PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Gdańsk wypożyczy przyczepki rowerowe rodzicom przedszkolaków

Gdańsk wypożyczy przyczepki rowerowe rodzicom przedszkolaków
W Gdańsku rozpoczęły się projekty związane z promocją jazdy rowerem, wykorzystania tego środka w codziennej komunikacji i zwiększenia bezpieczeństwa w czasie jazdy. Referat Mobilności Aktywnej Urzędu Miejskiego będzie realizował warsztaty dla uczniów. Zakupił także przyczepki rowerowe, które będą mogli wypożyczyć bezpłatnie rodzice gdańskich przedszkolaków.
Przyczepki rowerowe
Przyczepki rowerowe zostaną przekazane przedszkolom do bezpłatnego testowania
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Chcąc promować aktywny styl życia i bezpieczną jazdę rowerem, magistrat zakupił przyczepki rowerowe, które zostaną przekazane przedszkolom do bezpłatnego testowania, w ramach kampanii „Podczep się”. Trzy przyczepki - dwie jednoosobowe i jedna dwuosobowa - będą bezpłatnie użyczane rodzicom i opiekunom prawnym przedszkolaków, uczęszczających do placówek samorządowych. Na początek w programie weźmie udział 11 placówek położonych w tzw. Centralnym Paśmie Usługowym, obejmującym między innymi Wrzeszcz, Oliwę czy Śródmieście, będącym obszarem pilotażowym projektu. Dzięki tej akcji, rodzice będą mogli przetestować przyczepki i przekonać się czy najmłodsi członkowie rodziny polubią ten sposób podróżowania. 

Więcej o tym: Dla pracodawców, rodziców i uczniów - startują 3 kampanie promocji ruchu rowerowego


- Każdy zainteresowany rodzic będzie mógł w przedszkolu, do którego uczęszcza jego dziecko, bezpłatnie wypożyczyć na tydzień przyczepkę rowerową i wypróbować jazdę nie tylko po mieście, ale i w terenie - mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska. - Jeśli pomysł się sprawdzi, w przyszłości planujemy zakupienie większej liczby takich przyczepek.

Akcja trwa od maja do października i w tym czasie chętne przedszkola mogą zgłaszać się do udziału w projekcie. Warunkiem uczestnictwa przedszkola jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego poprzez stronę formularz Google


Nauka jazdy w ruchu ulicznym dla uczniów

Drugą akcją, którą Miasto Gdańsk będzie zachęcać młodych mieszkańców do aktywności mobilnej, będą warsztaty w ramach „Programu nauki jazdy rowerem w ruchu ulicznym”. Zajęcia skierowane są do uczniów klas V-VIII gdańskich szkół podstawowych. Będą one kontynuacją trwającego już trzy lata programu, w którym udział będzie mogło wziąć kolejne 25 klas.

Szkoły mogą się zgłosić do udziału w warsztatach, których cykl szkoleniowy będzie obejmował:

  • Zajęcia teoretyczne
  • Serwis rowerowy, w tym weryfikację sprawności mechanicznej rowerów uczniów
  • Zajęcia na placu lub boisku szkolnym, w tym weryfikację umiejętności uczestników przejazdów
  • Zajęcia w ruchu ulicznym, w tym ćwiczenia praktyczne w okolicy szkoły oraz manewry praktyczne na ulicach o niewielkim natężeniu ruchu

Warsztaty te przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa młodych, aktywnych mobilnie gdańszczan.

Szkoły zainteresowana udziałem w programie mogą zgłaszać chęć uczestnictwa pod adresem rowerowymaj@gdansk.gda.pl

Działania miasta skierowane są przede wszystkim na promocję aktywności mobilnej, poprawę bezpieczeństwa rowerzystów na drogach, jak również zachęcanie dorosłych i dzieci do zdrowego stylu życia.


Programy w ramach międzynarodowego projektu cities.multimodal

Powyższe projekty Miasto Gdańsk realizuje w ramach międzynarodowego programu Interreg Region Morza Bałtyckiego 2014-2020, promujący przede wszystkim zrównoważony transport oraz zmianę zachowań transportowych mieszkańców. Projekt cities.multimodal zakłada ułatwienie mieszkańcom miast w całym regionie Morza Bałtyckiego połączenia ruchu pieszego, rowerowego, transportu publicznego oraz współdzielenia samochodów jako ekologicznej alternatywy dla samochodów prywatnych. Oprócz Gdańska w programie uczestniczą partnerzy z Niemiec, Szwecji, Danii, Łotwy, Litwy, Estonii, Finlandii oraz Rosji.

Więcej informacji na temat kampanii znajdzie się na stronie www.rowerowygdansk.pl i www.cities-multimodal.eu.

 

przyczepki_rowerowe_dla_przedszkoli

 

 

Alicja BittnerUrząd Miejski w GdańskuBiuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki MiastaReferat Prasowyalicja.bittner@gdansk.gda.pl
Alicja Bittner - najnowsze
Alicja BittnerUrząd Miejski w GdańskuBiuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki MiastaReferat Prasowyalicja.bittner@gdansk.gda.pl
Alicja Bittner - najnowsze