PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Gdańsk w świątecznej szacie. Tysiące lampek rozbłysło na ulicach miasta

Gdańsk w świątecznej szacie. Tysiące lampek rozbłysło na ulicach miasta
Świąteczne iluminacje rozbłysły w niedzielę, 1 grudnia nad Gdańskiem i zachęciły do wyjścia z domów wielu spacerowiczów. Nic dziwnego, bo Gdańsk wygląda pięknie w tej odsłonie. Iluminacje można podziwiać na żywo do 2 lutego lub… na naszym filmie. Spójrzmy z góry na tysiące światełek.
Droga Królewska w świątecznej aranżacji
Droga Królewska w świątecznej aranżacji
Łukasz Ogrodziński/gdansk.pl

 

Fani świątecznego klimatu w mieście, a taki na pewno wprowadzają tysiące kolorowych lampek, wyszli tłumnie na ulice, aby w dniu odpalenia iluminacji ponownie zobaczyć, jak pięknie wygląda rozświetlony Gdańsk. Liczba spacerowiczów na ulicach i samochodów stojących w korkach świadczą o tym, że gdańszczanie czekali na wprowadzenie w mieście świątecznego klimatu.

 

ZOBACZ FILM, JAK WYGLĄDA PODŚWIETLONY ŚWIĄTECZNIE GDAŃSK

 

Spacerowicze, którzy pojawili się na Drodze Królewskiej w niedzielny wieczór mogli być zawiedzeni, że ogromna choinka jeszcze nie świeci. Zgodnie z tradycją, na odpalenie lampek na tej choince, będzie trzeba poczekać do czwartku, 5 grudnia. Właśnie wtedy, o godz. 17 do Gdańska przypłynie Motławą Mikołaj, aby razem z gdańszczanami włączyć światełka na tym największym w mieście świątecznym drzewku.

Rozczarowanym podpowiadamy, że na ul. Długiej i Długim Targu, pięknie już świecą - przyozdobione w trójwymiarowe dekoracje - latarnie.

WIĘCEJ: Wielki kalendarz adwentowy z Jarmarku Bożonarodzeniowego odlicza czas do świąt

 
Dźwig na ul. Stągiewnej świeci 20 tysiącami lampek
Dźwig na ul. Stągiewnej świeci 20 tysiącami lampek
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

W tym roku oczy przechodniów cieszy ponownie 10-metrowy dźwig portowy, który znajduje się na ulicy Stągiewnej. Obok dźwigu fani upamiętniania miłych chwil, mogą zrobić sobie zdjęcie w dużej, podświetlonej ramie.

WIĘCEJ: Upcycling na choince, czyli jak zrobić ozdoby z odzyskanych przedmiotów? Przyjdź na warsztaty!

 

Na Targu Węglowym, gdzie odbywa się Jarmark Bożonarodzeniowy stanęły też świecące lwy z herbem Gdańska. Widoki ozdobionego Targu Drzewnego i placu Kobzdeja, ulic: Mariackiej, Piwnej czy Szerokiej, także zapierają dech w piersiach. Idąc śladami gdańskich iluminacji, nie sposób nie zauważyć też dekoracji świetlnych w kształcie gwiazd, choinkowych gałęzi czy płatków śniegu, które błyszczą wzdłuż al. Grunwaldzkiej (na odcinku od Teatru Miniatura do Galerii Bałtyckiej) oraz w Oliwie (od ul. Derdowskiego do Granicy Gdańska z Sopotem). Ulica Wajdeloty wygląda równie urokliwie.

 
Iluminacje w Parku Oliwskim z lotu plata
Iluminacje w Parku Oliwskim z lotu ptaka
Łukasz Ogrodziński/gdansk.pl

 

Oczywiście, jak co roku trzeba odwiedzić Park Oliwski, gdzie pięknie błyszczą już figury świetlne w kształcie żaglowców i bram. A rozświetlony napis "Gdańsk" przyciąga chętnych do robienia zdjęć. Park Oliwski w takiej aranżacji podziwiać można od 1 grudnia do 2 lutego, w godz. 16.00 - 22.00. W Wigilię od 16.00 do 2.00. 

Dokładne lokalizacje wszystkich iluminacji miejskich znajdziesz TUTAJ.

CZYTAJ: Jarmark rzemiosła i rękodzieła w Wielkiej Zbrojowni

 

 
Jest i on! Napis Gdańsk , który znajduje się tuż przy Parku Oliwskim w okresie zimowym pojawia się na wielu zdjęciach gdańszczan i turystów
Jest i on! Napis "Gdańsk", który znajduje się tuż przy Parku Oliwskim w okresie zimowym pojawia się na wielu zdjęciach gdańszczan i turystów
Grzegorz Mehrinh/gdansk.plNatalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze