PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Gdańska inwestycja nominowana w konkursie Komisji Europejskiej. Zagłosuj do 9 lipca
Gdańska inwestycja nominowana w konkursie Komisji Europejskiej. Zagłosuj do 9 lipca
Gdański Szlak Wodociągowy został nominowany w konkursie Komisji Europejskiej „RegioStars”. O nagrodę, przyznawaną innowacyjnym projektom, powalczy w kategorii „Budowanie miast odpornych na zmianę klimatu”. Zwycięzców wybierze jury, ale o tym, kto dostanie wyróżnienie, zadecydują internauci. Głosowanie trwa do 9 lipca.
Uroczyste otwarcie przez GiWK Historycznego Zbiornika Wody Stara Orunia
Uroczyste otwarcie przez GiWK Historycznego Zbiornika Wody Stara Orunia
Fot. Przemek Szalecki / www.gdansk.pl

 

Konkurs Komisji Europejskiej „RegioStars” organizowany jest od 2008 roku. Jego celem jest promowanie wzorcowych rozwiązań w zakresie rozwoju regionalnego oraz wyróżnienie oryginalnych i inspirujących projektów mogących stać się wzorem dla innych regionów. Obecność projektu w gronie finalistów stwarza możliwość szerokiej promocji miasta w Europie oraz umożliwia zaprezentowanie na arenie międzynarodowej innowacyjnych narzędzi i rozwiązań użytych w trakcie realizacji projektu.

Zdaniem organizatorów, do takich innowacyjnych projektów zalicza się Gdański Szlak Wodociągowy. Inwestycja został nominowana w jednej z pięciu kategorii: „Budowanie miast odpornych na zmianę klimatu” (pozostałe to: „Wspieranie transformacji cyfrowej”, „Łączenie zielonej, niebieskiej i szarej infrastruktury”, „Zwalczanie nierówności i ubóstwa”, „Budowanie miast odpornych na zmianę klimatu” i „Modernizacja służby zdrowia”).

Zwycięzców wybierze specjalne jury, złożone z przedstawicieli europejskich środowisk akademickich. Dodatkowe wyróżnienie - Nagrodę Publiczności - przyznają internauci. Głosowanie potrwa do wtorku, 9 lipca, odbywa się na stronie konkursu: RegioStars Awards.

Uroczysta ceremonia RegioStars, podczas której zostaną wręczone nagrody w pięciu kategoriach tematycznych oraz Nagroda Publiczności, odbędzie się w październiku, w Brukseli.

 

O nominowanym projekcie:

Gdański Szlak Wodociągowy składa się z trzech obiektów technicznych: dwóch historycznych podziemnych zbiorników wodnych (Stara Orunia zbudowana w 1869 r. i Stary Sobieski z 1911 r.) i jednej nowoczesnej wieży ciśnień Zbiornik Wody Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej (z 2015 r.). Szlak łączy ze sobą elementy związane z ochroną dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Gdańska. Obejmuje również ścieżki spacerowe, rowerowe, tereny zielone, jak również punkty widokowe na szeroką panoramę miasta i Zatoki Gdańskiej.

 

 

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl