Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gdańsk wkrótce z nową atrakcją turystyczną. Od czerwca specjalne busy - jak w Amsterdamie

Trzy nowe autobusy ze składanym dachem jeszcze w tym roku wyjadą na ulice Gdańska. To nowa oferta Gdańskiej Organizacji Turystycznej i spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje: „Hop On Hop Off & Visit Gdansk”. Pojazdy zabiorą turystów nawet 18 razy dziennie trasami wokół najważniejszych gdańskich zabytków i atrakcji.

Gdańsk wkrótce z nową atrakcją turystyczną. Od czerwca specjalne busy - jak w Amsterdamie
A
A
data publikacji: 19 stycznia 2017 r.

Nowe autobusy umożliwią zwiedzanie najważniejszych atrakcji Gdańska prawdopodobnie już od lipca
Nowe autobusy umożliwią zwiedzanie najważniejszych atrakcji Gdańska prawdopodobnie już od lipca
Gdańska Organizacja Turystyczna

Dotychczas ci turyści, którzy chcieli w sezonie zwiedzać centrum Gdańska - a jednocześnie dowiedzieć się czegoś o historii miasta - korzystali z popularnych meleksów. Jednak miasto nie było zadowolone z jakości usług i w ubiegłym roku pojazdom nie zezwolono na wjazd do ścisłego centrum miasta. W zamian, wzorem dużych europejskich miast, jak Amsterdam czy Barcelona, proponuje nową linię turystyczną „hop on hop off”.

Nowa trasa, za którą odpowiedzialna będzie Gdańska Organizacja Turystyczna oraz spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje (dawne ZKM) zabierze pasażerów przez największe atrakcje Gdańska: Stare, Główne i Dolne Miasto, ze szczególnym uwzględnieniem takich obiektów, jak Katownia, Teatr Szekspirowski, Europejskie Centrum Solidarności czy Muzeum II Wojny Światowej.

Linię będą obsługiwać trzy charakterystyczne czerwone autokary turystyczne z miejscami dla 30 pasażerów każdy. Proponowana trasa zajmie około 1 godziny i 15 min i obejmie około 20 przystanków. Odjazdy z punktu początkowego będą odbywały się co pół godziny, w godz. 9-19. Co ważne, pasażerowie będą mieli do dyspozycji audioprzewodniki w ponad siedmiu językach, które ciekawie opiszą oglądane zabytki i atrakcje. Pojazdy będą także przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Znana jest już wstępna cena biletu: 45 złotych za bilet 24-godzinny. Nowe miejskie autobusy umożliwią zwiedzanie najważniejszych atrakcji Gdańska prawdopodobnie już od lipca tego roku, a więc jeszcze w tym sezonie. Przetarg zostanie ogłoszony w najbliższych dniach, a ZKM, które zamówiło pojazdy, liczy na to, że autokary zostaną dostarczone do końca czerwca.

Gdańska usługa będzie pierwszą taką inicjatywą miejską w Polsce. Podobną ofertę mają Warszawa czy Kraków, ale realizowana jest komercyjnie przez podmioty zewnętrzne. Koszt jednego autobusu to około 1 mln złotych.

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora