Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gdańsk Press Photo 2017. Gdańszczanie mocni, dostali kilka nagród

Gdańszczanie Mirosław Pieślak, Adam Warżawa i Anna Jakubowska zostali laureatami konkursu Gdańsk Press Photo 2017. Dwie gdańszczanki otrzymały wyróżnienia. Główną nagrodę - Grand Prix - otrzymał chojniczanin Daniel Frymark, fotoreporter Radia Weekend FM i druh Ochotniczej Straży Pożarnej w Chojnicach. Najważniejszym tematem okazała się akcja ratownicza po huraganie, który przeszedł nad Kaszubami w sierpniu ub. roku.

Gdańsk Press Photo 2017. Gdańszczanie mocni, dostali kilka nagród
A
A
data publikacji: 21 czerwca 2018 r.
Zdjęcie, które przesądziło o tym, że główna nagroda poszła w ręce mieszkańca Chojnic
Zdjęcie, które przesądziło o tym, że główna nagroda poszła w ręce mieszkańca Chojnic, Daniela Frymarka
Daniel Frymark

Dla jurorów Gdańsk Press Photo 2017 dramat na Kaszubach, spowodowany huraganem, był tak ważny, że przyznali nie tylko Grand Prix Danielowi Frymarkowi, ale tekże nagrodę w kategorii WYDARZENIA dla gdańszczanina Mirosława Pieślaka za fotoreportarz "Skutki nawałnicy". Pieślak dostał także nagrodę w kategorii SPORT za zdjęcie ,,Zawodnicy triathlonu podczas startu do wody’’, a także wyróżnienie w tej samej kategorii za fotografię ,,Nadole. Zawodnicy triathlonu podczas pokonywania dystansu pływackiego’’.

Zwycięzcą kategorii LUDZIE został inny gdańszczanin, Adam Warżawa za zdjęcie ,,Antoni Macierewicz’ (nagroda ex aequo z Łukaszem Dejnarowiczem, fotografia „Donald Tusk”). 

Artyzmem oczarowało jurorów czarno-białe zdjęcie ulicy Długiej autorstwa Anny Jakubowskiej, mieszkanki Oliwy, za które przyznano nagrodę w kategorii ŻYCIE I ŚWIAT WOKÓŁ NAS. - Nie tak często fotografowie zwracają uwagę na światło, które poza kompozycją jest niezwykle istotną rzeczą w fotografii. Bardzo mocno zwracam na to uwagę. W przypadku obrazu kamienic na Długiej mamy wręcz mistrzowskie wykorzystanie gry światła i cieni - zachwala zwycięską pracę Zbigniew Furman ze Związku Polskich Artystów Fotografików.

- Bardzo nastrojowe, klimatyczne zdjęcie. Pięknie skomponowane, wymyślone, wyczekane. Nic tutaj nie jest dziełem przypadku - dodaje Anna Brzezińska-Skarżyńska, inny członek jury.

Dwa wyróżnienia przypadły gdańskim fotoreporterkom: w kategorii LUDZIE dla Renaty Dąbrowskiej za fotografię ,,Prof. Jerzy Limon’’ i w kategorii KULTURA dla Anny Rezulak za zdjęcie „Tymon Tymański i Michał Jan Ciesielski”.

W kategorii LUDZIE to zdjęcie Donalda Tuska przyniosło nagrodę gdynianinowi Łukaszowi Dejnarowiczowi
W kategorii LUDZIE to zdjęcie Donalda Tuska przyniosło nagrodę gdynianinowi Łukaszowi Dejnarowiczowi
Łukasz Dejnarowicz

Główny laureat konkursu, Daniel Frymark, w noc z 11 na 12 sierpnia walczył ze skutkami huraganu na Kaszubach jako strażak. Niewiele miał czasu na fotografowanie. Sięgnął po aparat, sądząc, że nikt nie uwierzy w opowieść o niszczącej sile natury, jeśli nie zobaczy... Krajobraz po burzy i wichurze fotografował przez kilka następnych miesięcy.

- Jego zdjęcia poruszają do głębi - mówi Anna Brzezińska-Skarżyńska, przewodnicząca jury GPP - Z pełnym przekonaniem wybraliśmy ten fotoreportaż. Te zdjęcia oddają potęgę wydarzeń wielkich dla regionu, a jednocześnie zmuszają nas do pochylenia się nad dramatycznymi losami pojedynczych ludzi. A to wszystko w bardzo dobrych kompozycjach i przemyślanych kadrach .

