• Start
  • Wiadomości
  • Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości wyróżniona - ma przyciągać start-upy z zagranicy

Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości wyróżniona - ma przyciągać start-upy z zagranicy

Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości została wybrana z grona 14 instytucji z całej Polski i będzie jednym z operatorów programu Poland Prize. Inicjatywa ma wesprzeć młode, innowacyjne firmy w osiedleniu się w naszym kraju oraz ich akceleracji. Jej celem jest również wykreowanie Polski na kraj pierwszego wyboru do prowadzenia działalności w Europie Środkowo-Wschodniej. Projekt ruszy jeszcze w tym roku.
07.06.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER to miejsce dla tych, których łączy idea przedsiębiorczości
Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER to miejsce dla tych, których łączy idea przedsiębiorczości
Fot. Michał Skotarczak

Poland Prize jest pierwszym polskim programem pozyskiwania zagranicznych start-upów. W ramach pilotażu Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) wybrała operatorów, którzy wykazali się największym doświadczeniem we współpracy z zagranicznymi start-upami oraz przedstawili strategię gwarantującą sukces projektu. Ich zadaniami będzie m.in. scouting, ocena czy dane przedsięwzięcie ma szansę na komercjalizację oraz akceleracja talentów. W konsekwencji na mapie Polski pojawi się sześć nowych akceleratorów, które będą przyciągały zagraniczne start-upy do naszego kraju.

Wśród projektów wytypowanych do wykonania tego zadania znalazła się Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości, która realizuje wiele projektów dla początkujących przedsiębiorców, prowadzi również Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER.

- Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER, skupi się na pozyskiwaniu startupów z 3. rynków wybranych przez zespół jako kluczowe: niemieckiego, brytyjskiego oraz szwedzkiego. Analizując polski ekosystem start-upowy odpowiedzieliśmy sobie na pytanie, co jest jego mocną a co słabą stroną, i zbudowaliśmy program, który skoncentruje się przede wszystkim na akceleracji technologicznej - mówi Agnieszka Cichocka, menedżerka zespołu ds. rozwoju start-upów

- Postawiliśmy przed sobą niezwykle ambitne zadanie przyciągnięcia start-upów z trzech najbardziej dojrzałych ekosystemów w Europie, jakimi są Berlin, Londyn i Sztokholm. Wiemy, że poniekąd „wywracamy system”, robimy to jednak z pełnym przekonaniem, po starannej analizie potrzeb po stronie „klientów”, jak i naszych możliwości - dodaje Michał Szaraniec, broker eksportowy.

Poland Prize będzie wspierać zagraniczne start-upy już na etapie podjęcia decyzji o przyjeździe i prowadzeniu biznesu w Polsce, a następnie w osiedleniu się oraz rozpoczęciu działalności gospodarczej w naszym kraju. Dla tych projektów otwarta zostanie tzw. dedykowana ścieżka wizowa. Ponadto, powołany zostanie konsjerż, który będzie wspierał cudzoziemców w codziennych wyzwaniach - zarówno tych związanych z przeniesieniem do nowego kraju, jak i tych dotyczących założenia działalności gospodarczej. Oprócz wsparcia merytorycznego start-upy będą mogły liczyć na grant w wysokości do 200 tys. zł. Dodatkową korzyścią będzie również możliwość nawiązania relacji biznesowych z partnerami inwestycyjnymi lub branżowymi.

Start-upy, które przyjadą do Polski, będą oceniane pod kątem nowatorstwa proponowanych rozwiązań i pomysłów, szacunkowej wartości rozwiązania oraz potencjalnych możliwości komercjalizacji produktu na rynkach międzynarodowych. Co ważne, do zaproszenia danej firmy do wzięcia udziału w inicjatywie niezbędne będzie powołanie się na list intencyjny ze strony polskiej, np. od funduszu VC lub partnera branżowego, wskazujący zainteresowanie ofertą start-upu. Proces akceleracji będzie obejmował m.in. działania mające na celu włączenie nowych firm w polski ekosystem innowacji, tj. usługi mentoringu, doradztwo księgowo-prawne, specjalistyczne doradztwo technologiczne oraz networking. Dodatkowo, start-upy otrzymają wsparcie w pozyskaniu inwestorów, finansowania zewnętrznego czy potencjalnych klientów. W pilotażu weźmie udział około 90 młodych, innowacyjnych firm.

Od 6. lat siedziba STARTERA mieści się przy ulicy Lęborskiej 3b w Gdańsku
Od 6. lat siedziba STARTERA mieści się przy ulicy Lęborskiej 3b w Gdańsku
mat. prasowe


Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER to 11-tysięczna społeczność, którą łączy idea przedsiębiorczości. Do STARTEROWEGO grona należą dzieci, młodzież, nauczyciele, początkujący i doświadczeni przedsiębiorcy oraz mentorzy. Z wielofunkcyjnej przestrzeni STARTERA skorzystało już ponad 500 start-upów, a ponad 70 firm wynajęło przestrzeń na warunkach komercyjnych. STARTER odpowiada za projekty edukacyjne i wspierające biznes, takie jak: Startup Contest (organizowany wraz z infoShare), Clipster (tworzony wraz z Alfabeat), Lekcje Przedsiębiorczości czy STARTER dla Mam. W tym miejscu pierwsze kroki stawiały firmy: SentiOne, Everytap, Solwit SA, Quantum Lab czy Let’s Deliver.

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim