• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk to też my. Marsz solidarności z osobami z autyzmem WIDEO I ZDJĘCIA

Gdańsk to też my. Marsz solidarności z osobami z autyzmem WIDEO I ZDJĘCIA

Kilkadziesiąt osób przeszło w sobotę, 27 kwietnia 2019 roku w marszu "Gdańsk solidarnie dla autyzmu", który zakończył obchody Miesiąca Wiedzy nt. Autyzmu. - Marsz się zakończył, ale my idziemy dalej - powiedział Piotr Kowalczuk zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. - W Gdańsku intensywnie obchodzimy miesiąc autyzmu, ale pracujemy cały rok.
27.04.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
autyzm-019_798x533
Kilkadziesiat osób przeszło w Gdańsku w sobotę 27 kwietnia 2019 roku w marszu solidarności z osobami ze spektrum autyzmu
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Osoby ze spektrum autyzmu, ich rodziny, bliscy, terapeuci, nauczyciele i osoby, które chciały zamanifestować swoją solidarność z osobami z autyzmem wyruszyły z placu Kobzdeja, by ulicą Podmłyńską, Rajską i Wałami Piastowskimi dojść do Placu Solidarności przy bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej. Celem marszu było uwrażliwienie na problemy osób z autyzmem, przeciwdziałanie ich wykluczeniu i integracja osób z autyzmem i ich rodzin z mieszkańcami.

Zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk przypomniał, że Gdańsk jako pierwsze w Polsce miasto stworzył Gdański Model Autyzmu, dzięki któremu dorosłe osoby z autyzmem mają otrzymać kompleksowe wsparcie i opiekę.  

- Na stworzonych przez Gdańsk modelach będą pracowały inne miasta - powiedział podczas marszu prezydent Kowalczuk. - To m.in. sukces domu Arama Rybickiego i wielu innych pomysłów. Dzięki nim można zmniejszyć obawy rodziców dzieci z autyzmem, o to co będzie z ich dziećmi, kiedy ich zabraknie. Dziś Gdańsk jest niebieski i pięknie brzmią hasła “każdy inny, wszyscy równi”. Niech ten marsz dalej trwa, przez cały rok.

Zobacz relację wideo:


Jak podkreśliła Małgorzata Rybicka, przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym autyzm porusza naszą wyobraźnię, gdy opisuje się go za pomocą obrazowych metafor jak: kosmita, przybysz z innej planety, dziecko w szklanej kuli.

- To ładne metafory, ale mające negatywne przesłanie, podkreślające inność i obcość naszych dzieci - powiedziała Małgorzata Rybicka. - Kiedy budujemy wspólnotę gdańszczan pamiętajmy, że do niej należą również osoby z autyzmem. Pamiętajmy, że autyzm trwa przez całe życie i że dorosłe osoby z autyzmem potrzebują specjalistycznego wsparcia i wsparcia społeczności lokalnej. Potrzebne są rozwiązania systemowe pozwalające na tworzenie małych specjalistycznych placówek stałego i dziennego pobytu i opieki wytchnieniowej dla wykończonych rodziców.

Rybicka przypomniała też, że konieczne są rozwiązania dla wysokofunkcjonujący osób z autyzmem, które - gdyby miały trochę wsparcia - mogłyby pracować, podkreśliła, że konieczna jest współpraca samorządów i instytucji państwowych z organizacjami pozarządowymi, które działają na rzecz osób z autyzmem.

Marsz rozpoczął się na Pl. Kobzdeja, a zakończył na Pl. Solidarności
Marsz rozpoczął się na Pl. Kobzdeja, a zakończył na Pl. Solidarności
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Małgorzata Wokacz-Zaborowska z Inicjatywy Obywatelskiej „Chcemy całego życia!”
powiedziała, że Gdańsk jest wyjątkowy, jeśli chodzi o wsparcie dla osób z autyzmem.

- Wiele osób pyta mnie, po co takie wydarzenie jak nasz marsz - mówiła na placu Solidarności Małgorzata Wokacz-Zaborowska. - Jest ono bardzo potrzebne nam rodzicom osób z autyzmem, chcemy dać się poznać, mówić o swoich wyzwaniach, mówić o naszej samotności, wykluczeniu, o problemach. Ale też o tym, że jesteśmy pełnoprawnymi obywatelami tego kraju, mamy swoje marzenia o dobrym, godnym życiu dla nas i naszych dzieci. Apeluję, myślmy o osobach z autyzmem i ich rodzinach.


Czytaj także: Są pieniądze na wsparcie dla dorosłych osób z autyzmem

TV

Światowa stolica bursztynu