PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Gdańska Choinka jest już na Długim Targu. Inauguracja 5 grudnia
Gdańska Choinka jest już na Długim Targu. Inauguracja 5 grudnia
Gdańska Choinka to wydarzenie, które odbywa się każdego roku 5. grudnia. Mimo pierwszego śniegu i dzisiejszej (28 listopada) porannej mgły transport z ogromnym bożonarodzeniowym drzewkiem dotarł już na miejsce.
Montaż Gdańskiej Choinki na Długim Targu
Montaż Gdańskiej Choinki na Długim Targu
zdj. Dariusz Kwidziński/gdansk.pl


To już 29-letnia tradycja. Gdańsk jako pierwsze polskie miasto w 1989 r. rozpoczął ceremonię wspólnego zapalania światełek na choince miejskiej. Ustawiana jest ona na Długim Targu w sąsiedztwie Fontanny Neptuna. Składa się ona z kilku części, które przywiezione zostały przez dwa tiry. Transport dotarł o godz. 9-ej. Od razu rozpoczął się rozładunek i montaż.

Choinka jest sztuczna, podobnie jak przed rokiem. Wtedy to po raz pierwszy Miasto zdecydowało o tym, by nie stawiać żywego drzewa w geście solidarności z osobami poszkodowanymi w trakcie nawałnic, które w ciągu kilku godzin zniszczyły dobytek wielu mieszkańców naszego województwa i setki hektarów lasów.

Zobacz relacje wideo: Od 1999 r. Fundacja Choinki Gdańskiej oraz "Plama" Gdański Archipelag Kultury wspólnie organizują wydarzenie pod nazwą „Gdańska Choinka”. Tej imprezie towarzyszy zawsze mnóstwo atrakcji. Głównym punktem programu, oprócz oczywiście zapalenia światełek na choince, jest przyjazd, a raczej przypłynięcie do miasta Świętego Mikołaja, a który wszyscy czekamy! 

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl