PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Gdańsk zawita do Wilna w piątek i sobotę. Festiwal Gdanskas Vilniuje 2021. PROGRAM

Gdańsk zawita do Wilna w piątek i sobotę. Festiwal Gdanskas Vilniuje 2021. PROGRAM
Przyjaźń Wilna i Gdańska każdego roku wzmacnia szczególna tradycja - odbywający się corocznie w obu miastach interdyscyplinarny festiwal kulturalny. Tegoroczna edycja festiwalu „Wilno w Gdańsku 2021”/ „Vilnius Gdanske 2021” miała miejsce w dniach 3–5 września tradycyjnie w Gdańsku, zaś w dniach 17-18 września w Wilnie odbędzie się festiwal „Gdańsk w Wilnie 2021”/ „Gdanskas Vilniuje 2021”.
Ważną częścią festiwalu Gdańsk w Wilnie  są koncerty. W tym roku artyści z Trójmiasta wystąpią w piątek i sobotę, 17-18 września
Ważną częścią festiwalu "Gdańsk w Wilnie" są koncerty. W tym roku artyści z Trójmiasta wystąpią w piątek i sobotę, 17-18 września
mat. organizatora

 

Festiwal „Gdańsk w Wilnie” / „Gdanskas Vilniuje” , będący siostrzaną imprezą „Wilno w Gdańsku 2021”/ „Vilnius Gdanske” od kilkunastu lat pokazuje to, co ważne w kulturze Wilna i Gdańska, odkrywa części wspólne, prowokuje i łączy artystów we wspólnych projektach. Dba o te już istniejące przyjaźnie i zapewnia nowe, stwarzając warunki do rozmów i spotkań, poznawania wzajemnie swoich tradycji, i dawania sobie tego, co w obu krajach jest najlepsze.

 

 

Tegoroczna edycja festiwalu „Gdańsk w Wilnie” odbędzie się w piątek i sobotę, 17-18 września. Uroczyste otwarcie wydarzenia nastąpi w piątek o godzinie 16:00 na placu V. Kudirki. Następnie na scenie wystąpi popularny trójmiejski zespół łączący nowoczesność z tradycją - DownTown Brass. Liderem grupy jest trębacz Radosław Kulesza, absolwent Gdańskiej Akademii Muzycznej, a towarzyszą mu Agata Ławicka i Piotr Urbański (trąbka), Artur Ostrowski (puzon, tuba), Mateusz Zielke (puzon), Maciej Wielochowski (tuba), Michał Sasinowski (saksofon altowy), Szymon Kowalik (saksofon tenorowy), Mikołaj Stańko (perkusja) i Nikodem Wojtkiewicz (instrumenty perkusyjne).

O godzinie 17:30 w siedzibie Związku Pisarzy Litwy (ul. K. Sirvydo 6, Wilno) odbędzie się spotkanie zatytułowane „Między prawem, poezją i moralnością", którego gościem będzie dyrektor artystyczny festiwalu „Wilno w Gdańsku”, prawnik, poeta, publicysta i filozof, gdańszczanin, dr Tomasz Snarski. Udział w dyskusji wezmą także poeta Eugenijus Ališanka i Ojciec Arūnas Peškaitis OFM.

Drugi dzień festiwalowy - sobota, 18 września - rozpocznie się od dyskusji zatytułowanej „Małe inicjatywy dla wielkich rzeczy", o godzinie 11:00, w Muzeum Dom Marii i Jurgisa Šlapelisów (ul. Pilies g. 40, Wilno). Będzie to niezwykle ważne, przepełnione empatią, nauką i wrażliwością spotkanie, mające na celu podzielenie się dobrym doświadczeniem między Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie i Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku.

Zakończy „Gdańsk w Wilnie” natomiast wydarzenie muzyczne - o godzinie 18:00, w Ratuszu Wileńskim (ul. Didžioji 31, Wilno) odbędzie się koncert wokalistki jazzowej Krystyny Durys - gdańszczanki zafascynowanej nurtami swing, dixieland i bossa nova. W jej autorskiej interpretacji można posłuchać między innymi przebojów z repertuaru największych dam światowego jazzu, takich jak Ella Fitzgerald, Nina Simone, Billy Holiday czy Natalie Cole, oraz utworu z filmowego musicalu „The Wizard Of Oz” („Czarnoksiężnik z Krainy Oz”) z 1939 roku z Judy Garland w roli głównej.

Wstęp wolny. Szczegółowe informacje można uzyskać bezpośrednio u organizatorów, pod adresem mailowym: info@vilniuskc.lt.

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze