PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Gdańsk to miasto tuż obok Wrocławia

Gdańsk to miasto tuż obok Wrocławia
Echa rywalizacji polskich miast o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 dawno już ucichły, zaszczyt przypadł Wrocławiowi. Jednak stolica Dolnego Śląska dzieli się sukcesem: miasto do współpracy zaprosiło „przegranych”. 21 października zawiązała się Koalicja Miast z udziałem Gdańska.

Sygnatariusze Koalicji Miast (od lewej): prezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski, Gdańska Paweł Adamowicz, Wrocławia Rafał Dutkiewicz i Lublina Krzysztof Żuk.
Sygnatariusze Koalicji Miast (od lewej): prezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski, Gdańska Paweł Adamowicz, Wrocławia Rafał Dutkiewicz i Lublina Krzysztof Żuk.
UM Wrocław

We Wrocławiu w dniach 20-21 października 2015 r. odbyła się konferencja Koalicji Miast. Samorządowcy i animatorzy kultury z Wrocławia, Gdańska, Katowic, Lublina, Poznania, Szczecina, Warszawy i Bydgoszczy wspólnie dyskutowali o roli samorządu w rozwoju życia kulturalnego w miastach.

Wśród uczestników pojawili się m.in. Gerry Hassan, który opowiedział o doświadczeniach Glasgow jako Europejskiej Stolicy Kultury, a także prof. Jerzy Hausner, ekonomista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, który wyjaśniał, na czym polega rozwój kultury i jak tworzyć politykę kulturalną o charakterze rozwojowym. W trakcie dyskusji panelowych przedstawiciele polskich miast wymieniali się też doświadczeniami dotyczącymi kreacji kultury w przestrzeni miejskiej i sposobów aktywizacji kulturalnej mieszkańców.

Konferencja miast była jednym z elementów przygotowań Wrocławia do roli ESK w przyszłym roku. – Ale to dość nietypowe działanie, dotychczas w historii ESK takiego dialogu nie było – podkreśla Rafał Koziński, koordynator Koalicji Miast. – Miasta rywalizowały ze sobą, a wygrany „zgarniał wszystko”, czyli prezentował się i promował samodzielnie. Tymczasem Wrocław zaprasza do współpracy niedawnych konkurentów w staraniach o tytuł: Gdańsk, Lublin, Łódź i Katowice, a także – to wiadomość z ostatniej chwili – inne polskie miasta. Chcemy, by wpisały się one w program ESK 2016, by miały szansę zaprezentować we Wrocławiu własne narracje.

Jakie są pomysły? Lublin planuje wykorzystać przestrzeń którejś z wrocławskich ulic. Łódź planuje wydarzenia w przestrzeni postindustrialnej. Natomiast Gdańsk chciałby zaprezentować swój program w jednej z wrocławskich kamienic. – Chcemy we Wrocławiu opowiedzieć o trzech najważniejszych dla nas hasłach: o Wolności, Otwartości i Solidarności – przybliża prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – Lokują się one na styku kultury i polityki, ale – jak pokazują ostatnie wydarzenia ze świata – nadal są niezwykle istotne. Fala debat, zażartych dyskusji i demonstracji, która przelewa się przez cały nasz kraj w związku z uchodźcami, jest dowodem, że nasza solidarność jest tak naprawdę krucha i płytko zakorzeniona – dodaje Adamowicz.

Współpraca między miastami została przypieczętowana drugiego dnia konferencji. 21 października czterej prezydenci (zabrakło wśród nich przedstawiciela Katowic, chociaż miasto także weszło do koalicji) podpisali list intencyjny zawierający deklarację współpracy. Sygnatariusze – prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, Gdańska Paweł Adamowicz, Lublina Krzysztof Żuk i Łodzi Krzysztof Piątkowski – zadeklarowali współpracę i partnerstwo przy wrocławskich wydarzeniach ESK 2016, a także chęć wieloletniej współpracy przy rozwijaniu i realizowaniu projektu Koalicja Miast. Współpraca będzie polegać na prowadzeniu wspólnych przedsięwzięć artystycznych, wzajemnej promocji oraz współtworzeniu nowej jakości kulturalnej polityki rozwojowej miast.

– Myślę że dziś nie trzeba już nikogo przekonywać, że wspólne działania w przestrzeni kultury stanowią dźwignię rozwojową dla miasta czy regionu. Powstające obecnie instytucje kulturalne mają już inny charakter niż przed laty, w dużej mierze opierają się na partycypacji. A zawiązana dziś koalicja pokazuje, że gotowi jesteśmy na kolejny krok: wspólne działania na tym polu – przekonuje prezydent Rafał Dutkiewicz.

Pierwotnie Koalicja Miast miała polegać na współpracy pomiędzy kandydatami do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Szybko okazało się jednak, że do współpracy pragną przyłączyć się również inne ośrodki, m.in. Warszawa, Szczecin, Bydgoszcz i Poznań.

– Choć obecnie koalicję tworzy pięć miast, to bardzo nas cieszą takie deklaracje. I oczywiście otwarci jesteśmy na współpracę – zapewnia Rafał Koziński.

Michał PiotrowskiUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowymichal.piotrowski@gdansk.gda.pl
Michał Piotrowski - najnowsze
Michał PiotrowskiUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowymichal.piotrowski@gdansk.gda.pl
Michał Piotrowski - najnowsze