Gdańsk obchodzi Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

21 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Osób z zespołem Downa. Z tej okazji organizowane są liczne wydarzenia - koncerty, spotkania i warsztaty, mające szerzyć świadomość o zespole Downa, uczące tolerancji i otwartości. Gdańsk też się solidaryzuje - do wspólnego świętowania zapraszają prezydent Aleksandra Dulkiewicz i zastępca prezydenta ds. polityki społecznej Piotr Kowalczuk.
21.03.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa w gdańskim urzędzie. Nz. m.in. zastępcy prezydenta Piotr Kowalczuk i Piotr Grzelak
Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa w gdańskim urzędzie. Nz. m.in. zastępcy prezydenta Piotr Kowalczuk i Piotr Grzelak
źródło: Facebook Aleksandry Dulkiewicz
 
- Dziś w urzędzie obowiązkowo kolorowe skarpetki i to nie do pary! Obchodzimy Światowy Dzień z Zespołem Downa. Wszystkie stopy na pokład, nie może więc Państwa zabraknąć na wieczornym koncercie charytatywnym zespołu Pectus Akustycznie w Gdańsku. Muzycy zagrają w klubie Stary Maneż o godz. 20:00. Dochód z koncertu przeznaczony będzie na wyposażenie nowego ośrodka edukacyjno-rehabilitacyjnego fundacji Ja też - zaprosiła na swoim profilu na Facebooku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
 
 
Do włączanie się do akcji zachęca też Piotr Kowalczuk. Zastępca prezydenta ds. polityki społecznej, który jest ambasadorem kampanii społecznej na rzecz wiedzy i poznania osób z zespołem Downa: #Jestem21.
 
- Podaj dalej i bądź z nami, #Jestem21! - napisał na swoim Facebooku. - 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. W tym dniu Fundacja Wspierania Rozwoju Ja też wraz z Miasto Gdańsk zaplanowała szereg działań będących częścią kampanii społecznej pod nazwą #Jestem21, której celem jest budowanie świadomości i akceptacji społecznej na rzecz osób z Zespołem Downa. Jestem jej ambasadorem, co napawa mnie dumą. Bądźcie proszę z moimi Przyjaciółmi z #ZespółDowna, nie tylko od święta.
 
Dwie różne, często kolorowe skarpetki to jeden z symboli tego święta
Dwie różne, często kolorowe skarpetki to jeden z symboli tego święta
źródło: Pixabay
 
Wsparcie akcji przez Piotra Kowalczuka nie skończyło się na poście facebookowym.
 
- W tym wyjątkowym dniu będę mieć pierwszy raz Asystentkę, i to na starcie dwie. Obie Panie z Zespołem Downa będą współpracować ze mną w wykonywaniu codziennych obowiązków zaplanowanych na ten dzień - pochwalił się wiceprezydent.
 
Ponadto przedstawiciele Urzędu Miejskiego wyrazili wsparcie i solidarność z osobami z zespołem Downa, zakładając symboliczne dwie różne skarpetki. W Gdańsku na ten dzień zaplanowano również akcje uświadamiające. W godzinach porannych przedstawiciele Fundacji #JATEŻ spotkali się z dziećmi i młodzieżą w gdańskich szkołach, gdzie przprowadzali wykłady o tolerancji i akceptacji. Podobne spotkanie odbyło się również w Pałacu Młodzieży w Gdańsku, dla przedstawicieli urzędu i instytucji samorządowych.
 
 
Solidarność poprzez skarpetki wyraziła m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
Solidarność poprzez skarpetki wyraziła m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
źródło: Facebook Aleksandry Dulkiewicz
 
 
Światowy Dzień Zespołu Downa (ang. World Down Syndrome Day, WDSD) jest obchodzony corocznie 21 marca z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa (ang. Down Syndrome International, DSI). Ustanowiony został w 2005 roku, jego pomysłodawcą był Stylianos Antonarakis - genetyk z uniwersytetu w Genewie. 
 
Inauguracja WDSD miała miejsce w Singapurze 21 marca 2006 roku, odpowiedzialna za nią była angielska organizacja Down's Syndrome Association (DSA). Od 2012 roku wydarzenie odbywa się pod oficjalnym patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych.
 
Data obchodów nie jest przypadkowa - 21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, data wiąże się również z istotą zaburzenia - trisomią 21. chromosomu.
 
Z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa w wielu krajach odbywają się imprezy, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integracja z nimi. Stąd m.in. pomysł, by tego dnia zakładać dwie różne, kolorowe skarpetki - to sygnał, że akceptujemy odmienność osób z zespołem Downa.
 
W Polsce pierwszą organizacją, która włączyła się w obchody w 2006 roku było Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Specjalnej Troski „Jeden Świat” w Białymstoku (od 2009 roku: Integrujące Stowarzyszenie Jeden Świat im. prof. Zbigniewa Religi). Aktualnie obchody organizowane są przez wiele stowarzyszeń i organizacji.
 
Wsparcia osoby z zespołem Downa i ich rodziny w Gdańsku mogą szukać m.in. w Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Potrzebujących „Światło i Cienie”, które zajmuje się usamodzielnianiem osób z autyzmem, porażeniem mózgowym, zespołem Downa i innych.

 

TV

Nowi mieszkańcy na Ujeścisku