Gdańsk, Warszawa a może i Seattle. Po to, by żyło się lepiej i wygodniej

Najróżniejsze programy i aplikacje w smartfonach stały się codziennością. Niektóre służą zabawie, inne są pomocne w codziennym życiu, jeszcze inne mogą pomagać w rozwiązywaniu miejskich problemów. Odbyła się gdańska część konkursu Imagine Cup na innowacyjne projekty technologiczne stworzone przez młodych przedsiębiorców zainspirowanych ideą inteligentnego miasta.

Gdańsk, Warszawa a może i Seattle. Po to, by żyło się lepiej i wygodniej
A
A
data publikacji: 09 lutego 2017 r.

Konkurs Microsoft Imagine Cup 2017 w Inkubatorze Przedsiębiorczości Starter. Na zdjęciu Alan Pilarz-Prking
Konkurs Microsoft Imagine Cup 2017 w Inkubatorze Przedsiębiorczości Starter. Na zdjęciu Alan Pilarz-Prking
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Imagine Cup - Smart City Challenge to konkurs firmy Microsoft, w którym studenci mają szansę zaprezentować swoje pomysły dotyczące przestrzeni miejskiej. W dyskusji nad każdym z pomysłów biorą udział eksperci, osoby odpowiedzialne za rozwój miast, a także fundusze inwestycyjne działające w danym regionie.

W tegorocznej edycji konkursu bierze udział 21 projektów, a ich twórcy mają szansę zaprezentować się przed przedstawicielami siedmiu największych polskich miast: Gdańska, Warszawy, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Katowic i Rzeszowa.

- Każdy zespół przez kwadrans opowiada o swoim pomyśle, po czym rozpoczyna się dyskusja, w której omawiane są szczegóły, wskazywane dobre i złe strony, często też podpowiedzi jak ulepszyć dany pomysł - mówi Krzysztof Garski z Zespołu Otwartych Danych gdańskiego magistratu. - Przedstawiciele miasta i instytucji miejskich pomagają na przykład zweryfikować, czy dana koncepcja ma szansę na realizację w danym regionie.

W gdańskiej prezentacji, która odbyła się w czwartek, 9 lutego, w Gdańskim Inkubatorze Starter uczestniczyli też przedstawiciele i eksperci z Pomorskiego Klastra Interizon, Microsoftu i spółki Energa. Dyskutowano nad dziesięcioma innowacyjnymi pomysłami dotyczącymi wielu dziedzin funkcjonowania w mieście: transportu, ekologii, energetyki, budownictwa, łamania barier w kontaktach z osobami chorymi i niepełnosprawnymi. 

Wśród prezentowanych projektów znalazły się:  

  1. Space Edge – start-up tworzący rozwiązania aerokosmiczne;
  2. Impact Cycling – platforma internetowa, która za pomocą grywalizacji, zachęca do jazdy rowerem;
  3. Slant – aplikacja tłumacząca komunikaty na język migowy;
  4. MindHelp – aplikacja pomagająca osobom cierpiącym na chorobę Alzheimera;
  5. Homecare – opaska monitorująca funkcje życiowe osób starszych, wymagających całodobowej opieki;
  6. Clever Place Finder – aplikacja ułatwiająca poruszanie się po mieście i odnalezienie odpowiedniego lokalu czy sklepu;
  7. Prking – program ułatwiający szybkie i łatwe płatności za parking na podstawie rzeczywistego czasu postoju przy użyciu karty płatniczej;
  8. MeRento – aplikacja do zarządzania mieszkaniami, pozwala m.in. wynająć mieszkanie, opłacić czynsz, powiadomić o ważnych wydarzeniach związanych z mieszkaniami;
  9. Futucard – wirtualna wizytówka, zawierająca najważniejsze informacje o użytkowniku oraz takie wiadomości, jak marzenia, preferencje zawodowe, talenty, uprawiane sporty;
  10. Postuff – strona internetowa i aplikacja umożliwiająca wysyłanie pocztówek, listów, pism urzędowych; użytkownik tworzy treść wirtualnie, odbiorca zaś otrzymuje je w formie tradycyjnej, listownej.


- Wśród pomysłów pojawił się między innymi sterowiec stratosferyczny, który mógłby prowadzić monitoring całego obszaru miejskiego, albo służyć jako podniebny punkt dostarczający internet. Ale też aplikacja łącząca osoby chcące wynająć mieszkanie, z właścicielami, program pozwalający na płatności za parkowanie z rzeczywistym pomiarem czasu, czy specjalna opaska monitorująca bez przerwy stan zdrowia osób starszych - opowiada Krzysztof Garski.

Tak jak w poprzednich edycjach, najlepsze spośród zgłoszonych projektów mają szanse na wdrożenie pilotażowe. Microsoft Imagine Cup odbywa się w tym roku już po raz piętnasty, ale prezentacje w wybranych miastach to nowość. Celem spotkań „terenowych” jest zwiększenie potencjału biznesowego projektów startujących w konkursie, a nawet wstępne propozycje współpracy czy finansowania.

- Bardzo uważnie przyglądamy się tego typu projektom, wiemy bowiem jaki mogą mieć one potencjał. Gdańsk jako jedno z pierwszych miast w Polsce wprowadził otwarte dane i od pewnego czasu udostępnia szereg informacji, dzięki czemu powstało wiele ciekawych projektów, takich jak na przykład aplikacja Na4Łapy, pomagająca znaleźć i adoptować wymarzonego czworonoga z gdańskiego schroniska – podsumowuje Krzysztof Garski.

Które projekty zwyciężą w tej edycji konkursu? 17 lutego w Warszawie spotkają się na półfinałach wszystkie startujące zespoły, przedstawiciele miast i inwestorów. Tego dnia zostanie wybranych 15 projektów, które będą konkurować ze sobą podczas finałów krajowych Imagine Cup 26-27 kwietnia. Najlepsze na świecie pomysły start-upowe wyłonione zostaną w Seattle w lipcu.Michał Piotrowski (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy
michal.piotrowski@gdansk.gda.pl
więcej tekstów autora
Michał Piotrowski (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy
michal.piotrowski@gdansk.gda.pl
więcej tekstów autora