• Start
  • Wiadomości
  • Agata Tuszyńska o książce "Mama zawsze wraca". Spotkanie online z pisarką zapoczątkowało nowy cykl 

Agata Tuszyńska o książce "Mama zawsze wraca". Spotkanie online z pisarką zapoczątkowało nowy cykl 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku rozpoczęła nowy cykl w ramach programu #gdanskczyta. Tym razem są to spotkania z wybitnymi pisarzami. Pierwszym gościem prowadzącej Anny Burzyńskiej była Agata Tuszyńska, która opowiedziała o sobie i najnowszej książce "Mama zawsze wraca".
01.07.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Rozmowę z Agatą Tuszyńską, którą poprowadziła Anna Burzyńska, zrealizowała została przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku we współpracy z Dyskusyjnymi Klubami Książki
Rozmowę z Agatą Tuszyńską, którą poprowadziła Anna Burzyńska, zrealizowała została przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku we współpracy z Dyskusyjnymi Klubami Książki
fot. kadr z filmu

 

Odmrażanie bibliotek - tłumy na otwarciu i 1000 nowych książek w Manhattanie

 

Pisarka, poetka i reportażystka Agata Tuszyńska jest absolwentką wydziału Wiedzy o Teatrze PWST w Warszawie, doktorem nauk humanistycznych PAN i wykładowcą uniwersyteckim. Jej książki - biografie Isaaca Bashevisa Singera, Wiery Gran, Józefiny Szelińskiej (narzeczonej Brunona Schulza), Ireny Krzywickiej czy dwie osobiste pozycje: „Rodzinna historia lęku” (2005) i „Ćwiczenia z utraty” (2007) - wywoływały zawsze wielkie zainteresowanie wśród czytelników i krytyków. Stawały się bestsellerami, a autorkę nagradzano prestiżowymi wyróżnieniami. Tuszyńska jest laureatką m.in. nagrody PEN Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie reportażu literackiego (1993), otrzymała też srebrny medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2015) i Canadian Jewish Literary Award (2016). 


W filmiku zapowiadającym rozmowę (poniżej) Agata Tuszyńska zdradziła pięć literackich faktów o sobie, m.in. nazwisko ulubionego pisarza (jest ich wielu), do jakiej książki chętnie wraca ("Mały książę") i czy ma ulubioną postać literacką (Anna Karenina).

Pięć literackich faktów o bohaterce spotkania:

 

Poruszająca jest również najnowsza opowieść, o której pisarka rozmawia z Anną Burzyńską. W "Mama zawsze wraca" Tuszyńska kreśli historię życia Zosi Zajczyk, opartą na jej wspomnieniach. Los dziewczynki ocalałej z zagłady, ukrywanej przez matkę przez wiele miesięcy na terenie warszawskiego getta, ma wiele wspólnego z losem samej autorki. 

- Zosię poznałam dawno - wspomina Agata Tuszyńska. - Podczas pierwszego, a może drugiego przyjazdu do Izraela. Połączenie języka i wrażliwości dziecka z okrucieństwem ówczesnej codzienności sprawiło, że wtedy, dwadzieścia lat temu, przerosła mnie ta opowieść. Zamknęłam ją na długo na dnie pamięci. Otworzyłam po latach, silniejsza. Uświadomiłam sobie wtedy, jak bliskie są nasze losy. Przeglądam się w lustrze tej historii. Historii miłości i nadziei. Historii, która pozwala wierzyć w moc słowa.


PIERWSZE SPOTKANIE Z WYBITNYMI PISARZAMI Z CYKLU #gdanskczyta - AGATA TUSZYŃSKA

 

Gdańsk czyta! Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w czasie pandemii działa online

 

Spotkania z wybitnymi pisarzami organizowane są w ramach drugiej odsłony programu #gdanskczyta. Podczas pierwszej serii wideo czytelni - autorzy oraz aktorzy trójmiejskich teatrów czytali książki dla dzieci i fragmenty najnowszych tytułów związanych z Pomorzem.

Wideo czytelnia rozpoczęła działalność już 7 kwietnia. Ostatnie nagranie odbyło się 26 maja. Filmy zostały obejrzane na platformie YouTube niemal 3,5 tysiąca razy. Najpopularniejszy okazał się „Pazurzak” Mazo Margarity i Pardi Charlotte, którego fragment zinterpretowała Wioleta Karpowicz, aktorka Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku.

Filmiki można odtworzyć na kanale YouTube i profilu WiMBP na Facebooku

- Nie mamy jeszcze możliwości zaproszenia czytelników w przestrzeń biblioteki na klasyczne spotkania z autorkami i autorami - mówi Marcin Haftkowski z WiMBP. -  Wideo spotkania są odpowiedzią na tę sytuację. Chcemy, by nasi czytelnicy dalej mieli mocny kontakt z ulubionymi autorami oraz mieli możliwość wysłuchania rozmowy o ciekawych książkach - nowościach na rynku wydawniczym. Pierwsze spotkanie jest z Agatą Tuszyńską. Niebawem będziemy nagrywać kolejne.

Gośćmi kolejnych wideo spotkań będą m.in. Dominika Słowik, Anna Dziewit-Meller oraz Jakub Ćwiek.

- Datę i godzinę publikacji wideo spotkania zapowiadać będą zwiastuny udostępniane na bibliotecznym Facebooku - informuje Marcin Haftkowski. 

TV

Żywie Biełaruś! Białoruski Dzień Wolności w Gdańsku