PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Gdański Bon Żłobkowy - od soboty można składać wnioski. Specjaliści wyjaśniają co i jak

Gdański Bon Żłobkowy - od soboty można składać wnioski. Specjaliści wyjaśniają co i jak
Od 1 czerwca gdańscy rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski na Gdański Bon Żłobkowy. Od 1 lipca przyjmowane będą wnioski o świadczenia 500+, rodzinne, z funduszu alimentacyjnego oraz „Dobry start” (wyprawki szkolne, tzw. 300+). Zasady przyjmowania wniosków i przyznawania świadczeń wyjaśniają specjaliści Gdańskiego Centrum Świadczeń.
Gośćmi programu Wszystkie Strony Miasta  na gdansk.pl byli Katarzyna Tynkowska i Arkadiusz Kulewicz z Gdańskiego Centrum Świadczeń
Gośćmi programu "Wszystkie Strony Miasta" na gdansk.pl byli Katarzyna Tynkowska i Arkadiusz Kulewicz z Gdańskiego Centrum Świadczeń
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Gdański Bon Żłobkowy to inicjatywa śp. prezydenta Pawła Adamowicza. Program został uchwalony na kwietniowej sesji Rady Miasta Gdańska. Przeznaczony jest dla gdańskich rodziców i opiekunów, korzystających z niepublicznych form opieki nad dziećmi do lat 3. Przyznawany będzie na dziecko objęte opieką w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna do końca roku szkolnego (do wygaśnięcia umowy na świadczenie usług w danym roku szkolnym, czyli do 31 sierpnia). Jego wysokość wyniesie nawet 500 zł.

Wnioski na Gdański Bon Żłobkowy można będzie składać od 1 czerwca.

Z kolei od 1 lipca Gdańskie Centrum Świadczeń rozpocznie akcję przyjmowania wniosków o świadczenie 500+, świadczenia rodzinne, świadczenia z funduszu alimentacyjnego oraz świadczenie „Dobry start”.

Podczas programu „Wszystkie Strony Miasta” specjaliści z Gdańskiego Centrum Świadczeń mówili o zasadach przyjmowania wniosków oraz przyznawania w/w świadczeń.

- 1 czerwca w tym roku przypada w sobotę, niemniej jednak pracownicy Gdańskiego Centrum Świadczeń będą w tym dniu pełnili dyżur w punkcie obsługi przy ulicy 3 Maja w budynku Gdańskiego Urzędu Pracy (na pierwszym piętrze - red.) w godzinach od 9.00 do 13.00 - mówi Katarzyna Tynkowska, z-ca dyrektora Gdańskiego Centrum Świadczeń.

Jakie kryteria muszą być spełnione, by otrzymać Gdański Bon Żłobkowy?

- Świadczenie dedykowane jest osobom zamieszkującym na terenie Gdańska oraz tym, którzy rozliczają swoje podatki w Gdańsku. Muszą być aktywne zawodowo, nie mogą korzystać z urlopu wychowawczego - tłumaczy Tynkowska. - Świadczenie jest uzależnione od dochodów rodziny. Wynosi ono dwa i pół tysiąca złotych na osobę w rodzinie. Trzeba pamiętać, że przy ustalaniu prawa do bonu żłobkowego od 1 września 2019 roku, będziemy posiłkować się dochodem w 2018 roku.

- Wnioski o bon żłobkowy można składać na piśmie przychodząc do punktu przyjmowania wniosków lub wysyłając pocztą - mówi Arkadiusz Kulewicz, kierownik Działu Organizacyjnego Gdańskiego Centrum Świadczeń. - Jeśli chodzi o inne świadczenia to wnioski można składać drogą elektroniczną, co jest dużym ułatwieniem dla mieszkańców. Mieszkaniec nie stoi w kolejce, robi to w odpowiednim dla siebie momencie. Jako ciekawostkę podam, że w ubiegłym roku wnioski o świadczenie „Dobry start” w około 80 procentach w płynęły drogą elektroniczną a świadczenia „500+” przez internet w 67 procentach.

Podczas programu „Wszystkie Strony Miasta” poruszany był także temat świadczeń 500+ (w tym przypadku zajdą duże zmiany, gdyż będzie przysługiwało każdemu dziecku bez względu na osiągane dochody), rodzinne, z funduszu alimentacyjnego i „Dobry start”.

- Szacujemy, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy mieszkanki i mieszkańcy Gdańska złożą ponad 130 tysięcy wniosków o świadczenia. Dla porównania jeszcze dwa lata temu w analogicznym okresie przyjmowaliśmy około 52 tysiące wniosków - zaznacza Kulewicz.


ZOBACZ CAŁY WIDEOCZAT

 


Kto może skorzystać z bonu żłobkowego? Na jaki okres przyznawany jest bon? W jakiej wysokości wypłacany jest bon i od czego zależy jego wysokość? Gdzie składać wnioski, skąd można pobrać formularze wniosków? Kiedy nastąpi wypłata bonu i w jaki sposób będzie wypłacany? Na czym polegają inne świadczenia? - na te i inne pytania odpowiedzi można znaleźć na stronie Gdańskiego Centrum Świadczeń.

 

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl