PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Gdańsk w pierwszej dziesiątce najlepszych miast i gmin w Polsce - wg rankingu dziennika Rzeczpospolita

Gdańsk w pierwszej dziesiątce najlepszych miast i gmin w Polsce - wg rankingu dziennika Rzeczpospolita
W XV edycji Rankingu Samorządów dziennika „Rzeczpospolita”, wśród 65 ocenianych miast na prawach powiatu - Gdańsk zajął szóste miejsce. W kategorii „jakość zarządzania i współpraca” - okazał się najlepszy. Nagrodę dla naszego miasta odebrał zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu Piotr Borawski.
ch_ggradowa-019_798x533
Gdańsk - jakość zarządzania urzędem, proces uchwałodawczy oraz poziom współpracy między samorządami - takie elementy oceniano w kategorii "jakość zarządzania i współpraca", w której Gdańsk był bezkonkurencyjny
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

W poniedziałek, 30 września, podczas finałowej gali Rankingu Samorządów 2019, która odbyła się w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie, organizatorzy rankingu wręczyli wyróżnienia najlepszym miastom i gminom w Polsce. Oceniano trwały, zrównoważony rozwój wspólnoty lokalnej.

Gdańsk, w zestawieniu obejmującym 65 miast na prawach powiatu zajął szóste miejsce. 

Warto podkreślić, że w obszarze "jakość zarządzania i współpraca", Gdańsk zgromadził 10 punktów - co stanowi najlepszy wynik w tej kategorii. Kapituła konkursu, przyznając punkty w tym obszarze bierze pod uwagę jakość zarządzania urzędem, procesem uchwałodawczym oraz poziom współpracy między samorządami. 

Na czele tegorocznej edycji Rankingu Samorządów uplasował się Sopot, który w klasyfikacji ogólnej zebrał największą liczbę punktów.

Celem rankingu jest wyłonienie miast i gmin, które osiągają najlepsze wyniki w kształtowaniu trwałego, zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania. 

Przewodniczącym kapituły, która określa zasady Rankingu Samorządów jest Jerzy Buzek. 

Ranking Samorządów jest tworzony na podstawie publicznie dostępnych baz danych GUS i Ministerstwa Finansów oraz informacji udzielonych przez samorządy w specjalnej e-ankiecie.

Ranking Samorządów: Miasta na prawach powiatu.

 

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl