PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Gdańska szkoła muzyczna z 70-letnią historią. Znana jest w całej Polsce
Gdańska szkoła muzyczna z 70-letnią historią. Znana jest w całej Polsce
Był tort, chór, kadra nauczycieli - także tych dziś już emerytowanych - uczniowie i ich rodzice, a także kompozycje Lutosławskiego, Brahmsa, Chopina i oczywiście Wieniawskiego. Tak w ogromnym skrócie można podsumować koncert jubileuszowy zorganizowany z okazji 70-lecia istnienia Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Gdańsku im. H. Wieniawskiego. - Niech żyje 170 lat - życzyła dyrektor placówki, mgr Beata Domurad-Izdebska.

Koncert jubileuszowy z okazji 70-lecia istnienia Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Henryka Wieniawskiego w Gdańsku odbył się w auli koncertowej Akademii Muzycznej
Koncert jubileuszowy z okazji 70-lecia istnienia Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Henryka Wieniawskiego w Gdańsku odbył się w auli koncertowej Akademii Muzycznej
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Gdańsku im. H. Wieniawskiego istnieje od 1947 roku. Została założona przez profesor Antoninę Grądkowską, początkowo jako po prostu Szkoła Umuzykalniająca, bez własnej siedziby. Dopiero w 1954 roku, już jako Państwowa Szkoła Muzyczna w Gdańsku, kształcąca na poziomie podstawowym, na stałe zadomowiła się w budynku na Oruni, przy ulicy Gościnnej 4, gdzie funkcjonuje do dziś.

Na samym początku jej powstawania, do szkoły uczęszczało 74. słuchaczy, których kształciło 7. nauczycieli. Dziś uczy się w niej 160. przyszłych muzyków, którzy kierowani przez 21. pedagogów mogą już pochwalić się pierwszymi sukcesami.

- Jest tych sukcesów za dużo, by wymieniać - cieszy się dyrektor szkoły mgr Beata Domurad-Izdebska, pytana o, jej zdaniem, najważniejsze osiągnięcia swoich uczniów. - W 1991 roku, kiedy zaczynałam pracę jako dyrektor szkoły, jeszcze ich nie było, one zaczęły się właśnie w latach 90. i później. Nasi nauczyciele coraz chętniej przystępowali z uczniami do przesłuchań i konkursów. Bo trzeba podkreślić, że to ogromne wyzwanie przygotowań dziecko do konkursu. Trzeba poświęcić wiele godzin, poza godzinami wyznaczonymi w pracy - 45 minut dwa razy w tygodniu to zbyt mało, z takim uczniem trzeba ćwiczyć dużo więcej. Ponieważ mamy tutaj wspaniałych nauczycieli, o wysokich kwalifikacjach i bardzo zaangażowanych w pracę, tych konkursów, którymi możemy się pochwalić jest bardzo dużo - coraz więcej.

Przyznaje, że najbardziej dumni są z udziału w przesłuchaniach organizowanych przez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. - Jedna z naszych absolwentek kilka lat temu zdobyła tam pierwszą nagrodę. Nasi uczniowie odnoszą wiele sukcesów, ale dla naszej szkoły miernikiem poziomu edukacji są właśnie przesłuchania CEA. Z tych nagród jesteśmy szczególnie dumni.


Małgorzata Kucharek (skrzypce) i mgr Krystyna Stojek (fortepian) podczas koncertu jubileuszowego wykonały utwór patrona szkoły Henryka Wieniawskiego - Polonez D-dur
Małgorzata Kucharek (skrzypce) i mgr Krystyna Stojek (fortepian) podczas koncertu jubileuszowego wykonały utwór patrona szkoły Henryka Wieniawskiego - Polonez D-dur
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Osiągnięcia szkoły zostały nagrodzone m.in. w 1997 roku, gdy placówka obchodziła swoje 50-lecie, przyznaniem prestiżowego Medalu 1000-lecia Gdańska. Wiele innych nagród i odznaczeń przyznano szkole z okazji 60-lecia, m.in. Odznakę Gryfa Pomorskiego, Medale Wojewody Pomorskiego Sint sua premia laudi, Zasłużony dla Kultury Polskiej, Nagrody i Listy Gratulacyjne Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Gdańska.

Gdańska szkoła dumna może być też ze słynnych wychowanków, których nazwiska niedługo po opuszczeniu jej murów zawojowały świat muzyki. Wśród nich była słynna śpiewaczka operowa Helena Mołoń, kompozytor i długoletni dyrektor Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku Edwin Rymarz, kompozytor Eugeniusz Głowski, dyrygent i organista Andrzej Szadejko, i wielu innych.

Ale dyrektor Domurad-Izdebska ostrzega tych, którym marzą się podobne sukcesy, że kształcenie muzyczne to przede wszystkim ciężka praca. - Nie wystarczy mieć tylko słuch muzyczny wysokościowy i poczucie rytmu, trzeba mieć dużo inteligencji, zaparcia, wytrwałości. Musi też układać się współpraca między rodzicami a nauczycielami - rodzice w domu muszą pilnować dzieci, żeby ćwiczyły systematycznie. Czasami wystarczy mieć 20-30% talentu, reszta to jest bardzo ciężka, codzienna praca.


Prezydent Piotr Kowalczuk w imieniu Pawła Adamowicza wręczył dyrektor szkoły, mgr Beacie Domurad-Izdebskiej, list gratulacyjny
Prezydent Piotr Kowalczuk w imieniu Pawła Adamowicza wręczył dyrektor szkoły, mgr Beacie Domurad-Izdebskiej, list gratulacyjny
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Mimo tego, w gdańskiej muzycznej podstawówce panuje rodzinna atmosfera. Na jubileusz z okazji 70-lecia szkoły, który odbył się w piątek, 8 grudnia, 2017 r. w auli Akademii Muzycznej w Gdańsku, przyszli nie tylko obecni pracownicy i uczniowie oraz ich rodziny, ale także emerytowani nauczyciele i absolwenci.

- W naszej szkole pracuje mała grupa ludzi, zajęcia są prowadzone indywidualnie, a ponieważ szkoła jest niewielka, jest bardzo kameralnie. Wszyscy bardzo się lubimy w pracy, dlatego mamy wspaniałą atmosferę - tłumaczy pani dyrektor.

Wśród gości obecnych podczas jubileuszu obecny był także prezydent Piotr Kowalczuk, który wręczył Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska nauczycielce Monice Madej-Strukiel. Na widowni zasiadła także prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Alina Molska oraz starszy wizytator Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie Jacek Markanicz, który podczas przemówienia pogratulował pracownikom i podkreślił, że „szkoła gdańska jest znana w całej Polsce”.

Uroczystość uświetnił koncert, podczas którego wystąpił chór z towarzyszeniem zespołu, oraz uczniowie, absolwenci i pedagodzy z bogatym repertuarem - od kompozycji patrona szkoły Henryka Wieniawskiego, poprzez Witolda Lutosławskiego, Fryderyka Chopina i Johannesa Brahmsa aż po przebój z musicalu „Chicago”.


Zobacz też: Na ślubnym kobiercu stanęli w 1947 roku. Świętowali małżeński jubileusz razem z innymi

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze