jagiellońskie na wysokości budynku LOT.

Po zakończeniu pokazu sztucznych ogni, ok. godz. 0.20, z przystanków na wysokości Bramy Wyżynnej ruszą dodatkowe tramwaje na liniach:

 • 2 do Oliwy przez Zaspę i Przymorze,

 • 2 na Łostowice do pętli przy Świętokrzyskiej,

 • 3 do Nowego Portu przez Brzeźno,

 • 3 na Stogi przez Przeróbkę,

 • 6 do Jelitkowa przez Wrzeszcz i Oliwę,

 • 12 (z przystanku Hucisko) na Migowo przez Siedlce.

Pojadą także dodatkowe autobusy na liniach nocnych:

 • N1 do Jaworzniaków przez Orunię Górną i Zakoniczyn,

 • N3 do Wrzeszcza PKP przez Jasień i Kiełpino Górne,

 • N4 do Rębowa przez Chełm i Ujeścisko,

 • N5 do Pruszcza Gdańskiego,

 • N6 na Niedźwiednik przez Suchanino i Piecki-Migowo,

 • N8 do Górek Zachodnich,

 • N9 do Przegaliny,

 • N12 na Żabiankę (SKM) przez Nowy Port i Brzeźno,

 • N12 do Jasieńskiej przez Suchanino i Piecki-Migowo,

 • N13 do Olimpijskiej.

Więcej informacji na temat komunikacji miejskiej w sylwestra na stronie Zarządu Transportu Miejskiego.

 

„Sylwestrowy Konkurs Butelkowy”

Po imprezie na Targu Węglowym gdańscy radni zapraszają wszystkich do udziału w „Sylwestrowym Konkursie Butelkowym”, który odbędzie się już po raz dziewiąty. Każdy, kto od 31 grudnia 2015 r. do 4 stycznia 2016 r. wrzuci do oznakowanych zielonych pojemników szklane butelki po napojach, będzie mógł wygrać którąś z cennych nagród. Do każdej butelki trzeba włożyć kartkę ze swoim imieniem, nazwiskiem i numerem telefonu. Pojemniki na szkło będą rozstawione na Targu Węglowym i na Górze Gradowej przy Centrum Hewelianum.

– W tym roku ekologiczną formułę konkursu poszerzamy o akcję społeczną – mówi Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska. – Beneficjentem butelkowej akcji będzie Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC.

Po poprzedniej zabawie sylwestrowej zebrano ponad 700 kg szkła.

– A za każde pięć kilogramów szklanych opakowań zebranych po sylwestrze Zakład Utylizacyjny przekaże hospicjum 2016 groszy na cel charytatywny – potwierdza Wojciech Głuszczak, prezes ZUT.

5 stycznia komisja konkursowa,złożona z przedstawicieli Rady Miasta Gdańska i Zakładu Utylizacyjnego, wylosuje butelki, których właściciele  otrzymują cenne nagrody rzeczowe. Do wygrania: miejski rower, odtwarzacze blu-ray 3D, miniwieże hi-fi, przenośny odtwarzacz dvd oraz zestawy upominkowe.

Za każde 5 kg butelek Zakład Utylizacyjny przekaże Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza 2016 groszy.
Za każde 5 kg butelek Zakład Utylizacyjny przekaże Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza 2016 groszy.
Jerzy Pinkas

 

Zobacz także:

Sławomir Jóźwiak: człowiek, który rozpala niebo

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora