• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk Sailing Week: próba generalna przed mistrzostwami świata

Gdańsk Sailing Week: próba generalna przed mistrzostwami swiata

Żeglarze z 77 Racing Club w obecności prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz podsumowali Gdańsk Sailing Week - pierwsze wydanie imprezy żeglarskiej, która odbyła się w tym roku i przedstawili plany na przyszłe sezony.
03.11.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Załoga 77 Racing na Zatoce Gdańskiej pod pięknym spinakerem z herbem Gdańska
Jacht klasy Melges 20 i załoga 77 Racing na Zatoce Gdańskiej, pod pięknym spinakerem z herbem Gdańska
Gwidon Libera/77 Racing

 

Miniony sezon 77 Racing Club może zaliczyć do udanych. Po raz pierwszy udało się zrealizować ideę, która założycielowi klubu, Piotrowi Tarnackiemu chodziła po głowie od dłuższego czasu - Gdańsk Sailing Week. W jego ramach odbyły się Mistrzostwa Polski w klasie Micro. Startowało w nich 10 jachtów a zwyciężył team 77 Racing, w składzie: Piotr Tarnacki, Grzegorz Banaszczyk i Bartosz Makała.

Co bardzo ważne, impreza była rodzajem próby generalnej przed planowanymi na rok 2021 Mistrzostwami Świata w klasie Micro.Polska ma wiele sukcesów w tej klasie, zaś Piotr Tarnacki jest aż dziewięciokrotnym mistrzem świata. Niezależnie od tego co roku ma się także odbywać Gdańsk Sailing Week obejmujący rywalizację w klasie Micro, Melges a także ORC. W roku 2020 impreza odbędzie się w trzeciej dekadzie lipca (w tym roku była to trzecia dekada września).

- Tegoroczne regaty miały charakter weekendowy, ale w przyszłości chcemy organizować imprezy tygodniowe na wzór Tygodnia Kilońskiego (Kieler Woche) czy Pucharu Księżniczki Zofii na Majorce, by uczestników było więcej – mówi Piotr Tarnacki i dodaje:- Naszym obowiązkiem jest dogonić duże imprezy regatowe w Europie. Zatoka Gdańska to tak wspaniały akwen, że musi się to udać. Rosnący prestiż sportowy chcemy zapewnić przez udział najlepszych zawodników ale także wysoki poziom imprez brzegowych. Jednym z pomysłów jest m.in. zorganizowanie w scenerii pobliskiej Twierdzy Wisłoujście koncertu jazzowego, z udziałem najlepszych polskich muzyków.

 

Żeglarze z 77 Racing Club z dziewięciokrotnym mistrzem świata w klasie Micro Piotrem Tarnackim w obecności prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz podsumowali Gdańsk Sailing Week - pierwsze wydanie imprezy żeglarskiej przy Twierdzy Wisłoujście, która odbyła się w tym roku
Żeglarze z 77 Racing Club z dziewięciokrotnym mistrzem świata w klasie Micro Piotrem Tarnackim w obecności prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz podsumowali Gdańsk Sailing Week - pierwsze wydanie imprezy żeglarskiej przy Twierdzy Wisłoujście, która odbyła się w tym roku
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Aleksandra Dulkiewicz gratulowała żeglarzom i z zainteresowaniem oglądała zmiany, jakie dzięki nim zachodzą w przestrzeni klubu, w najbliższym sąsiedztwie Twierdzy Wisłoujście.

Piotrowi Tarnackiemu udało się zrealizować większość założeń związanych z rewitalizacją terenów wokół Twierdzy Wisłoujście, na których klub się znajduje i które stanowią bazę imprez sportowych. Jest to południowa część wewnętrznej fosy, gdzie od lat 40. XX wieku miał siedzibę wodny komisariat policji. Gdy policja przeniosła swoje łodzie patrolowe do przystani na Siennej Grobli (co było związane z budową nowoczesnego komisariatu na ul. Długa Grobla), 77 Racing Club umiejscowił się właśnie tutaj.

W ostatnich miesiącach klub  wyremontował nabrzeże i przygotował większość dokumentacji pozwalającej na rozpoczęcie remontu najważniejszych obiektów, takich jak hangar dla jednostek czy slip. Ze względu na środowiskowe i historyczne uwarunkowania większość działań musi być uzgadniana z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska i Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Na takie uzgodnienie czeka jeszcze przebudowa tzw. Domu Plebana czyli dawnej siedziby wodnego komisariatu policji. Klub chciałby prowadzić tu m.in. akademię żeglarską dla pasjonatów regat oraz program szkoleniowy dla firm łączący żeglarstwo i biznes.

Docelowo w wewnętrznej fosie Twierdzy Wisłoujście ma powstać 35 stałych miejsc postojowych dla tzw. rezydentów oraz ok. 20 miejsc gościnnych. W ten sposób teren ten, dotąd siłą rzeczy zamknięty, ma szansę na pełną rewitalizację i stać się odwiedzany przez dużo szerszą publiczność.


CZYTAJ TAKŻE:

Zobacz także wizualizacje planów dotyczących przystani oraz historyczne zdjęcia tego obszaru

 

TV

Światowa stolica bursztynu