Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gdańsk walczy o uczniów i pracę dla nauczycieli. Dlatego postawi na... bursy

Trzeba wymienić okna i drzwi, postawić nowe ścianki działowe i zainstalować windę. Modernizacji wymaga wątpliwej urody elewacja, a zorganizowania i wyposażenia - miejsce do przygotowywania i wydawania posiłków. Generalnie przebudować i wyremontować trzeba pomieszczenia w budynku liczącym około dwóch tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosiła przetarg na przebudowę budynku przy ul. Wyzwolenia 49.

Gdańsk walczy o uczniów i pracę dla nauczycieli. Dlatego postawi na... bursy
A
A
data publikacji: 18 stycznia 2017 r.

W nowym roku szkolnym budynek przy ul. Wyzwolenia 49 będzie pełnił także funkcję internatu
W nowym roku szkolnym budynek przy ul. Wyzwolenia 49 będzie pełnił także funkcję internatu
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Obiekt ten jest zapewne dobrze znany sporej części mieszkańców Nowego Portu. Od sześciu lat z powodzeniem działa tu Dom Sąsiedzki "Port Sztuki". Zajmuje on jednak tylko jeden, najniższy poziom budynku. Kolejne trzy piętra od lat stoją puste. Władze Gdańska postanowiły więc je zagospodarować i przenieść tu jeden z oddziałów Bursy Gdańskiej, który mieścił się przy ul. Lastadia 41. Sędziwy gmach przy ul. Lastadia był już w kiepskim stanie technicznym. Jako zabytek wymaga ogromnych nakładów inwestycyjnych, do tego pochłaniał duże koszty użytkowania. Dlatego miasto zdecydowało o przekazaniu go spółce Gdańskie Melioracje. Obecnie jest on odrestaurowywany. Po zakończeniu prac będą w nim biura spółki.

W czerwcu 2016 r. obiekt został opuszczony przez ostatnich uczniów. W nowym roku szkolnym trafili oni do innych siedzib Gdańskiej Bursy, w tym do nowego - starego budynku przy ul. Subisława, którego część została specjalnie zaadaptowana na potrzeby internatu. Przystosowanie tego obiektu władze Gdańska planowały już od dłuższego czasu, głównie z myślą o uczniach tutejszego Zespołu Szkół Sportowych. Dzięki inwestycji udało się znacząco obniżyć liczbę młodych osób potrzebujących miejsc noclegowych.

Zgodnie z planem, adaptacja budynku w Nowym Porcie powinna zakończyć się w drugiej połowie sierpnia br.

- Do bursy przy ul. Wyzwolenia trafią głównie uczniowie z Zespołu Szkół Morskich i IV Liceum Ogólnokształcącego, które mieszczą się w Nowym Porcie – informuje Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. - Chętnych na pobyt w bursie jest coraz więcej, a my chcemy rozwijać ofertę szkolnictwa zawodowego, którą będziemy kierować do młodych ludzi mieszkających zarówno w Gdańsku, jak i w całym województwie pomorskim. Musimy też pamiętać, że po zmianie prawa oświatowego uczniowie będą się dłużej uczyć, m.in. do pięciu lat w technikum. Dlatego w polityce naszego miasta to nie koniec inwestycji w bursy. My potrzebujemy większej liczby uczniów, ponieważ skutkuje to pracą dla nauczycieli w naszych szkołach.

W bursie przy ul. Lastadia mieszkali przede wszystkim uczniowie Zespołu Szkół Morskich, Zespołu Szkół Energetycznych i IV LO.

To, jaki będzie koszt remontu nowego internatu, wiadomo będzie po zakończeniu przetargu.

Budynek przy ul. Wyzwolenia 49 jest dobrze skomunikowany. Znajduje się w pobliżu przystanku tramwajowego i autobusowego. Dojeżdża tu m.in. tramwaj linii nr 10 i autobus linii 148. Uczniowie IV LO i ZSM, po przeprowadzce, będą więc mogli spędzać więcej wolnego czasu w Nowym Porcie, gdyż dojazd bądź dojście do szkoły będzie dużo krótsze.

Zarówno nowi lokatorzy, jak i goście Domu Sąsiedzkiego, nie powinni sobie przeszkadzać. Do każdej z placówek zorganizowane zostanie osobne wejście.

Przy okazji przypominamy, że Dom Sąsiedzki w Nowym Porcie "żyje" przez cały tydzień. Poza zajęciami dla seniorów i dzieci, można tu skorzystać m.in. z bezpłatnych porad prawnych. Organizowane są tu również koncerty, wystawy, a nawet spotkania z mieszkańcami i konsultacje społeczne.

Przeczytaj także:

Miasto chce likwidować? Fałszywy alarm w Nowym Porcie

-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora