PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

„Gdanskas Vilniuje 2021“. Delegacja z naszego miasta na Litwie. Rozmawiano m.in. o edukacji

„Gdanskas Vilniuje 2021“. Delegacja z naszego miasta na Litwie. Rozmawiano m.in. o edukacji
Od piątku do soboty, 17-18 września, na Litwie odbywała się siostrzana edycja festiwalu „Wilno w Gdańsku 2021"/ „Vilnius Gdanske 2021": „Gdańsk w Wilnie 2021"/ „Gdanskas Vilniuje 2021“. Nasze miasto reprezentowała m.in. zastępczyni prezydent Gdańska Monika Chabior, Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza, dr Tomasz Snarski oraz zespół DowntownBrass i Krystyna Durys.
Delegacja z Gdańska na Litwie, z okazji festiwalu „Gdańsk w Wilnie 2021 / „Gdanskas Vilniuje 2021“
Delegacja z Gdańska na Litwie, z okazji festiwalu „Gdańsk w Wilnie 2021"/ „Gdanskas Vilniuje 2021“
fot. Przemysław Malak

 

Edukacja, pomoc społeczna i wolontariat, gdańskie doświadczenia z zarządzania miastem i służenia jego mieszkańcom, a także sytuacja Polaków na Litwie i demokratyczna kultura pamięci były tematami, które poruszano z okazji festiwalu „Gdańsk w Wilnie"/ „Gdanskas Vilniuje“, organizowanym co roku przez oba miasta, tradycyjnie niedługo po zakończeniu imprezy „Wilno w Gdańsku"/ „Vilnius Gdanske" - w piątek i sobotę, 17-18 września.

Udział w dwudniowym wydarzeniu umacniającym przyjaźń Wilna i Gdańska wzięli przedstawiciele obu miast - w skład oficjalnej delegacji polskiej strony weszli: zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania Monika Chabior, radni Kamila Błaszczyk i Przemysław Malak, oraz reprezentujący Urząd Miejski w Gdańsku Ewa Adamska i Maciej Kukla, a także dr Tomasz Snarski - dyrektor artystyczny festiwalu „Wilno w Gdańsku 2021”/ „Vilnius Gdanske”, i Dorota Tarasiewicz-Solochewicz z Gdańskiej Organizacji Turystycznej. Stronę wileńską reprezentowali: wicemer Wilna Edita Tamošiūnaitė, radni Gžegož Sakson, Renata Cytacka i Rita Balciuniene, doradca dyrektora administracyjnego Miasta Wilna Alina Kovalevskaja, sekretarz Rady Miasta Wilna Simonas Girdzijauskas, oraz Renata Lisovska-Urbanovič z Wydziału Kultury Samorządu Miasta Wilna.

 

Podczas ceremonii otwarcia w piątek, 17 sierpnia, głos zabrała zastępczyni prezydent Monika Chabior
Podczas ceremonii otwarcia w piątek, 17 września, głos zabrała zastępczyni prezydent Monika Chabior
fot. Maciej Kukla

 

Podczas rozmów omawiano także plany na organizację przyszłorocznego festiwalu „Wilno w Gdańsku”/ „Vilnius Gdanske” oraz „Gdańsk w Wilnie” / „Gdanskas Vilniuje”. Obu miastom partnerskim zależy na kontynuowaniu projektów, które już od kilkunastu lat pokazują to, co ważne w kulturze Wilna i Gdańska, odkrywają części wspólne i łączą artystów we wspólnych projektach. Delegaci z Gdańska oraz przedstawiciele Wilna nie ukrywali, że istotną rolą tych wydarzeń jest wymiar nie tylko kulturalny, ale przede wszystkim społeczny - festiwale są okazją do zacieśniania więzi i pielęgnowania kontaktów, do rozmów i spotkań, i poznawania wzajemnie swoich tradycji i wymieniania się tym, co w obu krajach jest najlepsze.

 

 Muzyczne atrakcje zapewnił koncert trójmiejskiego zespołu Downtown Brass
Muzyczne atrakcje zapewnił koncert trójmiejskiego zespołu Downtown Brass
fot. Maciej Kukla

 

Oprócz delegatów, do Wilna zjechali z tej okazji także gdańscy i trójmiejscy artyści. Otwarcie festiwalu w piątek na placu V. Kudirki, podczas którego głos zabrała zastępczyni prezydent Monika Chabior, uświetnił występ popularnego gdańskiego zespołu DownTown Brass. Następnie w siedzibie Związku Pisarzy Litwy odbyło się spotkanie zatytułowane „Między prawem, poezją i moralnością", którego gościem był dyrektor artystyczny festiwalu „Wilno w Gdańsku”, prawnik, poeta, publicysta i filozor, gdańszczanin, dr Tomasz Snarski, a także poeta Eugenijus Ališanka i Ojciec Arūnas Peškaitis OFM.

Drugi dzień festiwalowy - sobota, 18 września - rozpoczął się od dyskusji zatytułowanej „Małe inicjatywy dla wielkich rzeczy", w Muzeum Dom Marii i Jurgisa Šlapelisów. Było to niezwykle ważne, przepełnione empatią, nauką i wrażliwością spotkanie, mające na celu podzielenie się dobrym doświadczeniem między Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie, któremu przewodzi siostra Michaela Rak, i Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku.

 

Festiwal zakończył występ gdańszczanki Krystyny Durys
Festiwal zakończył występ gdańszczanki Krystyny Durys
fot. Maciej Kukla

 

„Wilno w Gdańsku 2021"/ „Vilnius Gdanske 2021" zakończył koncert Krystyny Durys w sali Ratusza Wileńskiego. Artystce - gdańszczance zafascynowanej nurtami swing, dixieland i bossa nova - towarzyszyli związani z Trójmiastem jazzmani: Dawid Lipka, Marcin Janek, Adam Wiśniewski, Michał Gozdek, Jarosław Stokowski i Adam Zagrodzki.

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze