• Start
  • Wiadomości
  • #gdanskczyta o kinie. Posłuchaj fragmentu książki “Gorączka filmowa” Pawła Sitkiewicza

#gdanskczyta o kinie. Posłuchaj fragmentu książki “Gorączka filmowa” Pawła Sitkiewicza w interpretacji autora  

Awantury o zbyt duże kapelusze zasłaniające widok, bijatyki o nienumerowane miejsca i powszechne kradzieże - w kolejnej odsłonie cyklu wideo czytelni #gdanskczyta, programu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, Paweł Sitkiewicz przedstawia fragmenty swojej książki „Gorączka filmowa. Kinomania w międzywojennej Polsce”.
25.04.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Piotr Sitkiewicz, filmoznawca i medioznawca, pracownik Uniwersytetu Gdańskiego. Naukowo zajmuje się historią kina animowanego w Polsce i na świecie, kulturą filmową dwudziestolecia międzywojennego oraz prehistorią komiksu
Piotr Sitkiewicz, filmoznawca i medioznawca, pracownik Uniwersytetu Gdańskiego. Naukowo zajmuje się historią kina animowanego w Polsce i na świecie, kulturą filmową dwudziestolecia międzywojennego oraz prehistorią komiksu
fot. kadr z filmu

 

#gdanskczyta w piątki dla dorosłych. Posłuchaj fragmentu “Potopu” Salci Hałas w interpretacji autorki

 

Czas od kwarantanny stał się dla nas w dużej mierze czasem filmowym, oglądamy seriale i filmy w internecie, stąd wybór kolejnej lektury, do słuchania której zachęca we wstępie filmu dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku - Jarosław Zalesiński.

Książka filmoznawcy z Uniwersytetu Gdańskiego Pawła Sitkiewicza opowiada o tym jak wyglądała kultura kina w XX-leciu międzywojennym. - Kultura kina nie od strony produkcji filmowych, ale od strony publiczności, tego jak filmy były wyświetlane, oglądane, jak funkcjonował przemysł kinowy ta nowa forma sztuka i rozrywki - tłumaczy Zalesiński. - Elita kina się wstydziła, ale lubiła chodzić.

 

Gdańsk czyta! Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w czasie pandemii działa online

 

 

Paweł Sitkiewicz (ur. 1980) to filmoznawca i medioznawca, pracownik Uniwersytetu Gdańskiego. Naukowo zajmuje się historią kina animowanego w Polsce i na świecie, kulturą filmową dwudziestolecia międzywojennego oraz prehistorią komiksu. Autor książek: Małe wielkie kino (2009), Polska szkoła animacji (2011) oraz Miki i myszy. Walt Disney i film rysunkowy w przedwojennej Polsce (2012). Publikował m.in. w „Kwartalniku Filmowym”, „Dialogu”, „Ekranach”, „Panoptikum”, „Kulturze Popularnej”, „Images”, „Zeszytach Komiksowych” i tomach zbiorowych. Współautor trzech książek dla dzieci. W 2019 roku ukazała się książka pt. „Gorączka filmowa. Kinomania w międzywojennej Polsce”.

 

Nowy odcinek #gdanskczyta. Grzegorz Gzyl i opowiadanie Krzysztofa Lipowskiego

 

#gdanskczyta to program Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku. Podczas spotkań w czytelni on-line autorzy oraz aktorzy trójmiejskich teatrów czytają książki dla dzieci i fragmenty wybranych tytułów związanych z Pomorzem wydanych w 2019 roku. W projekcie biorą udział aktorzy i aktorki Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku oraz Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

Nagrania w ramach wideo czytelni publikowane są na profilu biblioteki na Facebooku: BibliotekaPublicznaGdansk, na stronie www.wbpg.org.pl, w aktualnościach oraz na portalu www.gdansk.pl. - dwa razy w tygodniu.

We wtorki o godz. 15 aktorzy czytają fragmenty literatury dziecięcej, a w piątki o tej samej porze - fragmenty książek napisanych przez lokalnych autorów lub dotyczących Gdańska i Pomorza.

 

PROGRAM

Czytania dla dzieci:

28 kwietnia - czyta Alek Perski

Friot B., Wójcicki A., Historyjki na raz, Wydawnictwo Format, Wrocław 2014. Wiek: 8+

Niezwykły zbiór krótkich opowiadań, na które zawsze znajdziecie chwilę. Historyjki łączy snujący rozważania młody bohater. Rzeczywistość widziana jego oczami zmieszana jest z fikcją i wyobrażeniami. Absurd, brak morału, przeskakiwanie z tematu na temat, ciekawość, wrażliwość dorastającej osoby na nadmiar informacji, nieprzebranych, bez podziału na ważne/nieważne. Jest w „Historyjkach” i poszukiwanie własnej tożsamości, i trudność podejmowania decyzji, i walka o własną podmiotowość przeciw obrazowi, który na temat narratora stworzyli sobie inni. Są strachy, lęki, ale i radości, nadzieje, pytania i zdziwienia. Bohaterami równorzędnymi są przedmioty użytku codziennego. Popartowe ilustracje i bezinteresowna zabawa tekstem.

 

5 maja - czyta Andrzej Żak

Malo R. i Malcos J., Pourchet M., Mama bohatera, Wydawnictwo Tako, Toruń 2012. Wiek: 5+

Zabawna książka obrazkowa otwierająca oczy na zagadnienie wolności osobistej dziecka. Historia o nadopiekuńczej, acz uroczej mamie wielkiego bohatera. Temat podejmowany nieczęsto, a przecież za każdym bohaterem stoi jego mama. Choć historia wydarza się w bajkowych czasach, w odległym od naszego świecie, z bohaterami baśniowymi (rycerz, ogr), problem (negocjacja rozłożenia długu na raty) oraz mama – są z naszej rzeczywistości. Współcześni rodzice odnajdą w książce siebie. Walczące o niezależności dzieci – również.


Czytania dla dorosłych:

1 maja "Droga do nieśmiertelności" – czyta Piotr Witkowski

Jan Niżnikiewicz - doktor medycyny, specjalista neurolog, pracownik naukowy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Laureat nagród literackich m.in. Pomorskiej Nagrody Artystycznej "Gryf Pomorski" w 2017 roku, najważniejszego wyróżnienia w województwie dla twórców kultury oraz Medalu Prezydenta Miasta Gdańska. Do tej pory wydał osiem książek, w tym cztery powieści: Krzyż Nilu, 1997; Kod Lucyfera, 2004; Zakazana historia bogów i ludzi, 2013 oraz Oczy bestii, 2018. W 2019 roku pojawił się zbiór felietonów medycznych „Droga do nieśmiertelności”.

 

8 maja "Miasta skoszarowane" – czyta Jarosław Tyrański

Jan Daniluk (ur. 1984) - doktor historii, absolwent i pracownik Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie aktualnie kieruje pracami uczelnianego muzeum. Pasjonat i badacz historii Gdańska i Sopotu (XIX-XX w.), w szerszej perspektywie zajmuje się historią II wojny światowej (w tym właśnie jeńców wojennych w niewoli niemieckiej) oraz Trzeciej Rzeszy. Członek Zarządu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Upamiętnienia Obozów Jenieckich w Szubinie. 

 

 

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury