• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk z rozmachem uczci urodziny Güntera Grassa. Zobacz, jakie atrakcje przygotowano

Gdańsk z rozmachem uczci urodziny Güntera Grassa. Zobacz, jakie atrakcje przygotowano

Günter Grass - honorowy gdańszczanin, autor m.in. „Blaszanego bębenka” w tym roku obchodziłby 90. urodziny. Z tej okazji oddział Gdańskiej Galerii Miejskiej, którego noblista jest patronem, zaprasza na serię spotkań inspirowanych jego życiem i twórczością, z udziałem znakomitych gości z Polski i z Europy. Pierwsze spotkanie już 12 marca 2017 r. Kolejne - w maju, październiku i listopadzie. To jednak nie koniec wydarzeń poświęconych wybitnemu pisarzowi: przed nami jeszcze festiwal Grassomania i dwie duże wys
07.03.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Litografia Güntera Grassa pt. Samotny w lesie

- Z okazji przypadającego w tym roku 90-lecia urodzin Güntera Grassa planujemy kilka wydarzeń specjalnych, które złożą się na całoroczny program. To rodzaj hołdu, który złożymy pisarzowi - mówi kuratorka Marta Wróblewska z Gdańskiej Galerii Miejskiej.

Całoroczny cykl, trwający od marca do listopada 2017 r. w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa (ul. Szeroka 34/35-37), jednym z oddziałów GGM, będzie okazją, by spojrzeć na życie i twórczość artysty nie tylko jako na pisarza uhonorowanego Nagrodą Nobla czy autora licznych prac plastycznych: rysunków, grafik oraz rzeźb, ale też z szerszej perspektywy.

Grass, jakiego nie znacie

- Jako galeria sztuki organizujemy przede wszystkim wydarzenia artystyczne i wystawy, więc również przygotowywany przez nas co roku festiwal Grassomania kładzie nacisk na sztuki wizualne. Obliguje nas do tego także kolekcja dzieł plastycznych Grassa, którą mamy w zbiorach - tłumaczy kuratorka. - Jednak Grass to oczywiście nie tylko sztuki wizualne, a nawet nie tylko literatura. On całe życie był żywo i aktywnie zaangażowany w różne kwestie polityczne i społeczne. Chcemy, aby ten cykl pozwolił przedstawić szerszej publicznościi także tę, wyjątkową i znaczącą, działalność Grassa. 

Cztery spotkania z udziałem specjalistów różnych dziedzin z Polski i z Europy, będą z jednej strony okazją, by poznać wspomniane przez Wróblewską wątki biografii artysty, a jednocześnie szansą, żeby porozmawiać o współczesnych problemach, dla których postać pisarza będzie tylko punktem wyjścia.

Jednak niech nie zniechęca się ten, kto nie jest zbyt blisko zaznajomiony z twórczością Grassa. Jak podkreślają organizatorzy, fachowa wiedza nie jest potrzebna, aby uczestniczyć w spotkaniach. Wręcz przeciwnie - każdy jest mile widziany.

- Gdańska Galeria Miejska, której Galeria Güntera Grassa jest częścią, jest otwarta dla wszystkich - przekonuje Wróblewska. - Celowo wychodzimy poza ramy uniwersytetu, aby dyskusja nie była zbyt hermetyczna. Nie chcemy tego traktować sztywno, podchodzimy do tematu w sposób bardziej popularyzatorski. Sensem spotkań jest to, by usiąść przy wspólnym stole i rozmawiać. Każdy, kto ma ochotę, może się do dyskusji przyłączyć. Jeśli nie chce - może po prostu posłuchać.

Rozmowy o poszukiwaniu tożsamości

Pierwsze spotkanie, które odbędzie się w niedzielę, 12 marca, poruszy problem mniejszości w kontekście twórczości Grassa. Zaproszeni goście: dr Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, Andreas Hetzer, amb. Maciej Kozłowski oraz dr Peter Oliver Loew poszukają m. in. odpowiedzi na pytania: w jaki sposób spuścizna Grassa odnosi się do przeszłości, dziedzictwa kulturowego i teraźniejszego status quo Gdańska, Polski i Europy? Kim jest dzisiejszy gdańszczanin, Polak, Niemiec, Europejczyk? I czy tożsamość Gdańska, Polski i Europy u progu XXI wieku została skutecznie zdefiniowana?

- Najważniejszy w tych spotkaniach jest dialog: między różnymi środowiskami, generacjami, narodowościami, opcjami. Grass jako zapalony dyskutant jest tutaj dla nas wielką inspiracją - mówi Marta Wróblewska, moderująca to wydarzenie. - Szczególnie dumna jestem z angażowania wielu organizacji i instytucji w to przedsięwzięcie, m.in. naszych partnerów Collegium Civitas w Warszawie i Deutsches Kulturforum Östliches Europa w Poczdamie, ale także Gdańskiej Rady Imigrantów przy dwóch najbliższych spotkaniach.

Kolejna debata odbędzie się w niedzielę, 14 maja, i poświęcona będzie tematom migracji. Na trzecie spotkanie - „Grass a sztuka i polityka” poczekamy do 8 października

. Cykl zakończy debata „Grass a Kaszuby/i”, 26 listopada. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

Akwarele, fotografie, podróże

To niejedyny sposób, w jaki Gdańska Galeria Miejska uczci zmarłego w 2015 roku noblistę. W czerwcu do Gdańska przyjedzie wystawa z domu Güntera Grassa w Lubece, która opowiada o początkach kariery Grassa jako artysty wizualnego. Na ekspozycji znajdą się m.in. akwarele artysty odkryte przypadkowo kilka lat temu, fotografie archiwalne i opowieści o podróżach pisarza po Europie. Kolejna wystawa, w listopadzie - zorganizowana wspólnie z Instytutem Kaszubskim - będzie poświęcona związkom Grassa z Kaszubami.

Natomiast 2 i 3 września 2017 r. GGM, jak co roku, zaprasza na festiwal „Grassomania”, którego tegoroczna edycja odbędzie się, podobnie jak poprzednia, na ulicy Sierocej w Gdańsku. Nieprzypadkowo w tym właśnie miejscu - to tu bowiem, w zabytkowych budynkach dawnego sierocińca, powstaje nowy ośrodek kultury: Dom Daniela Chodowieckiego i Güntera Grassa.

Oprócz tego w połowie października tego roku odbędą się wydarzenia specjalne poświęcone Grassowi. Więcej informacji już wkrótce.

TV

Bajpas kartuski działa