Gdańsk i Pomorze będą współpracować ze stanem Nevada gospodarczo i naukowo

W Gdańsku, w obecności prezydenta miasta Pawła Adamowicza i gubernatora Nevady Briana Sandovala, podpisano list intencyjny o współpracy między Polsko-Amerykańską Izbą Handlową a Regionalną Izbą Gospodarczą Pomorza. Przy okazji wizyty w Gdańsku gubernator Nevady porównał Lecha Wałęsę do Jerzego Waszyngtona.

Gdańsk i Pomorze będą współpracować ze stanem Nevada gospodarczo i naukowo
A
A
data publikacji: 21 października 2017 r.

Gubernator Nevady Brian Sandoval w rozmowie z prezydentem Adamowiczem i szefem ECS Basilem Kerskim
Gubernator Nevady Brian Sandoval w rozmowie z prezydentem Adamowiczem i szefem ECS Basilem Kerskim
Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Gubernator stanu Nevada Brian Sandoval, a także 20-osobowa delegacja, w skład której wchodzili reprezentanci University of Nevada, College Sierra Nevada, Biura ds. Rozwoju Gospodarczego Stanu Nevada, Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej w Nevadzie oraz Instytutu Badań Pustynnych w Nevadzie odwiedzili w piątek, 20 października, nasze miasto.

Goście przyjechali na zaproszenie Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego w ramach programu Pomorski Broker Eksportowy.

Wizyta zaczęła się od spotkania z Lechem Wałęsą oraz zwiedzania wystawy ECS. Później odbyło się seminarium gospodarcze, dalej rozmowy przedsiębiorców i spotkanie na Politechnice Gdańskiej.

Była też wizyta amerykańskiej delegacji w MIIWŚ, na Westerplatte i w Malborku.

Podpisanie listu intencyjnego o współpracy między Polsko-Amerykańską Izbą Handlową a Regionalną Izbą Gospodarczą Pomorza (RIGP) odbyło się w ECS. W ramach misji gospodarczej firmy amerykańskie chcą zainteresować w pomorskie firmy działające w trzech sektorach:

• Innowacyjnych technologiach wodnych, w tym zarządzaniu systemami wodnymi

• Innowacjach w obszarze gier, ze szczególnym uwzględnieniem firm z sektora gier elektronicznych w tym społecznościowych,

• Systemach autonomicznych dla pojazdów (powietrznych i lądowych).


Gubernator Nevady w ECS porównał Lecha Wałęsę do Jerzego Waszyngtona
Gubernator Nevady w ECS porównał Lecha Wałęsę do Jerzego Waszyngtona
Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Gubernator Nevady, Brian Sandoval, powiedział w ECS: - To zaszczyt być w Gdańsku, w tym wspaniałym muzeum, jakim jest ECS. Spotkanie z Lechem Wałęsą, którego podziwiałem właściwie od szkoły średniej, było dla mnie czymś niezwykłym. Być z nim w jednym pokoju i móc z nim rozmawiać to jakby móc rozmawiać z samym Jerzym Waszyngtonem. Wałęsa zawsze był dla mnie inspiracją, a teraz będzie jeszcze większą. Wizyta w Polsce to możliwość odbycia bardzo znaczących i konkretnych rozmów. Wkrótce zaczniemy ważną wymianę biznesu, edukacji i kultury między Nevadą a Polską na długie lata. Wezmę waszą przyjaźń ze sobą do Nevady. Ja oglądam dziś Gdańsk, ale mam nadzieję, że Polacy będą mieli wkrótce szansę odwiedzić nasz stan. Przypomnę, że w Nevadzie swoje oddziały mają takie firmy, jak Tesla, Apple, Google czy Amazon. Jest więc z kim robić interesy.

Prezydent Adamowicz powiedział: - Bardzo się cieszę, że gubernator Nevady przyjechał do Gdańska, śladami Ronalda Reagana i George’a Busha. Byli już tu ci wspaniali Amerykanie, a Pan podąża ich ścieżką. Polacy od lat inspirują się amerykańskim poczuciem wolności i duchem przedsiębiorczości. Gdańsk jest jedna z najdynamicznje rozwijających się części Polski. Tu już pod koniec komunizmu zaczęła się rozwijać mała, prywatna przedsiębiorczość. Gdańsk jest bramą do całej Polski. Mam nadzieję, że będziecie ambasadorami Gdańska i Pomorza w Nevadzie i w USA. Niech Bóg błogosławi Nevadzie i całym Stanom Zjednoczonym!

Przed wizytą w Gdańsku gubernator Nevady Brian Sandoval był m.in. w Warszawie, gdzie spotkał się z prezydentem RP Andrzejem Dudą oraz w Krakowie, Katowicach i Chorzowie.

W Katowicach list intencyjny w sprawie współpracy polskich uczelni z amerykańskim stanem Nevada podpisał minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.oprac. SŁ (0)
www.gdansk.pl
oprac. SŁ (0)
www.gdansk.pl