Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gdański stadion dla lekkoatletów i rugbistów już otwarty!

Deszczowa pogoda nie odstraszyła miłośników sportu. W sobotę, 22 października, na nowoczesnym stadionie lekkoatletycznym i rugby pojawiły się setki osób. Były całe grupy dzieci i młodzieży szkolnej, a także osoby w średnim wieku. Wszyscy chcieli przekonać się, jak prezentuje się zmodernizowany obiekt przy al. Grunwaldzkiej 244.

Gdański stadion dla lekkoatletów i rugbistów już otwarty!
A
A
data publikacji: 22 października 2016 r.
W sobotę otwarto stadion dedykowany lekkoatletom i rugbistom.
W sobotę otwarto stadion dedykowany lekkoatletom i rugbistom.
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Nowiutką murawę sprawdzali najpierw najmłodsi. Okazja ku temu była świetna, gdyż w godz. 10 - 13.45 zorganizowano tu ogólnopolski turniej rugby dzieci i młodzieży. Kto nie uprawia tej dyscypliny, a miał ochotę zajrzeć na obiekt, mógł skorzystać z atrakcji przygotowanych w ramach

Festynu Rodzinnego. Dominowały oczywiście te sportowe. Można było wcielić się w rolę "gigantycznego piłkarzyka" i stanąć w wielkim dmuchanym boisku, można też było sprawdzić swoją celność, skoczność, a także refleks – przy pomocy specjalnych urządzeń.

- Cały obiekt jest świetny, ale bieżnia robi największe wrażenie. 25 lat temu tutaj biegałem. To było tak dawno temu... Obok stoi moja szkoła. Dlatego dzisiaj przyszedłem tu z sentymentem, jestem związany z tym miejscem – przyznał Jacek Orłowski z Gdańska. – Teraz moja córka trenuje lekkoatletykę. Ja już tylko rekreacyjnie gram w koszykówkę.

Swój refleks na specjalnej maszynie sprawdzała Paulina Łukaszewska z Sopotu. - Trzeba "złapać" jak najwięcej światełek w określonym czasie. Im więcej światełek tym więcej punktów – tłumaczyła. - Jestem z Sopotu, więc przyjechaliśmy tu gościnnie z mężem i synem. Mąż jest zaangażowany w rugby, śledzi wszystko co się dzieje w tej dziedzinie. Sam obiekt jest fajny, to świetna inwestycja.
 

Nowoczesny obiekt sportowy znajduje się przy al. Grunwaldzkiej 244.
Nowoczesny obiekt sportowy znajduje się przy al. Grunwaldzkiej 244.
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Gdański obiekt obejrzały także: Iga Janke, Otylia Możuch oraz Natalia Żmuda – Trzebiatowska, które na co dzień trenują bieganie w Człuchowie. - Super miejsce. Ten stadion jest zdecydowanie większy niż u nas. Nasz ma około 200 metrów – mówiły jednym głosem młode Człuchowianki. - Do Gdańska pewnie będziemy przyjeżdżać na zawody.

Kilka minut po godzinie 14 na stadionie przecięto wielką czerwoną wstęgę. W uroczystym otwarciu obiektu wziął udział m.in. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, mistrz olimpijski i były minister sportu – Adam Korol, a także szefowie i działacze gdańskich klubów sportowych.

- Po przebudowie stadionu Lechii przy ul. Traugutta , kiedy zniknęła stamtąd bieżnia, mieliśmy moralne rozterki. Zdajemy sobie sprawę, że Gdańsk to nie tylko piłka nożna czy rugby, ale również lekkoatletyka. Cieszę się, że sportowe potrzeby zostały obecnie zaspokojone, a rugbiści dostali swoje schronienie – mówił podczas uroczystości prezydent Adamowicz.

Adam Korol przyznał kolei, że wspierał ta inwestycję jako Minister Sportu. - Bieżni w Gdańsku bardzo brakowało. Ta na pewno przyda się gdańszczanom – mówił olimpijczyk.

Oficjalna nazwa obiektu przy al. Grunwaldzkiej 244 to Gdański Stadion Lekkoatletyczny i Rugby. Znajduje się tu boisko do gry w rugby z naturalną nawierzchnią, oświetleniem i pomiarem czasu, a także boisko treningowe. Znaleźć można tu także urządzenia lekkoatletyczne: rzutnie do pchnięcia kulą i do rzutu oszczepem, rzutnię do rzutu dyskiem i młotem, skocznie do skoku wzwyż i o tyczce, dwie skocznie w dal, 8-torową bieżnię okrężną oraz bieżnię prostą.
 

Nie ma co czekać - murawę trzeba było od razu sprawdzić. Testowali ją i zawodowcy i uczniowie pomorskich szkół.
Nie ma co czekać - murawę trzeba było od razu sprawdzić. Testowali ją i zawodowcy i uczniowie pomorskich szkół.
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Stadion powstał w ramach modernizacji dotychczas funkcjonującego w tym miejscu boiska, który podlegał Gdańskiemu Ośrodkowi Kultury Fizycznej. Po przebudowie będzie nim zarządzał Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Przy obiekcie wybudowano miejsca parkingowe dla autokarów oraz prawie 70 miejsc dla samochodów, osób niepełnosprawnych i wozu transmisyjnego. Dla widzów przygotowano 1000 miejsc siedzących, także dla niepełnosprawnych.

Inwestycja kosztowała ponad 12 mln zł. Prawie 5 mln zł dołożyło na ten cel Ministerstwo Sportu i Turystyki.


Zobacz także:

Nowoczesny stadion do rugby i lekkoatletyki jest już gotowy. Zobacz film-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora