Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gdańsk otwiera nowy żłobek dla najmłodszych mieszkańców - już 27 marca!

W naszym mieście każdego roku przybywa mieszkańców. Od kilku lat rodzi się tu także coraz więcej dzieci. By ułatwić mamom powrót do pracy po urlopie macierzyńskim Gdańsk inwestuje w budowę nowych przedszkoli i żłobków. Pod koniec marca kolejna placówka zostanie otwarta na Chełmie.

Gdańsk otwiera nowy żłobek dla najmłodszych mieszkańców - już 27 marca!
A
A
data publikacji: 21 marca 2018 r.

Żłobek przy ul. Kolorowej 27 zostanie otwarty... 27 marca
Żłobek przy ul. Kolorowej 27 zostanie otwarty... 27 marca
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Do żłobka przy ul. Kolorowej 27 uczęszczać będzie 96 dzieci, także niepełnosprawne i wymagające szczególnej opieki. W placówce funkcjonować będą trzy oddziały z podziałem na grupy wiekowe. Każda grupa będzie miała oddzielne pomieszczenia, a w nich dostosowane do potrzeb rozwojowych zabawki i meble. Poszczególne oddziały będą miały do dyspozycji sypialnię z łóżkami i leżakami (pościel zapewni żłobek), bawialnię, łazienki przylegające bezpośrednio do sal. Przy toaletach będą także pomieszczenia przeznaczone do dezynfekcji nocników. Wejście do oddziałów prowadzi przez szatnie, wprost z holu głównego.

W budynku znajduje się kuchnia wyposażona w nowoczesny sprzęt oraz pomieszczenia techniczne. W obiekcie jest także tzw. atrium - sala pełniąca funkcję auli, miejsca spotkań i występów. Prawdopodobnie do końca kwietnia oddany zostanie przylegający do obiektu plac zabaw (zakończenie uzależnione jest od pogody). Zamontowano już urządzenia do zabawy, ale konieczne są jeszcze prace przy zieleni.

Budowa żłobka przy ul. Kolorowej kosztowała ponad 6,5 mln zł. Placówka została włączona do Gdańskiego Zespołu Żłobków, jako filia Żłobka nr 7. Nazwano ją „Skarbek”.

Niemal gotowy jest już plac zabaw przy ul. Kolorowej
Niemal gotowy jest już plac zabaw przy ul. Kolorowej
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

- Zdajemy sobie sprawę, że miasto najlepiej rozwija się wtedy, gdy tworzą je ludzie, którzy mają poczucie komfortu i bezpieczeństwa, mogąc łączyć życie zawodowe z prywatnym. To dlatego inwestujemy w budowę nowych żłobków oraz przedszkoli i systematycznie oddajemy gdańszczanom i gdańszczankom kolejne tego typu placówki. Jest to szczególnie ważne, bo Gdańsk może się poszczycić tym, iż z roku na rok wzrasta liczba dzieci urodzonych w naszym mieście – mówi prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz. - Podejmujemy także inne działania wspierające gdańskie rodziny. Wystarczy wspomnieć Kartę Mieszkańca, bezpłatną komunikację dla dzieci i młodzieży, oferty kulturalne i sportowe dla najmłodszych, place zabaw wybudowane zarówno przez jednostki miejskie, jak i te, o których powstaniu zadecydowali mieszkańcy w ramach gdańskiego budżetu obywatelskiego.

W porównaniu z rokiem 2015, w roku ubiegłym nad Motławą urodziło się ponad 1,2 tys. dzieci więcej. W roku 2015 liczba urodzeń wyniosła 7824, rok później – 8584, a w roku 2017 odnotowano już 9057 urodzeń.

W latach 2011-2017, przy wsparciu rządowego programu „Maluch”, w Gdańsku uruchomiono 533 nowe miejsca opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, w tym dla dzieci z niepełnosprawnościami i wymagających szczególnej opieki. Dzięki temu liczba miejsc w żłobkach zwiększyła się z 555 w roku 2011 do 1088 obecnie.

Żłobek Dzwoneczek działa już trzy lata
Żłobek Dzwoneczek działa już trzy lata
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Wybudowano trzy nowoczesne żłobki modułowe:

  • przy ul. Królewskie Wzgórze, gdzie opiekę znalazło 96 dzieci. Każdy z trzech oddziałów tego budynku ma własną szatnię, sypialnię, salę do zabaw, a także pomieszczenia sanitarne. W budynku znajduje się także strefa administracyjna, kuchnia, magazyny, pralnia, wózkarnia oraz szatnia. Inwestycja kosztowała około 4 mln zł.
  • przy ul. Olsztyńskiej. W tym żłobku funkcjonują 3 oddziały przeznaczone także dla 96 maluszków. Do dyspozycji dzieci jest bawialnia, sypialnia, szatnia oraz przylegający bezpośrednio do sal sanitariat. W budynku znajdują się także pomieszczenia administracyjno-socjalne, technologiczne (węzeł żywienia) i techniczne. Żłobek jest przystosowany dla dzieci niepełnosprawnych i wymagających szczególnej opieki. Koszt inwestycji to 4, 2 mln zł (z czego ponad 3, 3 mln zł z programu "Maluch").
  • przy ul. Wilanowskiej. Żłobek "Bursztynek" również przeznaczony jest dla 96 dzieci. Do ich dyspozycji jest bawialnia, sypialnia, szatnia oraz przylegający bezpośrednio do sal sanitariat. W budynku znajdują się także pomieszczenia administracyjno-socjalne, technologiczne (węzeł żywienia) i techniczne. Żłobek przystosowany jest dla dzieci niepełnosprawnych i wymagających szczególnej opieki. Budynek żłobka składa się z 4 symetrycznych skrzydeł: trzy z nich to pomieszczenia przeznaczone dla dzieci, czwarte skrzydło to dział administracyjny i ciągi techniczno-kuchenne. W centralnej części obiektu znajduje się atrium, czyli sala o podwyższonym suficie pełniąca funkcję auli, miejsca spotkań i występów. Koszt inwestycji to 4,4 mln zł (3,4 mln zł z programu Maluch).

Krystyna Konieczny, dyrektor Gdańskiego Zespołu Żłobków zaznacza, że wszystkie żłobki w naszym mieście mają wyposażenie dostosowane do wieku i wzrostu dzieci:

- Każda grupa ma do dyspozycji przestronną bawialnię, jadalnię oraz łazienkę i przytulną sypialnię. Wokół placówek zlokalizowane są tereny zielone wraz z placami zabaw, z których dzieci korzystają, kiedy tylko pogoda dopisuje. W ostatnich latach wyremontowano placówki oraz wzbogacono wyposażenie m.in. w nowoczesne, kolorowe zabawki i pomoce edukacyjne - przypomina dyrektor Krystyna Konieczny. - Troskliwą opiekę zapewnia dzieciom zespół składający się z doświadczonych i wykwalifikowanych opiekunek oraz pielęgniarek. Każdego dnia maluszki uczestniczą w różnorodnych zabawach i zajęciach ruchowo-umuzykalniających, plastycznych, tematycznych i dydaktycznych. W ofercie zajęć standardowych, dostępnych w ramach opłaty za pobyt dziecka w żłobku są zajęcia umuzykalniające z rytmiką, gimnastyka ogólnorozwojowa oraz zajęcia logopedyczne. Rodzice poszukujący rozwiązań w obszarze opieki, wychowania, wspierania rozwoju lub pielęgnacji dziecka mogą korzystać ze spotkań indywidualnych z psychologiem i pielęgniarką.-
oprac. KG (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. KG (0)
www.gdansk.pl