PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Jarmark Bożonarodzeniowy rozpoczęty. Tłumy na inauguracji FILM I ZDJĘCIA

Jarmark Bożonarodzeniowy rozpoczęty. Tłumy na inauguracji FILM I ZDJĘCIA
W sobotę (1 grudnia) rozpoczął się w Gdańsku Jarmark Bożonarodzeniowy. To jedna z najpopularniejszych miejskich imprez, która wprowadza gdańszczan i turystów w magiczną atmosferę świąt. Z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Potrwa do 23 grudnia.
Elfy, które zainaugurowały Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy 2018
Elfy, które zainaugurowały Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy 2018
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Sobota, 1 grudnia, godzina 17.00. Zmrok już zapadł. Temperatura od kilku dni minusowa, ale na Targu Węglowym w Gdańsku tłumy. Słychać rozmowy w wielu językach, oprócz polskiego jeszcze angielski, szwedzki, fiński, niemiecki, rosyjski, a nawet włoski. Z Wielkiej Zbrojowni wyrusza kolorowa parada elfów. To wesoły zespół szczudlarzy, którzy krążą po Jarmarku. Wszyscy robią im zdjęcia. Ci, co nie zdążyli mogą to zrobić przez tydzień. Potem paradę elfów zastąpią w kolejnych tygodniach orszak Królowej Śniegu, a potem kolędnicy.

Czytaj też: Odpalamy Święta w Gdańsku. Rozświetlone miasto po zmroku

- Jest bardzo ładnie, dużo oryginalnych rzeczy, czuć już przedświąteczną atmosferą - mówi pani, która odwiedza handlowe stoiska na Targu, a wcześniej była w Wielkiej Zbrojowni, gdzie rozlokowali się m.in. artyści.

Już pierwszego dnia Jarmark odwiedziły tłumy gdańszczan i turystów
Już pierwszego dnia Jarmark odwiedziły tłumy gdańszczan i turystów
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Ogromną popularnością cieszy się karuzela, która trafiła tu z Targu Rybnego. Oblężenie przeżywają też stoiska gastronomiczne, oferujące przysmaki z różnych krajów świata. Wielu gości Jarmarku kosztuje tradycyjnego grzańca. Kolejka ustawia sie też do bajkowego powozu. Każdy chce wsiąść do świetlnego pojazdu na chwilę, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie i poczuć się jak księżniczka lub książę. Jest też niezastąpiony gadający Łoś Łucek, który w ubiegłym roku stał się gwiazdą Jarmarku.

- Nie tęsknimy za dawnym namiotem, który kiedyś tu stał. To już minęło. Ta formuła, która teraz jest bardzo nam odpowiada - mówią małżonkowie, którzy zatrzymali się przed stoiskiem gastronomicznym. - Z roku na rok jest lepiej.

Zobacz relację wideo:Wieża zabytkowej katowni zamienia się o godz. 18-tej w ekran projekcyjny. Wyświetlana jest na niej animacja 3D. Viedeomapping będzie pojawiał się na wieży w każdą przedświąteczną sobotę i niedzielę. Na dziedzińcu Forum Gdańsk ustawiono natomiast wielką zjeżdżalnię. Już mali zawodnicy rywalizowali na niej, rozegrano tu mistrzostwa saneczkarskie.

Karuzela czeka, wzywa nas z daleka...
Karuzela czeka, wzywa nas z daleka...
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Jarmark Bożonarodzeniowy to z jednej strony impreza handlowa, ale ważna jest też jego rola integracyjna. Chodzi w nim o miłe spędzenie czasu, o przedświąteczny klimat. Centrum zabytkowego Gdańska już od pierwszego dnia rozświetlają iluminacje. Organizator Jarmarku Bożonarodzeniowego - Międzynarodowe Targi Gdańskie - przygotował mnóstwo atrakcji. Jeśli ktoś nie zdążył na inaugurację, nie musi się martwić. Zdąży zajrzeć na Jarmark, bo trwać będzie do 23 grudnia.

Szczegółowy PROGRAM JARMAKU BOŻONARODZENIOWEGOMarek Wałuszkowww.gdansk.plmarek.waluszko@gdansk.pl
Marek Wałuszko - najnowsze
Marek Wałuszkowww.gdansk.plmarek.waluszko@gdansk.pl
Marek Wałuszko - najnowsze