Gdański ogród najpiękniejszy w Polsce? - [zagłosuj!]

Ogród z elementami japońskimi w botanicznej części Parku Oliwskiego prowadzi w głosowaniu na najlepiej zrewitalizowane tereny zielone w Polsce. Wzmocnij przewagę naszego kandydata nad zieloną konkurencją z innych miast i oddaj głos w plebiscycie Portalu Komunalnego, który potrwa do końca maja.
18.05.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Nawet przy chmurnym niebie stylizowana na japońską część ogrodu botanicznego w Parku Oliwskim wygląda przepięknie.

Internetowy plebiscyt ma na celu wyłonienie najpiękniej zrewitalizowanej zieleni miejskiej w Polsce. W konkursie miasta chwalą się swoimi odnowionymi parkami, zieleńcami, bulwarami i placami. Kandydatem Gdańska jest niezwykła przestrzeń - ogród z elementami japońskimi w botanicznej części Parku Oliwskiego.

- Postanowiliśmy się pochwalić tym miejscem, bo jest tego warte - mówi dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku Mieczysław Kotłowski. - Inwestycja została zrealizowana pod koniec 2015 roku i wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno gdańszczan, jak i turystów.

Na dzień dzisiejszy (18 maja 2016 r.) Gdańsk jest na pierwszym miejscu (39 proc. głosów), przed Bydgoszczą (30 proc.) i Piekarami Śląskimi (17 proc.)

Przypomnijmy - część parku w japońskim stylu powstała na nieużytkach położonych nad stawem graniczącym z istniejąca wcześniej częścią botaniczną Parku Oliwskiego. Teraz podziwiać tu można:

  • polanę - roztacza się z niej widok na staw oraz najbliższą okolicę. Ta część ogrodu jest z założenia miejscem wypoczynku. Funkcją, formą, usytuowaniem w stosunku do stawu, rozlokowaniem i kształtem formowanych krzewów azali i sosen - przestrzeń ta nawiązuje do historycznych oraz współczesnych ogrodów Japonii.
  • łąkę rekreacyjną z wiśniami japońskimi - umieszczone są tu liczne ławki, nawierzchnie wykonano z drewna. W parkach i ogrodach Japonii gaje wiśniowe tworzące “kwietne obłoki” są tradycyjnym miejscem podziwiania kwitnących wiosną drzew oraz aktywnego wypoczynku mieszkańców.
  • rabatę z kolekcją drzew i krzewów typowych dla Japonii. Rabata stanowi jednocześnie ramę dla ogrodu oraz tło, na którym eksponowane są kwitnące krzewy oraz gaj wiśni japońskich.
  • rabaty z kolekcją odmian kosaćca gładkiego (iris laevigata) wzdłuż brzegu stawu. Kosaciec jest jednym z niewielu kwiatów, jakie pojawiają się w ogrodach Japonii. Pod nazwą “kakitsubata” jest tam hodowany od kilkuset lat.

W tej części ogrodu powstały również stylistycznie związane z ogrodami Japonii: nawierzchnie żwirowe (kamienne i drewniane) oraz elementy małej architektury i wyposażenia.

Zachęcamy do głosowania na naszą małą oliwską “Japonię”. Plebiscyt trwa do końca maja 2016 r.

TV

Profilaktyka piersi w tramwaju w Dzień Kobiet