Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gdańska firma z Diamentem Forbesa. Zobacz, która

Gdańska firma Omida, działająca w branży TSL (transport, spedycja, logistyka) otrzymała nagrodę prestiżowego pisma Forbes piszącego o biznesie i ekonomii. Diament przyznany został za największą dynamikę wzrostu - w tym wypadku aż 203 procent w latach 2013-15.

Gdańska firma z Diamentem Forbesa. Zobacz, która
A
A
data publikacji: 01 marca 2017 r.

Założyciele firmy Omida: Marek Rostkowski i Bartłomiej Glinka w biurze
Założyciele firmy Omida: Marek Rostkowski i Bartłomiej Glinka w biurze
Studio 102

Miesięcznik Forbes przyznaje co roku swoje Diamenty dla firm wyróźniających się największą dynamiką wzrostu. W zestawieniu znalazły się firmy, które w trzech ostatnich latach najszybciej zwiększały swoją wartość. Brano pod uwagę firmy, które złożyły do KRS sprawozdanie finansowe za dany rok obrachunkowy. Więcej o metodologii tutaj.

Nagrodzone firmy dzielone są na trzy kategorie wg przychodów ze sprzedaży:

• firmy małe 5–50 mln zł;

• firmy średnie 50–250 mln zł;

• firmy duże powyżej 250 mln zł.

I właśnie w kategorii firm średnich wygrała gdańska firma Omida.

Przychody spółki w 2015 roku wyniosły 192 mln zł. Przeciętny wzrost wartości firmy w latach 2013-2015 wyniósł 203,66 procent.

Omida zajmuje się transportem i spedycją, krajową i zagraniczną. Spółka zarządza flotą 380 tirów. Do tego dochodzi transport morski i kolejowy. Wśród klientów Omidy są duże sieci handlowe, jak Biedronka i Lidl, firmy motoryzacyjne, kosmetyczne i wiele innych.

Grupa Omida posiada w całości polski kapitał, a w jej skład wchodzi obecnie kilkanaście firm. Centrala firmy znajduje się w Gdańsku w biurowcu Olivia Business Centre. Spółka posiada regionalne oddziały m.in. w Gdyni, Sopocie, Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Krakowie Częstochowie i Wrocławiu.

Omida Group została założona przez Bartłomieja Glinkę i Marka Rostkowskiego w 2010 roku. Firma zatrudnia ponad 500 osób na terenie Polski. Omida ma w planach zaistnieć na rynkach zagranicznych, m.in. w Niemczech, Szwecji i Francji.

Mówi wiceprezes Marek Rostkowski: - Chcielibyśmy znaleźć się w ścisłej czołówce firm z branży TSL w rankingu przychodów ze sprzedaży w kategorii od pół miliarda do miliarda złotych. Jesteśmy bardzo blisko, bo w tym roku realizujemy budżet w wysokości 470 milionów zł przychodów, więc to już prawie pół miliarda! Myślę, że to już nas będzie stawiało w pierwszej dziesiątce najlepszych firm. W przeciągu pięciu lat jesteśmy w stanie dojść jeszcze dalej.

Dodajmy, że w tegorocznym rankingu Diamentów Forbes’a w kategorii firm o przychodzie od 5 do 50 milionów złotych na trzecim miejscu znalazła się gdańska firma Techmar z procentowym wzrostem wartości w latach 2013-15 na poziomie 315 procent. Techmar działa w branży klimatyzacji i wentylacji, poza Gdańskiem ma oddziały w Berlinie i Mönchengladbach. 

W sumie w rankingu Forbesa w 2017 roku wzięto pod uwagę aż 2,4 tysiąca firm z całej Polski. Wręczenie nagród odbędzie się w czerwcu w Warszawie.

Więcej o Diamentach Forbesa tutaj

oprac. SŁ (0)
www.gdansk.pl
oprac. SŁ (0)
www.gdansk.pl