Dlaczego Grand Prix nie otrzymał Mirosław Pieślak, który w swoim fotoreportazu poruszył tę samą tematykę? O losach nagrody głównej tak naprawdę zadecydowało jedno bardzo mocne zdjęcie: w tle różowy budynek, powiewająca niebieska folia zamiast dachu, pod murami sterta zniszczonych sprzętów tudzież elementów konstrukcyjnych, a na pierwszym planie ludzki dramat malujący się na twarzy mieszkanki tego jeszcze wczoraj spokojnego, szczęśliwego domu – dodaje przewodnicząca jury.

Mirosław Pieślak zasłużył w tegorocznym konkursie na miano najbardziej wszechstronnego fotoreportera. Podobnie jak przed rokiem triumfował w kategorii „sport”. Tym razem podwójnie, bo wyróżnienie również stało się jego udziałem. I znowu jury doceniło jego fotografie pokazujące zmagania triathlonistów.

Dwóch zwycięzców miała za to kategoria „ludzie”. Donald Tusk podróżujący pociągiem na miejscu przy oknie, za którym roztacza się widok na dawną stocznię – praca Łukasza Dejnarowicza i Antoni Macierewicz uchwycony w otoczeniu wojskowych czapek przez Adama Warżawę to w ocenie jury przykłady świetnej fotografii prasowej.

To zdjęcie ul. Długiej urzekło jurorów i dało autorce nagrodę w kategorii ŻYCIE I ŚWIAT WOKÓŁ NAS
To zdjęcie ul. Długiej urzekło jurorów i dało autorce nagrodę w kategorii ŻYCIE I ŚWIAT WOKÓŁ NAS
Anna Jakubowska

Jury obradowało w składzie: Anna Brzezińska-Skarżyńska (Dom Spotkań z Historią), Zbigniew Furman (Związek Polskich Artystów Fotografików) i Wojciech Marek Druszcz (Klub Fotografii Prasowej, członek zarządu stowarzyszenia ZAiKS). Oceniono 951 zdjęć, nadesłanych przez 51 autorów - amatorów i profesjonalistów - z województw zachodniopomorskiego i pomorskiego. 

Wyniki XXII Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo 2018 im. Zbigniewa Kosycarza:

  • Grand Prix: Daniel Frymark, „Nawałnica” - fotoreportaż; 
  • kategoria „wydarzenie”: nagroda - Mirosław Pieślak, „Skutki nawałnicy” - fotoreportaż;  
  • kategoria „kultura”: wyróżnienie - Anna Rezulak, „Tymon Tymański i Michał Jan Ciesielski”;
  • kategoria „ludzie”: nagroda - ex aequo Łukasz Dejnarowicz , „Donald Tusk” oraz Adam Warżawa, ,,Antoni Macierewicz’’, wyróżnienie  Renata Dąbrowska, ,,Prof. Jerzy Limon’’;
  • kategoria „życie i świat wokół nas”: nagroda - Anna Jakubowska , ,,Gdańsk ul. Długa’’, wyróżnienia – Aleksander Knitter, „ Chojnice’’ , Elwira Kruszelnicka – ,,Relacja on-line’’; 
  • kategoria „fotografia spoza regionu”: nagroda - Krzysztof Tomasik, ,,Bełchatów’’, wyróżnienie - Rafał Wojczal, ,,Chiatura’’;
  • kategoria „sport”: nagroda - Mirosław Pieślak, ,,Zawodnicy triathlonu podczas startu do wody’’, wyróżnienie - Mirosław Pieślak, ,,Nadole. Zawodnicy triathlonu podczas pokonywania dystansu pływackiego’’

Do pokonkursowej wystawy, która tradycyjnie będzie gościć w pomorskich miastach, jury wybrało (i nagrodziło dyplomami) także kilkadziesiąt innych zdjęć, których autorami są: Karol Kacperski, Paweł Wyszomirski, Jarosław Respondek, Marta Rosa, Anna Jakubowska, Mateusz Słodkowski, Krzysztof Mania i Dominik Werner. Organizatorami konkursu są Nadbałtyckie Centrum Kultury i Kosycarz Foto Press, patronami i fundatorami nagród - marszałek województwa pomorskiego oraz prezydenci Gdańska, Sopotu i Gdyni. 

-
oprac. RD (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. RD (0)
www.gdansk.pl