Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gdańsk pamięta o Powstaniu Warszawskim - w środę, o 17-ej, zawyją syreny

Punktualnie o godz. 17. w środę, 1 sierpnia, w całym Gdańsku zawyją syreny alarmowe - ich dźwięk będzie nam towarzyszył przez minutę. Warto zatrzymać się i pozwolić sobie na chwilą zadumy nad losami naszego kraju. O tej samej godzinie kombatanci oraz przedstawiciele władz samorządowych oddadzą hołd uczestnikom Powstania na cmentarzu Łostowickim w Gdańsku, przy ścianie pamięci w kwaterze Armii Krajowej.

Gdańsk pamięta o Powstaniu Warszawskim - w środę, o 17-ej, zawyją syreny
A
A
data publikacji: 31 lipca 2018 r.
AK, czyli Armia Krajowa - to głównie żołnierze tej największej organizacji podziemnej walczyli w Powstaniu Warszawskim. Byli w różnym wieku - wśród nich harcerze z Szarych Szeregów. Jest ich coraz mniej wśród nas, ale są - także w Gdańsku
AK, czyli Armia Krajowa - to głównie żołnierze tej największej organizacji podziemnej walczyli w Powstaniu Warszawskim. Byli w różnym wieku - wśród nich harcerze z Szarych Szeregów. Jest ich coraz mniej wśród nas, ale są - także w Gdańsku
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Dlaczego akurat 1 sierpnia, o godz. 17? Bo na ten dzień i czas dowództwo Armii Krajowej w 1944 r. wydało rozkaz rozpoczęcia powstania (tzw. "Godzina W"). Do dzisiaj decyzja ta budzi liczne kontrowersje - raczej słabo uzbrojone i niekoniecznie dobrze dowodzone oddziały młodzieży stanęły do śmiertelnej konfrontacji z niemieckim wojskiem. Ludność cywilna znalazła się w potrzasku. Jedno jest pewne: warszawiacy przez następne 63 dni wykazali się niezwykłym bohaterstwem i hartem ducha. Stolica - a w zasadzie całe polskie społeczeństwo - zapłaciło za ten zryw niepodległościowy ogromną cenę. Zginęło blisko 200 tys. osób, Warszawa obrócona została w ruinę, bezpowrotnie strocony został dorobek materialny i kulturalny pokoleń.

Po 1945 roku liczni rozbitkowie z Powstania osiedlili się na Pomorzu - m.in. w Gdańsku. Jednym z nich jest Jerzy Grzywacz (rocznik 1929), prezes Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy AK.

W środę, 1 sierpnia 2018 r. o godzinie „W” (17.00) na cmentarzu Łostowickim w Gdańsku przy ścianie pamięci w kwaterze Armii Krajowej odbędzie się uroczystość 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. O tej godzinie w całym mieście zawyją syreny.

- W Gdańsku od kilku lat organizujemy uroczystości upamiętniające wybuch Powstania Warszawskiego - mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - Zwracam się z prośbą do wszystkich mieszkańców naszego miasta, aby 1 sierpnia o 17:00 na dźwięk syren zechcieli zatrzymać się w biegu spraw dnia codziennego i oddali hołd bohaterom sierpniowego zrywu Armii Krajowej i Warszawy sprzed siedemdziesięciu czterech lat.

Program uroczystości 1 sierpnia:

  • godz. 16:45 - spotkanie przy ścianie pamięci w kwaterze Armii Krajowej,
  • godz. 16:57 - meldunek o gotowości pododdziałów do uroczystości,
  • godz. 17:00 - godzina „W” - syreny,
  • odegranie hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej,
  • powitanie przybyłych osób i wystąpienie Prezesa Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Oddziału Morskiego Stowarzyszenia Szarych Szeregów kpt. w st. spoczynku Jerzego Grzywacza,
  • wystąpienie Prezydenta Miasta Gdańska, Pawła Adamowicza,
  • modlitwa,
  • złożenie wieńców przy ścianie pamięci w kwaterze Armii Krajowej,
  • odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego,
  • zakończenie uroczystości.

Obchody są współorganizowane przez Miasto Gdańsk i Okręg Pomorski Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych Województwa Pomorskiego.

-
oprac. RD (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. RD (0)
www.gdansk.pl