PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Gdańsk wygrywa w rankingach

Gdańsk wygrywa w rankingach
Aż 92 proc. osób pytanych o jakość życia w Gdańsku, odpowiedziało, że żyje im się tu bardzo dobrze - to wyniki ankiety przeprowadzonej w 21 lokalnych oddziałach Gazety Wyborczej. Dziedziny cenione przez mieszkańców? Atrakcyjność oferty miasta, obsługa klientów, edukacja, jakość życia czy partycypacja obywatelska.
Gdańsk zwycięża w rankingach
Co sprawia że w Gdańsku dobrze się żyje? M.in. atrakcyjność oferty miasta, obsługa klientów, edukacja, jakość życia czy partycypacja obywatelska
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


- Tak dobre wyniki nie są przypadkiem. Od wielu lat inwestujemy w Gdańsku w tereny zielone, chociażby park Oruński, park Reagana, gdzie chętnie przychodzą gdańskie rodziny, a mieszkańcy w ramach budżetu obywatelskiego decydują o nowych atrakcjach - mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - Gdańszczanie i gdańszczanki doceniają nas również za czyste powietrze. Systematycznie wprowadzamy rekomendacje panelu obywatelskiego, zwiększyliśmy dopłaty za wymianę pieców, oraz prowadzimy cykliczne kampanie promujące dbałość o czyste powietrze. To się sprawdza.

Lokalne oddziały Gazety Wyborczej przeprowadziły ankietę  na temat jakości życia w Gdańsku, 92 proc. osób pytanych odpowiedziało że bardzo dobrze. W ślad za pozytywną oceną gdańszczanek i gdańszczan idą kolejne nagrody dla miasta przyznawane w ogólnopolskich i zagranicznych rankingach.  

800 mln zł na edukację

Po raz kolejny Gdańsk otrzymał certyfikat „Samorządowego Lidera Edukacji”. Fundacja rozwoju edukacji i szkolnictwa wyższego przyznała też miastu nadzwyczajne wyróżnienie za największy postęp w dziedzinie projektowania i wdrażania nowatorskich rozwiązań w edukacji w stosunku do poprzedniego postępowania certyfikacyjnego. Budżet edukacyjny Gdańska w wysokości ponad 800 mln zł w 40 proc. jest wydatkowany z własnych środków. Organizatorzy bardzo pozytywnie ocenili organizację m.in. „Gdańskiego Tygodnia Zawodowca”, wydawanie informatora oferty edukacyjnej ponadgimnazjalnych szkół zawodowych i ogólnokształcących na dany rok szkolny i realizację „Strategii Rozwoju Szkolnictwa Zawodowego”.

- Dzięki tej ostatniej do 2020 roku ponad 2,7 tys. uczniów weźmie udział w stażach i praktykach u wybranych pracodawców - dodaje prezydent Adamowicz. - A  ponad 300 nauczycieli kształcenia zawodowego uzyska dodatkowe kwalifikacje.

 Dialog to podstawa

W sierpniu 2018 roku Gdańsk uzyskał tytuł miasta obywatelskiego, czyli “Miasta nastawionego na dialog”.

- Regularne spotkania z mieszkańcami, rekordowy niemal 20 mln tegoroczny budżet obywatelski, otwarte dane, panele obywatelskie - mówi Adamowicz. - Dzięki tym narzędziom nasi mieszkańcy mają poczucie wpływu. To wpływa na obraz Gdańska jako miasta, gdzie warto żyć i warto włączyć się w społeczność. Jako jedni z niewielu większych miast w Polsce notujemy więcej osób osiedlających się niż wyjeżdżających. Co ważne, ci mieszkańcy stają się gdańszczanami i gdańszczankami - ponad 18 tys. osób opłaciło tutaj swój podatek i wzięło udział w loterii PIT, a ponad 153 tys. uzyskało swoją Kartę Mieszkańca.

Nie tylko to!

Z innych większych, tegorocznych sukcesów Gdańska warto przypomnieć udział w plebiscycie Perły Samorządu: 1. miejsce w kategorii miast powyżej 100 tys. Mieszkańców, zwycięstwo Pawła Adamowicza w kategorii “Włodarz gminy miejskiej powyżej 100 tys. Mieszkańców”, zwycięstwo Teresy Blacharskiej w kategorii “Skarbnik Samorządu 2018”.

Z kolei tytuł “Gmina na 5!” Gdańsk uzyskał w plebiscycie na obsługę klientów przedsiębiorców. Licznie nagradzano też gdańskie inwestycje. M.in. kładkę na Ołowiankę nagrodzono Pomorskimi Sztormami i 6. miejscem w Top Inwestycjach Komunalnych. W styczniu 2018 roku Gdańsk został wybrany jedną z Top Destination on the Rise portalu Trip Advisor.

- To efekt konsekwentnej polityki miasta, poprawy jakości życia mieszkańców, i przewidywania problemów, które mogą wpłynąć na Gdańsk w dłuższej perspektywie. Dlatego wierzę, że miasto, kontynuując te działania, będzie mogło zdobywać w kolejnych latach nowe laury i czołowe miejsca w rankingach – podsumowuje Adamowicz.


ZOBACZ TEŻ: Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” 2018. Gdańsk w ścisłej czołówce

Anna IwanowskaUrząd Miejski w GdańskuBiuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki MiastaReferat Prasowyanna.iwanowska@gdansk.gda.pl
Anna Iwanowska - najnowsze
Anna IwanowskaUrząd Miejski w GdańskuBiuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki MiastaReferat Prasowyanna.iwanowska@gdansk.gda.pl
Anna Iwanowska - najnowsze