• Start
  • Wiadomości
  • Gdańska Karta Mieszkańca. Jak się ma po prawie roku działania?  

Gdańska Karta Mieszkańca. Jak się ma po prawie roku?  

Ponad 155 tysięcy mieszkańców Gdańska korzysta z możliwości, które daje Karta Mieszkańca. Największym powodzeniem cieszy się pakiet rodzinny, najchętniej korzystają z karty mieszkańcy Chełma, Ujeściska-Łostowic i Piecek-Migowa. W środę, 17 października 2018 roku Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska i Łukasz Wysocki, prezes Zarządu Gdańskiej Organizacji Turystycznej podsumowali projekt karty po prawie roku od jego inauguracji.
17.10.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Gdańska Karta Mieszkańca aplikacja na telefon
Od lewej Łukasz Wysocki, prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej i Paweł Adamowicz prezydent Gdańska prezentują Gdańską Kartę Mieszkańca jako aplikację na telefon
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

- W projekcie karty chodzi o to, żeby mieszkańcy Gdańska mieli poczucie, że w zamian za to że tu mieszkają, płacą podatki itp., dostają coś bezpłatnego. Każdy lubi dostać coś w promocji, być w ten sposób zauważonym - mówił Paweł Adamowicz. - Ta karta staje się takim małym obywatelstwem, dowodem osobistym, drogą do umacniania patriotyzmu lokalnego. A tym mieszkańcom, którzy identyfikują się ze swoim miejscem zamieszkania, po prostu lepiej się żyje.

I tak: 155 tys. czyli 33 proc. wszystkich mieszkańców Gdańska, korzysta z karty, kolejnych 180 tys. czeka na jej odbiór. Największą popularnością cieszy się pakiet rodzinny - ma go 50 736 gdańszczan, młodzieżowy - 48 207 osób, pakiet osoby dorosłej - 33 586 osób i pakiet seniora - 22 471 gdańszczan po 60 roku życia.

Z bezpłatnych przejazdów z kartą mieszkańca korzysta aż 55122 gdańszczan do 24 roku życia, czyli 90 proc osób uprawnionych, z bezpłatnych wejść 63 333 osoby. Najbardziej popularne miejsca odwiedzane bezpłatnie w ramach karty to: gdański ogród zoologiczny (36 857 odwiedzin), Centrum Hewelianum (6 620) i pływalnie Gdańskiego Ośrodka Sportu (3 344). Po prawie roku działania karty udało się pozyskać 70 partnerów rabatowych i zniżek jednorazowych na 27 wydarzeń.

kartaMieszkwLiczb
- Gdańska Karta Mieszkańca to jedyny w naszym kraju produkt tak skrojony i tak funkcjonujący - mówi Łukasz Wysocki prezes GOT. - To z jednej strony "Top 10", czyli bezpłatne wejście raz w roku do wybranego obiektu, a z drugiej to strefa rabatowa, w której na dziś współpracuje z nami 70 partnerów, działających w rozrywce, usługach, w sektorze wypoczynkowym itp. Rozwijamy też pakiety dedykowane grupom docelowym, jak np. dla seniorów, którzy będą mieli kartę w kolorze złotym. Do końca 2018 roku w ramach złotej karty chcemy rozwinąć strefę punktową, zebrane punkty seniorzy będą mogli wymienić na usługi medyczne.

Kolejną nowością jest aplikacja Gdańskiej Karty Mieszkańca na telefon, z której będzie można korzystać obok tradycyjnego nośnika (plastikowej karty). Dla systemu Android będzie można ją pobrać i korzystać od czwartku 18 października, dla systemu IOS będzie gotowa pod koniec października.

Jak powiedział Łukasz Wysocki, w planach są też rozmowy z siecią kin, która od 1 stycznia stałaby się kolejnym partnetem rabatowym.

To właściwie program nigdy nie kończący się - dodał prezydent Adamowicz. - Od usług gastronomicznych do rozrywkowych po kolejne grupy adresatów, kolejne miejsca, wydarzenia. A im więcej gdańszczan będzie kartę posiadać tym poważniej będziemy traktowani i tym więcej podmiotów będzie chciało z nami współpracować.

TUTAJ można zamówić Gdańską Kartę Mieszkańca.

TV

Bajpas kartuski działa