PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

68 mln zł dofinansowania na projekt wodno-ściekowy - zyskają Kokoszki, Chełm, Wrzeszcz Górny, Przeróbka

68 mln zł dofinansowania na projekt wodno-ściekowy - zyskają Kokoszki, Chełm, Wrzeszcz Górny, Przeróbka
68 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej otrzymał gdański projekt wodno-ściekowy na III etap realizacji zadania. Kwota posłuży do rozbudowy i modernizacji infrastruktury wodno-kanalizacyjnej m.in. na Przeróbce, Kokoszkach i Chełmie.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Przebudowa sieci wodociągowej w ulicy Piastowskiej

Przypomnijmy: Gdańsk od 2014 roku prowadzi i rozwija swój projekt wodno-ściekowy. W jego ramach powstaje infrastruktura podziemna, która umożliwia m.in. powstawanie innych inwestycji budowlanych. Projekt zakończy się w 2021 roku i według szacunków pochłonie w sumie 137,6 mln złotych.

Część z tej sumy pochodzi ze środków unijnych - spółce Gdańska Infrastruktura Wodociągowo- Kanalizacyjna udało się pozyskać 68 mln złotych na III etap realizacji projektu. GIWK otrzymał dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - fundusze umożliwią rozbudowę i modernizację infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w kolejnych dzielnicach.

- O ile wcześniej musieliśmy sobie radzić z wyzwaniami Gdańska Południe czy dzielnic zachodnich, dzisiaj większość elementów tej infrastruktury jest zlokalizowana na dolnym tarasie, czyli na terenie Śródmieścia, Wrzeszcza, Stogów czy Sobieszewa. Są to budowy lub przebudowy istniejącej struktury wodociągowo-kanalizacyjnej - tłumaczy Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej.

Niedawny remont przeszła też ulica Chłopska przy skrzyżowaniu z ulicą Pomorską

W ramach projektu zostaną rozbudowane lub przebudowane m.in. sieć sanitarna w ul. Ku Ujściu (Przeróbka), kanalizacja sanitarna w rejonie ulic Charzykowskiej i Łapalickiej (Kokoszki), sieć wodociągowa w ul. Poznańskiej (Przymorze Małe), przebudowa kanalizacji sanitarnej w ul. Słowackiego i sieci wodociągowej w ulicach Słowackiego i Srebrniki (Wrzeszcz Górny) czy budowa kanalizacji sanitarnej w rejonie ulic Olimpijskiej i Łyżwiarskiej (Chełm).

- Część inwestycji została rozpoczęta, część jest już zrealizowana. Na koniec 2017 r. zakończone inwestycje stanowiły ok. 31% zaawansowania pod względem rzeczowym i finansowym w stosunku do założeń projektu - wyjaśnia Jacek Skarbek, prezes spółki GIWK i tłumaczy, że duża w tym zasługa funduszy z Unii. - W ciągu 13 lat działalności spółki udało nam się pozyskać łącznie dofinansowanie unijne w wysokości 600 mln zł. Ale prowadzimy również wiele inwestycji ze środków własnych.

Takie widoki to już wkrótce przeszłość

W bieżącym roku spółka planuje realizować inwestycje o łącznej wartości szacunkowej ok. 47 mln zł. Część zadań inwestycyjnych związana z przebudową infrastruktury wodno-kanalizacyjnej jest realizowana wyprzedzająco przed robotami drogowymi w ramach m.in. remontów ulic oraz Miejskiego Programu Modernizacji Chodników.

Celem prac jest zapewnienie jak największej liczbie mieszkańców Gdańska dostępu do dobrej jakości wody pitnej, podwyższenie stopnia skanalizowania miasta, poprawa przepustowości, bezpieczeństwa i niezawodności funkcjonowania istniejącej infrastruktury oraz poprawa efektywności funkcjonowania oczyszczalni ścieków. Jeszcze w tym roku planowane jest otwarcie zdrojów na ulicach: Podwale Staromiejskie, Mariacka, Szeroka, Ogarna, Pańska (Plac Dominikański) i Targ Rybny.

- Razem ze spółką Gdańskie Inwestycje Wodociągowo-Kanalizacyjne realizujemy projekt zdrojów wodnych na terenie miasta i chcemy mieszkańców zachęcać przede wszystkim do tego, aby korzystali z tych zdrojów, a także ze zdrowej wody z kranów w naszych domach - tłumaczy Piotr Grzelak.

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze