Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gdańsk zaprasza nad morze dzieci z poszkodowanych przez wichurę gmin

Miasto Gdańsk wraz z organizacjami pozarządowymi organizuje akcję pomocy dzieciom z poszkodowanych podczas wichury terenów. Na Pomorzu, od 27 sierpnia do 1 września, wypoczywać będzie 100 dzieci z gmin, które ucierpiały najbardziej. Spędzą czas na plaży, być może w muzeach i w kinie, otrzymają też pomoc psychologiczną. Kto chce pomóc - może się wciąż zgłosić. Wystarczy napisać na adres: gdansk@pck.org.pl

Gdańsk zaprasza nad morze dzieci z poszkodowanych przez wichurę gmin
A
A
data publikacji: 18 sierpnia 2017 r.
Dzieci pomagają rodzicom usuwać skutki wichury. Teraz będą mogły odpocząć w Gdańsku i zapomnieć o traumatycznych wydarzeniach
Dzieci pomagają rodzicom usuwać skutki wichury. Teraz będą mogły odpocząć w Gdańsku i zapomnieć o traumatycznych wydarzeniach
Mateusz Ochocki / KFP


Pomoc dzieciom zaoferowali mieszkańcy i organizacje pozarządowe: Pomorski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża PCK, Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Gdańsku, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8, Kreatywna Pedagogika i Visitgdansk przy wsparciu władz miasta i województwa. Przyłączyły się też społeczniczki: Beata Peters i Lidka Makowska.

Dzieci przyjadą na ostatni tydzień wakacji nad morze, aby odpocząć i zapomnić o tragedii, a rodzicom pomoże to skupić się na usuwaniu szkód.

- Trwa ustalanie szczegółow pobytu z Gdańską Organizację Turystyczną - mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. polityki społecznej. - Dzieci spędzą czas na plaży, bo rzadko przyjeżdżają z Kaszub nad morze, pójdą pewnie do kina czy muzeum, ale ważna jest też dla nich pomoc psychologiczna, którą staramy się zorganizować.   

O działaniach miasta wiceprezydent poinformował na swoim profilu FB, dziękując jednocześnie Monice Konczyk, pomorskiej Kurator Oświaty i Wychowania za obietnicę przyspieszenia rejestracji wypoczynku i chęć wsparcia finansowego dzieci przez kuratorium.

Wichura dokonała wielu zniszczeń. Prace nad usuwaniem jej skutków potrwają jeszcze wiele dni
Wichura dokonała wielu zniszczeń. Prace nad usuwaniem jej skutków potrwają jeszcze wiele dni
Krzysztof Mystkowski/KFP

Piotr Kowalczyk dziękował też mieszkankom i mieszkańcom Gdańska na ofiarność, wciąż jednak zachęcając do wspierania akcji. Swoją ofertę można zgłosić na maila: gdansk@pck.org.pl.  

Również na stronie FB #GdanskDzieciompoBurzy można zgłaszać gotowość do działania. W ciągu kilku godzin zadeklarowało ją tutaj ponad 40 osób, a 66 było zainteresowanych.

“Już jutro oferta wypoczynku prezentowana będzie mieszkańcom na terenach #poBurzy podczas kolejnego konwoju z pomocą, który wyrusza z #GDN” - pisze na FB wiceprezydent Kowalczuk. Konwój humanitarny PCK z darami wyjedzie z Gdańska w sobotę, 19 sierpnia, o godz. 10.15, spod budynku Magazynu PCK (ul. Harfowa 58 w Gdańsku). Pojedzie do gmin: Parchowo, Studzienice, Lipusz, Dziemiany, Brusy, Czersk, Sulęczyno i Stężyca. 

- W konwoju zostaną przekazane najpotrzebniejsze artykuły dla mieszkańców zniszczonego terenu, które kupiliśmy za zebrane pieniądze – informuje Marzena Dobrowolska, prezes Pomorskiego Oddziału Okręgowego PCK.

W Pomorskim Oddziale Okręgowym PCK zostało powołane Pomorskie Centrum Zarządzania Kryzysowego PCK, które koordynuje działania ratownicze i pomocowe PCK na terenie naszego województwa. Do pomocy zgłosiło się już blisko 4 tys. wolontariuszy PCK, około 80-120 pracuje od niedzieli każdego dnia.


Zostań wolontariuszem PCK i włącz się do akcji pomocowej organizowanej przez PCK. Zgłoszenia gdansk@pck.org.pl lub telefonicznie 533 374 432.

Wesprzyj akcje wpłacając darowiznę na numer rachunku bankowego 11 1160 2202 0000 0003 0286 5549 oraz za Lub za pośrednictwem portalu zrzutka.pl https://pomagam.zrzutka.pl/na-ratunek-po-burzy-guab73

Przekaż darowiznę rzeczową kontaktując się z naszym oddziałem gdansk@pck.org.pl lub 533 374 432.

Zapraszamy wszystkich do włączenia się do #PoBurzy i dodania na swoich profilach zdjęcia z informacjami jak można wesprzeć poszkodowanych. Wzór kartki do pobrania www.pck-gdansk.org.pl/poburzy.pd

Numer alarmowy czynny przez całą dobę pod które można zgłaszać prośby o pomoc oraz deklaracje pomocy to 533 374 432.


  

-
oprac. AU (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. AU (0)
www.gdansk.pl