PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Gdańska Szkoła pod Żaglami: 16-dniowy rejs dla uczniów szkół średnich i studentów. Zgłoś się!

Gdańska Szkoła pod Żaglami: 16-dniowy rejs dla uczniów szkół średnich i studentów. Zgłoś się!
Gdański Ośrodek Sportu przygotował niemałą atrakcję dla uczniów szkół średnich i studentów: 16-dniowy rejs połączony z najważniejszym wydarzeniem żeglarskim sezonu - „The Tall Ships Races”. Zgłoszenia do tegorocznej „Gdańskiej Szkoły pod Żaglami” przyjmowane są do 18 kwietnia. Rejs rozpocznie się 17 lipca.
Gdańska Szkoła pod Żaglami, edycja 2019. Młode wilki morskie zdobywają szlify na STS Generał Zaruski
Gdańska Szkoła pod Żaglami, edycja 2019. Młode wilki morskie zdobywają szlify na STS Generał Zaruski
mat. GOS

 


„Gdańska Szkoła pod Żaglami” to najdłuższy w sezonie rejs tradycyjnym szkolnym żaglowcem do różnych krajów i portów w Europie. Jest przygodą bogatą w atrakcje turystyczne, a jednocześnie ciekawym, intensywnym programem edukacyjnym, nawiązującym do najlepszych tradycji polskich szkół pod żaglami oraz głośnych wypraw „Generała Zaruskiego”, zapisanych w historii polskiego jachtingu (Narvik, Spitsbergen).

Tegoroczny, 16-dniowy rejs, który wystartuje w sobotę, 17 lipca, w Tallinie, będzie dla młodzieży nie tylko okazją, by zdobywać żeglarskie szlify. Nie zabraknie szansy do obejrzenia z bliska najpiękniejszych żaglowców i jachtów świata - „Gdańska Szkoła pod Żaglami” zabierze bowiem uczniów i studentów na dwa ostatnie etapy światowej sławy regat „The Tall Ships Races”, organizowanych przez międzynarodowe stowarzyszenie edukacji żeglarskiej STI. To oznacza niezapomniany rejs i dwa wyścigi: obejmujący etap ze stolicy Estonii Tallina do stolicy Wysp Alandzkich Mariehamn (mekki żeglarstwa, za sprawą legendarnego statku-muzeum „Pommern”, swego czasu jednego z najszybszych żaglowców transportowych świata), i najdłuższy, finałowy etap do Szczecina.

 

Trasa tegorocznego rejsu w ramach „Gdańskiej Szkoły pod Żaglami”
Trasa tegorocznego rejsu w ramach „Gdańskiej Szkoły pod Żaglami”
mat. GOS


W morzu, oprócz ścigania się, uczestników czeka wielopoziomowa edukację przez przygodę i doświadczanie. Organizatorzy zadbają o wyposażenie młodzieży w niezbędną wiedzę żeglarską, przyrodniczą i humanistyczną. Wydarzenie rozpocznie się od przygotowań rejsowych i szkoleń oraz zwiedzania miasta. W kolejnych dniach dojdą między innymi wiadomości dotyczące budowy żaglowca, obsługa takielunku, podstawy nawigacji i meteorologii, morskie tradycje i obyczaje oraz postać generała Mariusza Zaruskiego - prekursora wychowania morskiego Polaków. Propozycji z bogatego programu edukacyjnego szkoły, który współtworzą sami załoganci, będzie więcej.

- Nie możemy się już doczekać, o jaki materiał wzbogacony zostanie program w tegorocznej edycji. Mamy też nadzieję, że emocje towarzyszące wyścigom oraz żeglarska wiedza zdobywana na bieżąco w czasie rejsu, przełożą się na zadowolenie załogi z wyników uzyskanych podczas regat - zachęca Gdański Ośrodek Sportu.

Rejs zakończy się 1 sierpnia w Szczecinie, skąd młodzież wróci do swoich domów, ale już nie na pokładzie żaglowca, ponieważ „Generał Zaruski” popłynie ze Szczecina w swój kolejny rejs z nową załogą szkolną.

 

Oferta skierowana jest do uczniów szkół średnich oraz studentów. Niezbędnym wymogiem organizatora „The Tall Ships Races” umożliwiającym wzięcie udziału w regatach jest ukończenie 15. roku życia w momencie zamustrowania na statek 17 lipca. W przedsięwzięciu weźmie udział 20. wybranych szczęśliwców, którzy pomyślnie przejdą proces rekrutacji o charakterze konkursu.

Zgłoszenie w formie listu motywacyjnego na 1 stronie A4, należy dostarczyć do niedzieli, 18 kwietnia. Obowiązkowym i dodatkowo punktowanym elementem oceny, jest przygotowanie w dowolnej formie propozycji atrakcyjnego elementu programu rejsu (np. plan zwiedzania jednego z odwiedzanych portów, prezentacja multimedialna z wybranej tematyki, zabawa integracyjna itp.).

Formularz rejestracyjny TUTAJ. Regulamin oraz prezentacja programu „Gdańska Szkoła pod Żaglami” TUTAJ (pliki do pobrania na dole strony).

WAŻNE! Z uwagi na niepewną w dalszym ciągu sytuację związaną z pandemią koronawirusa i obostrzenia sanitarne, należy liczyć się z ewentualnością różnych decyzji organizatora regat, które mogą wpłynąć na przebieg imprezy lub nawet jej odwołanie. Należy mieć także na uwadze fakt, iż w związku z przepisami sanitarnymi w państwach/portach goszczących uczestników zlotu, wymagane mogą być od uczestników zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na koronawirusa. Wszystkie informacje pojawiać się będą na bieżąco na stronie organizatora.

 

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl